SOSYAL MEDYA OLAYI

O kadar uzağım ki… Beni tanımayan ama gören biri “vay be İpek bu işin piri” der. Facebook’ta çoşuyor, FriendFeed’e bulaşmış aman da Twitter’ı bik bik… Yok efendim, gerçekten de bir türlü anlayamıyorum. Aslında anlıyorum da o şekilde kullanmayı beceremiyorum.

MYSPACE

Bulaştığım ilk “social network”. 2003 filandı sanırım sayfamı açtığımda. Müzikti benim için mevzu. Aman da aman grup cenneti, müzik cenneti… Sonra acayip tipler doluştu filan hoş “private profile” hayat kurtarır. Bir de tabii arkadaşlarla arkadaş olmak.

FACEBOOK VS. CEP TELEFONU

Facebook benim için cep telefonu gibi birşey. Nasıl cep telefonumda tanımadığım insanların numarası yok Facebook’um da öyle. Nasıl birilerine “aloo naber?” diyorum, Facebook da aynı şekilde. Facebook’u arkadaş cennetine dönüşen zihniyeti ise bir türlü anlayamıyorum… Neyse ama Facebook’un hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Misal birkaç dakika önce bir röportaj için oradan tık mesaj attım. Öteki türlü ara, bul, uğraş… Ohooo…

TWITTER

Bundan sanırım iki sene önceydi Erinç’le dolmuşta gidiyoruz. Bir yere mesaj atıyor. Ben de hep meraklıyımdır, “nooldu nooldu?” dedim. Bir yerde “status update” olayı gerçekleştiriyor “dolmuştayım” gibi… Üzerinden iki sene geçti al sana Twitter. Ve bu Twitter ile beraber nefret ettiğim insan modeline dönüştüm. Yani Facebook’ta “çişteyim birazdan gelicem”, “arkadaşlarla Nişantaşı’nda”, “@Bebek” gibi yazılar yazanlara bir tarafımla gülerken aman Tanrım bir baktım işte ben de ona dönüşmüşüm. Neyse ki durdum. Ama Twitter beni bitiriyor. MSN var Gtalk var, Facebook chat var… Hadi bunu geçtim önünde hep Twitter açıksa “instant message” var… Yok efendim duyuracağız.

@bıdıbıdı nerdesin?
@pohpoh evdeyim çıkıcam nerde buluşuyoruz?

@bıdıbıdı Cihangir iyi, kaçta? Daha işlerim var.

@pohpoh saat 4’te buluşalım birşeyler yeriz sonra da Peyote’ye gideriz.
@bıdıbıdı anlaştık.
….
…..
Uzar gider. Ve bu baya halka açık şekilde chat’leşme. Sebebini merak ediyorum. Gülerek okuyorum. Ya da sürekli öfke kusan, mutluluğunu yazanlar… İşte ben de bir o yola girer gibi oldum ama durdum. Twitter benden mi sorulur? Hayır… Ama mesela Erinç güzel kullanıyor, bir sürü şey paylaşıyor. Chester Bennington ve eşi Talinda Bennington güzel kullanıyor. Onlar da hayatlarını yazıyor ama celebrity oldukları için sevenleri adına muhteşem birşey… Ben kullanamıyorum kardeşim!

FRIEN FEED

Sağ olsun sosyal medya danışmanım Erinç Erginer, benim blog’umu FriendFeed’e, FriendFeed’imi Twitter’a bağladı. Ben de gittim bir tane Fan Page’i Twitter’a bağladım… Ya, bir de bağlamak diye birşey var. Friend Feed böyle ortada kalıyor. Al gülüm, ver gülüm şelinde… Yok anlamıyorum ben ama güzel birşey sanırım…


80630, 2YUZ.COM VE DİĞERLERİ…

Arayışta mısınız? Yalnız mısınız? Yalnızlığınızı giderecek birine mi ihtiyacınız var? Geceleri tek başınıza uyuyamıyor(!) musunuz? Alın size işinize yarayacak siteler. Ben girdim “hö?” dedim ve kaçtım bu sitelerden. Şifrelerimi de unuttum profillerim oralarda bir yerlerde duruyordur. Boş işler boş… “Klavye başında seksi olma sanatı” adlı kitap çıkar bu sitelerden…

 

Nitekim diyeceğim şudur benim kafamı karıştırıyor bu kadar çok site. Zamanında ICQ’yu terk edip MSN’e taşınmak ne kadar zor geldiyse, MSN her update edildiğine nasıl zorlanıyorsam her çıkan yeni şeyde de en az o kadar zorlanıyoum. Neyse ki sosyal medya danışmanım var benim. Biliyor musunuz, danışmanlarım olmadan yapamıyorum… N’apardım onlarsız?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s