PRAGMA – GET YAPIM (garajistanbul)

Duyduğum ilk günden beri merak ettiğim ve bir türlü gitmek için fırsat bulamadığım bir oyundu Pragma. Saçma gelebilir size biliyorum ama seri katiller konusunda okumadığım kitap kalmamış olabilir. Özellikle toplama kitapların birçoğunu okudum. Yetmedi ilgimi çeken, ilginç bulduğum seri katillerin ayrıca hayatlarını da okudum. O yüzdendir ki bu oyunu duyunca daha da bir ilgimi çekti.

Neyse… Sonunda dün gidebildim. Yönetmenliğini Buğra Gülsoy yapıyor ve aynı zamanda Ted Bundy’i canlandırıyor. Serhat Teoman – Richard Ramirez, Mert Öner – Albert Fish ve Emre Erkan – Andrei Chikatilo karakterleri ile karşımızda bu oyunda. Her biri ayrı ayrı gerçekten büyük oyunculuk sergilemişler.

Açıkcası ben daha farklı bir oyun bekliyordum. “Ne bekliyordun?” derseniz bunu size yazarak anlatmam pek mümkün değil ama belki daha sert belki de daha can alıcı noktaların olduğu (vardı ama daha çok demek istedim) bir oyun. Kötü müydü? Hayır kesinlikle kötü değildi. Aksine böyle bir oyun sergileniyor oluşu, fikir, karakterleri canlandırmak için seçilen isimler, hepsi bir harika.

Bu arada biz de bir “oyun izleme” sıkıntısı olduğu bir gerçek, bu isimler televizyonda sık sık görüldüğü için mi, bir kısım insan oyunu değil sadece “onlar”ı izlemeye geldiği için mi bilmem luzumsuz yerlerde bir gülme, bir kikirdeme hali vardı ki anlamakta zorluk çektim insanların bu hallerini.

Bu arada oyun sayesinde Andrei Chikatilo ile tanışmış oldum. Mesela onu hiç bilmiyordum, biliyorsam da unutmuşum. Gönül isterdi ki Jeffery Dahmer de görelim bu oyunda. Sanki bu dörtlü arasına cuk otururmuş gibi geldi bana. Neyse şimdi seri katillerden bahsetmeye başlamayayım.

Daha devam ediyor mu, ne kadar devam ediyor filan hiçbir bilgim yok ama eğer devam ediyorsa garajistanbul’a bir gidin derim. Aşağıdaki video fikir verecektir 😉


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s