YENİ BİR MEKAN: Y

Farkettim ki epeydir gittiğim mekanlardan bahsetmiyorum. Ve yine farkettim ki esas ben artık blog’uma hiç bakmıyorum. Bir şekilde bakasım gelmiyor(du) ama bu aralar içten içe bir aşkım kabardı yine.

Lezzetli yemekle derin bir ilişkim var biliyorsunuz ki. Sunumu da bir o kadar önemli benim için, mekan da, atmosfer de, çalışanlar da, müzik de… Geçen gün Sinem’le spontane bir şekilde Y’de buluştuk ki zaten arkadaşı Can’ın mekanı. Aslında Haziran’da açılmış Y ki bir de benim hep yürüdüğüm yol ama resmen görmemiştim. Kendime gasp! Neyse…

Mini mini börekler

Bir kere Y’nin atmosferi tam benlik. Güzel masalar, ferah bir dekor, aydınlık… Hamur işi ağırlıklı bir yer ama çorba, salata ve tatlı da mevcut. Yalnız hamur işi dediysem öyle aklınıza iğrenç, yağlı, korkunç şeyler gelmesin. Mini mini, lezzetli mi lezzetli börekleri var. Ben patlıcanlı börekleri ile tavuklu talaş böreklerini denedim ki lezzet bombardımanı. Sonra ısrarlara dayanamadım (aslında dünden razıydım, çaktırmayın güya kendimce sağlıklı beslenip kilo almayacağım da!) Y Tart’ı denedim. Tanrım! O da nesi! Aslında mekan açılmadan önce tarifler denenirken yanlışlıkla ortaya çıkan bir “yanlış tarif” mucizesi. Sinir bozucu derecede güzel anlayacağınız. Ben ki genelde yemeklerimi, tatlılarımı yarım bırakmakla meşhurumdur bunu kırıntısına kadar yedim ne yalan söyleyeyim.

Y tart! Tam Y’me de yanında yat!

Mekanın bir diğer güzelliği o gün her ne var ise açık büfe misali sergileniyor oluşu. Kendiniz tabaklarınıza almıyorsunuz elbet ama görüp, seçip “şundan, bundan” diyebiliyorsunuz. Ben bu duruma Half-Self-Service demek istiyorum. Ardından (racon böyle mi yoksa biz mi ev rahatlığına geçtik bilmem) kalkıp çayımızı kahvemizi aldık. Oh mis.

Ne yiyeceğine hop bakıyorsun…

Bir diğer mevzu da kahvaltıymış aslında. Yine böyle börekler, sürprizli menemenler…  Ki benim için kahvaltı ana öğün, yaşam kaynağı, hayat sevinci, kalp çarpıntısı, midede kelebek uçması demektir. En kısa zamanda denemek şart oldu. Sinem’e büyük teşekkür ki böyle bir mekanla midemi buluşturdu. Kesin bol bol gideriz artık. Siz de gidip pek güzel.

Bu arada nasıl mı gideceksiniz?
Odakule’ye gidin, Pera Taksi’ye sırtınızı dönün. Tam karşıda köşede size bakıyor olacak. Hadi bakalım marş marş 😉


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s