11.06.2014 – FOMA Konseri

Kurulduğu günden beri kaçırdığım tek bir konseri yoktur FOMA’nın. Bilen bilir ne kadar sevdiğimi. Pek de konser vermedikleri için varolan konserleri kaçırmamak farzdır, aksi caiz değildir. Bundan sanırım 2 ay kadar önce yine Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde konser vermişlerdi. Ardından geçen hafta %100 Fest ve dün sezonun son konseri olarak yine Hayal Kahvesi. Nil, Zeynep ve ben şeklinde Adana İl Sınırı’nda başlayan maceramız, FOMA’nın ‘İnsafsız’ın son notasını vurması ile son buldu.

Notcuklar…

  • Hayal Kahvesi’nde yüzlerce konser izledim. Bunun muhtemelen büyük bir yüzdesi de Özge Fışkın’dır. Özge’de ses her zaman iyi olur ama dün FOMA’da bambaşka bir durum vardı. Sound bayağı gümbür gümbürdü.
  • Kalabalık güzeldi. Ne üst üste ne de boş.
  • Gözlemledim ki insanlar şarkıların sözlerini ezberlemeye başlamışlar. Bir kız vardı önde, bildiğiniz deliriyordu. Konserlerde deliren insan izlemek en büyük keyfim.
  • Batur “bas gitar ile porno” filminin yönetmeni ve baş rol oyuncusu bence. Bir insan bu kadar mı aşk yaşar bası ile… Seviyoruz kendisini izlemeyi de dinlemeyi de.
  • Evren’in sesini hep beğenirim. Dün de çok iyiydi. Yalnız hala kendi şarkılarında söz unutması, yanlış söylemesi, iPad’den söz okuması filan bana garip geliyor.
  • Hani dışarıda gördüğünüzde normaldir de sahnede bambaşka bir şey olurlar ya işte Murat da onlardan bir tanesi. Demek ki insan sevdiği enstrüman ile buluşunca bir ‘magic’ oluyor.
  • Albümlerinde ya da EP’lerinde yer almayan yepyeni şarkı ‘Hiç Utanmadan’ güzel ve ötesi diye düşünüyorum.
  • Konserde iki tane cover yaptılar ‘Anne’ ve ‘Ben Ölmeden Önce’. ‘Anne’ zaten hep içimi sıkan bir şarkı olmuştur. Keza bu cover’a da pek bayılmadım. Ancak ‘Ben Ölmeden Önce’nin hastası oldum. Zaten mükemmel bir şarkı olan ‘Ben Ölmeden Önce’ sert bir sound’la daha da çılgın.

Efenim bir konser maceramızın daha sonuna geldiğimize göre şimdi haftasonu gerçekleşecek olan One Love için dinlenmeye çekilebilir, kitaplara gömülüp sakin ve dingin olabiliriz.

“Live by the foma that make you brave and kind and healthy and happy.”
FOMA: harmless untruths

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s