08.02.2013 mor ve ötesi KONSERİ

Fotoğraftan çok anlaşılmasa da tıklım tıklım

Uzun süredir beklenen ve üzerine çok emek harcanan bir konserdi mor ve ötesi’nin cuma günü Ghetto’da gerçekleşen konseri. Aslında ilk olarak 16 Kasım’da “Güneşi Beklerken”deki şarkılar dinleyiciyle buluşmuştu ama albümün çıkışının sarkması, henüz kimsenin şarkıları bilmiyor oluşu filan derken sanki dinleyenler tam da içine girememişti konserin. En azından öyle gözüküyorlardı. Ama cuma bir başkaydı. 600 küsür kadar kişi hep bir ağızdan “Güneşi Beklerken”in şarkılarına eşlik etti. “Keşke bitmese” dediğim konserlerden biri oldu.
Konserin bir diğer özelliği de muzikicinefes.com’dan canlı yayınlanışı oldu ki konsere gelemeyenler için harika bir hediyeydi.

Notcuklar…

Şafak, Cemre, Koray & ben
  • 16 Kasım’da da yazmıştım (ki o zaman ilk defa soundcheck’te dinlemiştim) ama ‘Yağmur, Teşekkürler’ cidden harika bir şarkı. Harika ve büyülü. Tam da yağmur yağarken dinlemek güzel oldu.
  • Yanlış hatırlamıyorsam bis’le birlikte 23 ya da  24 şarkı çaldılar.
  • ‘Oyunbozan’ı sonlara doğru çaldılar, eşlik etmeyen bir tane bile insan yoktu diyebilirim.
  • Eski albümlerden gelen ‘Re’ başta olmak üzere ‘Aşk İçinde’, ‘Sor’ ve ‘Araf’ süper oldu. ‘Serseri’ ve ‘Gece’ de dinlemek isterdim sanki ama bunun sonu yok tabii.
  • Elektro gitardan davula, klavyeden cümbüşe, bas gitardan piyanoya ve akordeona kadar her bir enstrümanı tek tek duymak da güzeldi. Konuk sanatçılar da güzel oldu. Özellikle bu piyano işine bayıldım sanırım ben. Harun’un sesi zaten insana çok iyi geliyor. Yine bir önceki konserde üstüne basa basa söylemiştim.
  • Albüm çıktığından beri hemen hemen hergün bir tur dinliyorum ve bazen bazı şarkılara ekstra takılıyorum. ‘Yağmur, Teşekkürler’ hariç ‘Sana Değmez’, ‘Güneşi Beklerken’ ve ‘Son Sabah’ da bunlardan diğer üçü. Bir sonraki klip ‘Sana Değmez’e gelse keşke. Ya da ‘Güneşi Beklerken’, çünkü o da çok acayip bir şarkı. Ama gönlümden geçen kesinlikle ‘Sana Değmez’.
  • Bugüne kadar birçok albüm çıkaran ve sayısız konser veren bir grup olarak hala sahnede heyecanlı olduklarını içten bir şekilde dile getirmeleri de çok güzel.
  • Birçok konsere gidiyorum biliyorsunuz ki. Ve sadece konseri değil insanları da izlemeyi seviyorum. O açıdan bakınca mor ve ötesi’nin izleyici kitlesi de diğer izleyici kitlesinden bir nebze sıyrılıyor, seviyorum o kitleyi. O kadar kalabalıktı ki aşağıda izlemek mümkün değildi. Metto katında şansa bir yer bulduk da yukarıdan izledik. Konsere gidip de sahneyi görememek çok anlamsız geliyor bana. Sanırım kapasiteyi biraz aştık.
  • Koray (Candemir), Cemre (Kabaş), Gece’den Can (Baydar), Gren’dekiler filan birçok kişi konserdeydi.

Konser sonrası kalabalık bir ekip Yan’a gittik. Yan zaten her zamanki gibi kapasitesinden daha kalabalık. Yine her zaman çalan şarkılar ama güzel, seviyorum, seviyoruz. Bir takım anlamsız shot’lar. Yorgun, bol insan gözlemlemeli.Ve günün sonunda müzik haricinde birçok şeyin ve kişinin sahte oluşuna karar verilen müzik dolu bir gün. İnsanlar bazen insanın sabrını zorluyor. Sonra bir şarkı duyuyorsun ve geçiyor. Ve bu insanın “müzik hiç durmasın” demesine sebebiyet veriyor.
Bir ruh iyileştirme yöntemi olarak konser & müzik.

Ve son olarak Ankara’dakiler 16 Şubat’taki konseri kaçırmasınlar derim.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s