YAZA DOĞRU: İstiklal, Galata, Cihangir…

Beni bilen bilir, yaz benim mevsimim değildir. Güneşli bir havaya tabii ki itirazım yok ama canımı yakmasın, beni bunlatmasın. Fakat bu kış beni artık nasıl bunalttıysa eksik olmayan güneş, ısınan hava beni gülümsetiyor. Yalnız bu laflarımın hepsini hava 25 dereceyi geçince geri alacağımı da bilesiniz!
Bugün klasik bir D’oret kahvaltısının ardından benim omuzlarımı sallayarak “Banne banne hadi yürüyelim!” ısrarlarım sonucu Zeynep, Lemi, Nil ekibi ile Çukurcuma’dan Galatasaray’a, Galatasaray’dan Galata’ya, Galata’dan tekrar Cihangir’e bir gün geçirdik. İstiklal’de yürürken genelde iPod kulağımdan eksik olmaz. Tabii yanımda arkadaşlarım olunca saygıdan o olaya girişmiyorum. Fakat kafamda illa ki bir şeyler çalar. Bugün Harun’un muhteşem sözleri ile ‘Bu İşte Bir Yalnızlık Var’ şarkısı çalıyordu kafamda. Yine bir “Ne söz yazmışsın” dedirten şarkısı.

Robinson Crusoe 389

ROBINSON CRUSOE 389’A UĞRAMADAN OLMAZ
Ben bildiğiniz kitapçıya girip kitap koklayan cinsten bir ruh hastasıyım. Ama Robinson Crusoe kadar beni memnun eden, mutlu eden kitapçı neredeyse yok. Kalan son paramla kitap almışlıklarım çoktur. Hiç de acımam o paraya. Bugün de baktım ki Lemi “Bir baksak mı?” diyor hop kendimi içeri attım. Onu elle, bunu elle, onun arkasını oku, bunu öp derken sadece iki kitap alıp mekanı terk ettim bu sefer. Biri Zeynep’in (Sipahi) bana tavsiye ettiği Jose Saramago kitabı, diğeri ise Chuck Plahniuk’un son kitabı. İki kitabı da birazdan (!) bitiririm hissindeyim. Ben orayı komple almak, hatta bütün gün üst katında oturup kitap okumak istiyorum sanırım. Üstüne de dondurma yedim (ne alakaysa yazdım işte!).

Bigg Shop

IVIR ZIVIZ SATAN DÜKKANLAR
“Ivır zıvır” dememe bakmayın siz bayılırım ben öyle yerlere. Mesela Karınca bu konuda en sevdiğim yerlerdendir (bkz. Tünel, Kanyon AVM ve Zorlu AVM). Ama Galata’da buna örnek bir yer var o da yeni açılan Bigg Shop. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Çok uygun fiyata bir sürü ıvır zıvır alabilirsiniz. Komik şemsiyelerden, eğlenceli taburelere, manasız aksesuarlardan, saçma sapan not defterlerine, rengarenk mug’lardan, “N’apıcam lan ben bunu? Ama alayım” diyeceğiniz ıvır zıvırlara kadar her şey var. Fiyatlar da acayip değil yani Uğrayın mutlaka.

Lunapark Shop

Yine bu aralar ben “banne banne bir sürü yüzük istiyorum” tribine girdim, sanki hiç yokmuş gibi. Bigg Shop’tan çıkınca hemen ilerisindeki Lunapark Shop işte tam bunun yeriydi. Çok daha güzel şeyler satan yerler yok değil elbet ama bir mini öneri işte, uğrayın. Oradan çıkınca “Kahveeee” diyen bendeniz yüzünden yine Galata’da sevdiğim yerlerden olan Santral Dükkan’ın yolunu tuttuk. Santral’i seviyorum sevmesine ama servis konusunda berbatlar. Bu arada Santral Dükkan’da da acayip güzel takılar mavcut. Neyse sonuç olarak “Kahveeee” diyen ben “Bir Coca-Cola Light alabilir miyim?” diyerek yine herkesin bana “Tövbe tövbe” ifadesi ile bakmasına sebebiyet vermedim değil. Neyse bu güneşli ve güzel olduğunu iddia ettiğim hava yavaş yavaş serinlemeye başlayınca bizler de Cihangir’e doğru dönüş yoluna geçtik.

1 Kahve

1 KAHVE HARİKA MEKAN
Benim -özellikle yalnızken- gittiğim belli başlı mekanlar vardır. Hele bir de çalışacaksam filan çok nettir o mekanlar. Ama bugün açıldığı günden beri ilk kez gidip oturduğum 1 Kahve, müziklerine de ikna olursam yeni mekanım olabilir. Bir kere çeşit çeşit çayları olması ve Biscotti’lerinin gerçekten başarılı olması 100 puan. İçerisi de dışarısı da çok cozy. Çalışanlar tatlı, gelen müşteriler çok kendi halinde. Tam bir “bilgisayarını, kitabını al, gel” cafe’si. Beyaz çayımı içip, biscotti’lerimi yiyip 14 saatlik açlık ve sigarasızlık olayıma adım attım. May the force be with me!

Bu arada hayat çok acayip ve çok güzel.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s