30.06.2012 – MONO FESTİVAL @ SOLAR BEACH

Festivalle birlikte ben de/biz de başladık tabii

Dün ilki gerçekleşen Mono Festival’deydim. Bu hafta pazartesi ameliyat olan bir insan olarak normal şartlarda evde oturmam gerekebilirdi ama ben biraz sıkıldığımdan biraz da Dream Tv olarak orada olacağımızdan festivaldeki yerimi aldım elbet. Zaten Oh Land’i izlemeyi çok ama çok istiyordum. İyi ki de gitmişim. Gerçi festivali diğer festivaller gibi geçiremedim durumdan ötürü. Hafif çalıştım, bol oturdum. Deliler gibi dans edememek içimde kaldı, denizle uzun uzun bakıştık. Ama herkesi biraz biraz izledim -ki Oh Land’i sonuna kadar- ve tabii ki festival alanı turuna da çıktım.
Dün neredeyse bütün günümü uzun aradan sonra Solar Beach’te geçirince şöyle bir düşündüm de ne anılar birikmiş oraya dair 9 senede… H2000, Rock İstanbul, Radar Live, birçok konser ve şimdi de Mono Festival. Bayağı zaman tünelinde hissettim bir anda kendimi. Neyse anılarım ayrı bir yazı konusu olur o yüzden maddeler gelsin…

Notcuklar…

Oh Land sahnede…
 • Ana Sahne’deki perfromanslar 17:00 itibariyle başladı. Tabii herkes deniz, kum ve güneşin tadını çıkarıdığından ilk iki grup The Ringo Jets ve Rashit biraz güme gitti gibi oldu. Yani çok boştu. Yalnız Rashit epey iyiydi.
 • Ardından Gogol Bordello sahne aldı. Hiç sevmediğim bir gruptur Gogol Bordello ama sahnedeki enerjileri insanı cidden hayran bırakacak boyutta.
 • Saat 21:45’i gösterdiğinde son dönemde çok beğendiğim ve dinlemekten çok keyif aldığım Oh Land sahnedeydi. Sahnede bir harikalar, Nanna ise gerçekten inanılmaz güzel bir kadın ve son derece sempatik. En sevdiğim parçaları ‘Wolf & I’ esnasında anons alıyordum bir o içime oturdu. Ama onun dışında ilk 3 parçayı photopit’te olmak üzere konserin tamamını izledim. Umarım bir kez daha gelir. Bu arada konser esnasında klavyeciye dadanan mini yarasa görülmeye değerdi. Klavyeyi bırakıp bir tur koştu sahnede 🙂
 • The Horrors‘ı Radar Live’da izlemiştim. Öyle çok büyülenmemiştim ama bu sefer daha çok sevdim.
 • Metric de epey iyiydi. Şöyle bir baktım da amma çok seveni varmış. Sanırım en çok coşulan konserlerden bir tanesiydi. Son olarak Battles çıktı ama ben o saatlerde eve dönüş yolundaydım.
 • Burn: Dupstep & Electronica Stage‘e hiç bakmadım. Çünkü biliyordum ki dans etmek isteyeceğim ve biliyordum ki edemeyeceğim. Ama festival alanında ayrılırken önünden geçtim de herkes çok eğleniyordu. Tom Truise ve Jack Sparrow izlemek ile coşmak iyi olabilirdi.
 • Beach Bums‘daki DJ performansları da epey iyiydi. Club Bangkok‘a her denk gelişimde biraz daha sevdiğimi söylemiş miydim?
 • Silent Disco olayını cidden seviyorum. Ayrı bir kafası var. Bence böyle mekanlar kurulmalı.
 • Mini butiklerin olduğu yer keyifliydi. Festivallerde bana bir şey oluyor alışveriş yapasım geliyor. Neyse ama bu sefer uslu durdum.
 • Pink Berry bütün festivallerde olsa ya?
 • Solar Beach hem denizden faydalanmak hem de konserler adına güzel bir yer seviyorum. Ama akşam donmadım değil hani. O ne esintidir 🙂
Gün batımı Solar Beach’de bir harika…

Yalnız iki eleştiri…

 • “Basın Çadırı” diye ayrılan bölüm gerçekten sadece ‘çadır’dı. İlk defa böyle bir basın çadırı gördüm. Ne demek istediğimi basından arkadaşlar anlayacaktır. Yine basın çadırı yanındaki basına ayrıldığını düşündüğüm 2 adet tuvalet herkes tarafından kullanılıyordu.
 • Yemek kuyruğu inanılmazdı. Bütürn gün bir şey yemedim/yiyemedim öyle diyeyim. Yanii tabii yiyen yedi de bir sırada 30 dakika bekledikten sonra vazgeçtim. Bir tek midye dolmada sıra beklenmiyordu 🙂 Kısacası herkes çok söylendi. Belki fiş alım noktalarının sayısı biraz fazla olsaydı böyle olmazdı, ya da başka bir çözüm… Bilemedim.

Sonuç olarak eksisinden çok artısı olan keyifli bir festivaldi. 2007’de gerçekleşen Radar Live’ın devamı gelmediğinde çok üzülmüştüm umarım Mono Festival de öyle olmaz zira böyle bir festivale ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

Not: Dediğim gibi Dream Tv olarak festivalde çok güzel röportajlar yaptık (ben ameliyatlı teyze olarak sadece sundum sizler için o kadar fenaydım yani) ve yine festivalden çok güzel görüntüler çektik. Önümüzdeki günlerde izleyebileceksiniz ki ben zaten Twitter’dan duyururum mutlaka.


2 thoughts on “30.06.2012 – MONO FESTİVAL @ SOLAR BEACH

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s