6 – 7 HAZİRAN 2014 / %100 FEST

Soundgarden

Yaz demek birçok kişi için deniz, kum, güneş demek. Benim için aşırı sıcak ve bundan söylenmek demek. Şaka bir yana yaz aylarını en değerli ve en güzel kılan şeylerden biri hiç şüphesiz festival. Yazın ilk festivali ilk kez düzenlenen ama devamı gelir umarım dedirten %100 Fest oldu. İlk gün Melis Danişmend, ilinci gün Ceza esnasında festival alanındaydım. Birçok ismi kaçırmış oldum tabii bu şekilde ama keyfimi kaçırmıyorum…

mor ve ötesi

Benim için ilk günün headliner’ı Soundgerden‘ı daha çok sevmeme rağmen Kaiser Chiefs‘tir. O enerji, o çılgınlık bence çok OK. İkinci günün sürprizi ise Ceza‘dır. Birçok -olamayan- rockstar’ımızdan çok daha rockstar çok daha cool ve cidden işini acayip iyi yapıyor. Trentemoller ve Massive Attack için ise söyleyecek tek sözüm yok. Hala müzikleri kafamda loop’ta.

1. Gün: Zeynep, Zeynep, Nil & Ben
  • İlk gün koştur koştur Melis Danişmend‘e yetiştim. Düşündüğümden azdı kalabalık. Yağmurun bunda etkisi büyük diyorlar ancak güzel havada yağmurdan kaçmak çok komik bence. Neyse konser çok iyiydi, Melis yine çok güzel ve naifti tabii ki 🙂 Epeydir izlememiştim iyi oldu.
  • Malt‘ı da en son Bronx’ta izledim sanırım. Büyük bir Malt hayranı olmasam da eğlenmediğim, çoşmadığım hiçbir konseri olmamıştır Malt‘ın. Fakat bu konserde bir sebepten hiç keyif almadım. Müzik değil de, Cenk sanki sahnede kendini duymuyordu, ya da gününde değildi, bilemiyorum. Malt‘ın sözlerinin eğlenceli olduğunu da hesaba katacak olursak bu kayıp oldu.
  • Ardından FOMA sahnedeydi. Gayet keyifli bir konserdi. 16 yıldır müzikle uğraşıp bu kadar rezil bir şey dinlemediğini söyleyen kişiye “16 yıldır benim gibi müzik dinleyen birinin seni duymamış olması ne kadar ilginç” demem bence en eğlenceli dakikalardı. Tüm ülke müzisyen, oyuncu ve fotoğrafçı zaten çok acayip. Bu arada FOMA bu Çarşamba Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde haberiniz olsun.
  • mor ve ötesi‘ne söyleyecek tek kelimem yok. Yine mükemmeldi. Çok büyük bir grubumuz, bu bir gerçek.
  • Kaiser Chiefs yazının başında da belirttiğim gibi ilk günün headliner’ıydı. Solist sahneden ziyade ses/ışık kulesinden standlara kadar her şeyin üstüne çıkarak şarkıları söyledi.
  • Hangi seneydi hatırlamıyorum ama Rock’n Coke’taki Chris Cornell konserinde çok keyif almıştım. Soundgarden zaten çok severim ama bir enerjisi düşüktü konserin. O sırada yerde oturup dinlesem aşıır mutlu olabilirdim. Ya da Kaiser Chiefs sonrası çok depresif kaldı, o da olabilir. Yalnız Chris Cornell aşırı cool değil mi? Cool’luktan ölecek.
  • Ceza dediğim gibi festivalin sürpriziydi. Birçak haftadır gitarlı, baslı, davullu yaptığı çalışmayı bizlerle paylaşmış oldu ve biz çok ama çok sevdik. Daha çok konser versin ve hiçbir konserini kaçırmayalım bence.
  • Trentemoller‘de bir an olsun yerimde duramadım. Live performansları cidden akıl alır gibi değildi. Duydum ki Massive Attack istemiş/önermiş ne de iyi yapmış. Yine gelsinler yine izleyelim.
2. Gün: Deniz, Zeynep, Zeynep, Ben, Nil & Cansu
 • Ve Massive Attack… Bundan önceki bütün konserlerini kaçırdım ve aşırı severim. Hem ilk kez izlemiş oldum hem de bir kez daha aşık oldum gruba. Konserde Gezi zamanında kaybedilenlerin ve Soma faciasının unutulmaması da tüm Küçükçiftlik Park’ın kendinden geçmesine sebep oldu. İnanılmaz bir performans, mükemmel müzik. Bir çeşit ayin gibi bence.
Müzik ciddi bir mevzudur by Mikail

Konserlerin yanı sıra; çok uzun zamandır gittiğim festivaller içinde en sorunsuzuydu. Biramız soğuk, tuvaletlerimiz temizdi. Güvenliğinden servis elemanlarına kadar herkes aşırı kibardı. Bence tek eksik vardı o da benim gibi et yemeyen birinin aç kalması ki eminim binlerce kişinin içinde benim gibi olanlar vardır. Bir tek edamame satan bir stand vardı.
Bu harika festival için Siyabend‘e. Güleryüzleri ile Selim ve Meriç‘e ve tabii ki Cem ve Gürkan‘a da teşekkür etmemek olmaz.
Bir de bu festival benim için “kız kıza festival” oldu. İlk gün Zeynep, Nil, Cansu ve Zeynep şeklindeydik ikinci gün Deniz de bizlere katıldı. Özlemişim bu şekilde eğlenmeyi.

Eskiden 7/24 festivalde/konserde olabilirdim. Fakat bu sefet bu 2 günlük festivalin ardından kendime 3 günlük istirahat ve detox reçetesi yazdım. Sanırım artık yaşlandım 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s