YAPTIK Y’DİK!

Yaşasın Y’mek Y’mek!
Daha önce size Y’den bahsetmiştim. Odakule’de çok sevdiğim ve yemeklerine bayıldığım bir mekan. Aynı zamanda arkadaşlarım. Dönem dönem workshop’lar düzenlediklerini biliyorum. Aslında bunu sabit hale de getirmek istiyorlar ki bundan sonra öyle olacak. 2 haftadır workshop yoktu. Ben de maydonozum ya “Hadi yapalım” dedim. Çok sevdiğim arkadaşlarımla cici şef Sıla’nın öncerliğinde işe koyulduk. Zeynep & Burak, Sinem, Zeynep, Elif & Berk, Güray ve ben yemek severler olarak sadece Y’medik, bu sefer yaptık da…
NELER YAPTIK?
Y’de yemekten çok keyif aldığım közlenmiş domates çorbası ve somonlu kiş’in yanı sıra ara ara servis ettikleri ama genelde olmayan taze fettucini ve yine genelde olmayan ya da benim hiç rastlamadığım tiramisu yaptık. Şimdi tutup da sizlere tek tek tarifleri verip baymayacağım elbet ama lezzet bombardımanı yaşadığımız bir gerçek.
Domatesler sarımsak ve biberiye eşliğinde közlenirken ben taze fettucini hamurunu yoğurmaya koyuldum. Bir yandan Güray da somonlu kiş’in hamurunu yapıyordu.
Can Y’yi anlatıyor. Aklım Sangria’da, dayanamayıp içiyorum.
Hamurlar dinlenirken Zeynep Tiramisu için yumurtaların beyazını ve sarısını ayıramaya başladı. Yine Tiramisu için kedi dilleri bir bir Americano içinde ıslatıldı ve Güray & Elif & Sinem onları kaba yerleştirmeye koyuldular (ben & Burak & Zeynep bu sırada kedi dili aşırıp yiyorduk)… 600 gram olması gereken mascarpone şahsım tarafından tam da 600 gram olarak ayarlandı (tamamen şans) hatta kepçeyi tartıya koyduğumda 666 gram oluyor bu da bir nevi işaret mi yoksa?!
Közlenmiş domates çorbasının başı & sonu
Neyse ardından fettucini için sos hazırlamaya koyulduk bir mantar doğradım ki evlere şenlik, Elif & Berk de eşlik ettiler. Burakkuşkonmazları bir master olarak mini mini doğrarken Sıla somonlu kiş için harcı hazırlamaya başladı. Bu arada tabii domatesle fırından çıktı, tavuk suyu ile

blender’dan geçirdik içtik, hiç acımadık valla hüpür hüpür içtik.

Tiramisu time!
Fettucini yapmak çok eğlenceliydi ben & Berk bu konuda tam birer usta(!)yız. Ama Berk’in hakkını yememek lazım zira ben sıkıldım sonra, bitmek bilmeyince ama o azimle devam etti. Fettucini ile somonlu kişi hemen hemen aynı anda bitirdik. Onları da acımadan yedik, alnımız dik midemiz genişleme potansiyeline sahip…
Bu arada ben Sangria’nın içinde yüzdüm yüzdüm yüzdüm. Sinem de yüzdü. Yüzerken şaraba geçtim elbet fettucini ile beraber. Yalnız “o son lokmayı yemeyecektim” noktasına gelmedim desem yalan olur.
Somonlu kiş my love!
Yemekler bitti ama tiramisu yememek olmazdı. Son bir gaz onu da yedim Americano eşliğinde. Size şu satırları yazarken o son tiramusu lokması hala boğazımda, mideme inemedi ama biraz somonlu kiş’e hayır demezdim şu an (ayıcık). Yemek yapmayı da yemeyi de çok seviyorum bu bir gerçek. İçmeyi de seviyorum bu da bir başka gerçek. “Can boğazdan gelir” ile “kalbe giden yol mideden geçer” lafları boşuna değil.
Fettucini yapmak da Y’mek de ayrı keyif.
Y ekibine bu güzel organizasyon için ne kadar teşekkür etsem azdır. Ben derim ki Y’ye gidin, görün, yiyin. Eğer ne yiyeyim diye düşünüyorsanız benden tavsiye isteyin. Çünkü bir manyak olarak her yerde olduğu gibi burada da her şeyi denedim sayılır.
www.y-istanbul.comweb adresleri. Bu adresten Twitter ve Facebook’larına bakıp takip edebilir, önümüzdeki günlerde yapacakları workshop’lardan haberdar olabilirsiniz. Tabii bir de günlük çıkardıkları yemeklerden de yine bu sayede haberdar olabilirsiniz.
OOOPS I DID IT AGAIN!
Y’den çıktık mideler dolu eh biraz kalori yakmak lazım. “Karaköy’e gidelim” dedim yürürüz, çay filan içeriz Millet ‘Karaoke’ anladı! Ve “Hadiii gidelim!” dediler. Bana da “ok” demek düştü. Şefimiz Sıla, Can, Sinem, Zeynep, Burak & Zeynep şeklinde MyMoon adlı normalde asla içine girmeyeceğim karaoke mekanını resmen kendimize kapadık. Ve kendimi sahneye atıp (hep bunu beklermişçesine) Britney Spears’dan ‘Ooops I Did It Again’i söylemeye başladım. Hepimiz MyMoon’da maymuna döndük elbet. Zeynep & Burak’ın Athena – ‘Arsız Gönül’ performansı, Can’ın arabesk şarkıları, Sıla’nın sadece midemizi değil kulaklarımızı da şenlendirişi, Zeynep’in bize sürekli gülüşü, hiçbir şekilde sahneye çıkmayışı ama tüm şarkılara da eşlik edişi derken bu şahane havada başlayan bol yemeli içmeli günü de müzikli bir şekilde kapamış olduk.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s