MY DYING BRIDE

my_dying_brideİlk olarak yeni albümünüzün çalışmaları bitmiş, yeni albüm hakkında biraz bilgi verebilir misin?

Albümümüzün adı “A Line Of Deathless King”. Academy Stüdyoları’nda kaydettik ve “34.788%… Complete” albümünü de mixlediğimiz Chapel Stüdyoları’nda mixledik. Yeni albüm aslında biraz daha karışık bir sounda sahip ama tabii ki yine de bu bir My Dying Bride albümü : )

Bildiğim kadarıyla bu albümde Sahun Taylor-Steels çalmıyor. Shaun hala grupta mı ve bu turneye katılacak mı?

Evet bu albümde çalmadı ama Shaun hala grupta. Ancak bazı sebeplerden ötürü turneye büyük ihtimalle katılamayacak.

Son yıllarda heavy metalin trend olduğunu düşünüyor musun? Konserlerinize olan ilgide ya da albüm satışlarınızda bir artış var mı?

Evet metal müzik son dönemlerde gerçekten oldukça popülerleşti fakat ben bunda çeşitli tuzakların ve hilelerin de olduğunu düşünüyorum. Ama My Dying Bride hiçbir zaman bu tuzakların ve hilelerin bir parçası olmadı. Biz sadece müziğimizi yapıyoruz ve gerçekten birçok sevenimiz var. Yani her zaman nasılsak hala öyleyiz gerek konserlerde gerekse albüm satışlarında. Ama yine de genel anlamda bakınca bu gelişme, bu yayılma gerçekten muhteşem ve metal müzik camiası adına oldukça sevindirici.

Türkiye’de konser vermemenizden ötürü birçok spekülasyon var mesela Leeds United taraftarlarının İstanbul’da öldürülmesi gibi. Bu spekülasyonlardan hangisi doğru acaba?

Aslında orda çalmamış olmamıza dair gerçek bir sebep var diyemem. Yani çeşitli teklifler aldık ama bir türlü olmadı. Bunu kesinlikle öldürülen taraftarlarla bir alakası yok. İstanbul’da büyük bir hayran kitlesine sahip olduğumuzu internet sitemize gelen mesajlardan ya da gelen maillerden de biliyoruz ve İstanbul’da çalmayı her zaman çok istedik. Biraz geçte olsa sonunda orada bir konser vereceğiz 🙂

Söylediğin gibi gerçekten birçok hayranınız var Türkiye’de. Peki Türkiye hakkında neler biliyorsun?

Sadece birkaç temel şeyi biliyorum yani İstanbul’da birçok tarihi yerin olması gibi. Tarihe her zaman çok düşkün olmuşumdur. İstanbul’un Avrupa ve Asya kıtalarını birleştiriyor olması da beni her zaman çok etkilemiştir. Birçok kültürün bir arada yaşadığı bir şehir. Bir de İstanbul’daki Sultanahmet Camii ile alakalı güzel şeyler duydum.

Peki buraya geldiğinizde tarihi yerleri de gezmeyi düşünüyor musunuz?

Evet bu mümkün çünkü konserden bir ya da iki gün önce gelmeyi planlıyoruz. Yani kendi adıma söylemem gerekirse ben gezmek isterim. Sonuçta dediğim gibi doğunun ve batının birleştiği ve birçok tarihi eseri barındıran bir nokta. Neden olmasın? 🙂 Gelmişken elbette ki görmek gerek:)

Hiçbir türk grubu hakkında bir şey duydun mu ya da hiçbir Türk grubunu dinledin mi?

Şu anda isimlerini hatırlayamıyorum, bu konuda çok kötüyüm ama birkaç Türk grubunu duydum ve yanlış hatırlamıyorsam bir tanesini de dinledim.

Mesela Mezarkabul olabilir mi?

Ah evet iyi hatırlattın, onları dinlemiştim.

Sizin konserinizi henüz hiç izlememiş olanlar için performansınız hakkında biraz bilgi verebilir misin?

Çalacağımız parçaları seçmek genelde bizim için zor oluyor çünkü bir insanı sevdiği bir parçayı çalarak mutlu ederken diğerini sevdiği bir parçayı çalmayarak hayal kırıklığına uğratabiliyoruz. Umarım Türkiye’de böyle olmayacak sonuçta ilk konserimiz ve birçok parçaya yer vermeye çalışacağız ve tabii ki yeni albümümüzden de parçalar çalacağız. Türk dinleyicisi yeni parçalarımızı duyan ilk kişiler olacak.

Grubunuzun adını nasıl buldunuz? Hikayesi nedir?

Evet grubumuzun adının bir hikayesi var. Sonuçta müziğimizle de alakalı bu isim. Biraz kederli bir şey olması, melankoli barındırması gerekiyordu. Bazen bakıyorum da birçok grubun adı ve yaptığı müzik arasında uyuşmazlık var, çok soft bir isime sahip olup çok sert müzik yapabiliyorlar ya da çok sert bir isme sahip olup çok slow bir müzik yapabiliyorlar. Ama biz müziğimizde yansıttığımız duyguları aynı şekilde ismimizde de yansıtmak istedik…

Metal müzik dışında dinlediğin müzikler mevcut mu?

Benim favori metal olmayan grubum ki bu grubu metal(!) olarak nitelendirenler de var, Pink Floyd ve favori albümüm ise “Dark Side Of The Moon” ve canlı albümleri “Pulse”. Gerçekten büyük bir fanlarıyım.

Bu turnede birlikte çalışmayı düşündüğünüz gruplar var mı ya da henüz hiç birlikte sahne almadığınız gruplardan hangileriyle birlikte bir şey yapmak isterdiniz?

Şahsen ben Slayer’la birlikte bir şeyler yapmak isterdim. Çünkü birkaç konser organizasyonunda beraber yer aldık ama karşılıklı merhabalaşmaktan başka muhabbetimiz olmadı. Sanırım bu konuşmamla büyük bir Slayer fanı gibi gözüktüm : ) Aslında bütün grup Slayer’ı çok seviyoruz. Dead Can Dance ile birlikte de çalmak isterdim hepimiz çok seviyoruz Dead Can Dance’i. Düşünüyorum da böyle bir konser ilginç olabilirdi : )

Bildiğim kadarıyla Aaron’un sahne korkusu var. Bu doğru mu?

Evet doğru. Bunun nedenini aslında tam olarak bilmiyorum ama nedense sahneye çıkınca birden çok kötü oluyor. Bir keresinde Slovakya’daki Metal Camp Festivali’nde çaldığımızda Aaron iki parçada şarkının sözlerini unuttu hemen toparladı gerçi ama kendini kötü hissetmişti. Ama dediğim gibi tam olarak nedenini bilmiyorum müziğini yaparken mutlu ancak sahne aynı şey değil tabii…

Konserlerde çalacağınız parçaları nasıl seçiyorsunuz?

Biliyorsun ki birçok albüme ve şarkıya sahibiz. Her konser öncesi konserde ne çalacağımıza dair tartışıyoruz. Herkesin seveceği parçaları çalmak istiyoruz gerçekten ve bu bizim için çok zor. Sahnede en iyi şekilde performansa sergileyebileceğimiz playlisti hazırlıyoruz. Mesela ‘Crying Mankind’ gibi herkesin sevdiği parçaları her konserde çalmaya çalışıyoruz. Bazen de genelde konserlerde yer vermediğimiz şarkılara yer veriyoruz yani değişiyor : ) Çünkü tekrar tekrar aynı şeyleri çalmak belli bir yerden sonra zorlaşıyor.

Türkiye’deki ilk konseriniz olacak bizler için bir sürpriz düşünüyor musunuz?

Belki şarkı seçimlerinde bir sürpriz yapabiliriz. Öncede söylediğim gibi yeni albümdeki şarkılara yer vereceğiz ve ilk çaldığımız yerlerden biri olacak.

Doom Metal sevemeyen bir çok MDB fanı görüyorum. Ve yine sizler gibi Doom Metal yapan birçok grup var ancak sizin hep farklı bir yeriniz oldu bu faklılık için ne düşünüyorsun?

Bizim konserimizde her konserde olduğu gibi önde mosh yapanlar ya da stagedive yapanlardan çok bizi izleyen, müziğimizi dinleyen, bazı parçalarımızda ağlayan insanlar oluyor. Ya da birbirine sarılıp dinleyen çiftler, gözlerini kapayıp şarkıya eşlik eden yalnız insanlar oluyor. Bence bu grup-müzik-seyirci arasında mükemmel bir bağ oluşturuyor. Farkımız sanırım bundan : )

Celtic Frost ve Bathory hakkında ne düşünüyorsun?

Celtic Frost’u hepimiz çok seviyoruz. 3 hafta önce İspanya’da bir festivalde birlikte çalmıştık. Tom Gabriel Fischer gerçekten süper biri. Oturup saatlerce müzik hakkında konuşabiliyoruz. Onlarda MDB’ı çok seviyorlar. Aaron ise büyük bir Bathory fanı aynı şekilde Ade de. Hala klasik olabilecek albümler yapmalı mükemmel bir şey. Bence Celtic Frost, Bathory ve Candlemass her zaman favori gruplarımız arasında yer alacak.

MDB dışında kalan zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?

Hepimizin mesleği var. Normal insanlar gibi normal şeyler yapıyoruz : ) Mesela ben bilgisayar işiyle uğraşıyorum, Ade de öyle. Aaron bir fabrikada müdür.

Son olarak Türkiye’deki fanlarınıza söylemek istediğin bir şey var mı?

16 yıldır ilk defa orada konser vereceğimiz için çok mutluyuz. Bizde en az onlar kadar heyecanlıyız. Umarım güzel bir konser olacak.

Ekim 2006 / Blue Jean


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s