11.10.2014 – REDD KONSERİ

Malum, “Redd / 2 +1” şeklinde bir hal aldı grup. Basın bültenlerini ilk okuduğumda pek de hoşnut olmadım durumdan tabii. Benim için sevdiğim bir grubun ana hali ne ise onun dışına çıktığında pek de keyif almam bu mevzuudan. Tamam, bazen bir kişi değişir, bir şekilde alışır insan zamanla ama tahmin edersiniz ki Berke & İlke‘nin gruptan çıkması radikal ve büyük bir değişiklik.
Bu değişim sonrası ilk İstanbul konserleri cumartesi günü Bronx‘ta gerçekleşti. Gerçi ben öncesinde Bronx‘taki provalarına uğramıştım ancak malum gazlı & TOMA’lı İstanbul’dan dolayı pek de bir şey anlamadan terk etmiştim provayı. Ne ile karşılaşacağımızı bilmeden, biraz merakla, biraz da geç kalarak konsere gittik.

  • Bronx‘ta birçok konserlerini izledim. En kalablık konserlerden biriydi diyebilirim. Muhtemelen bunda merak ediliyor oluşunun da etkisi vardı. Ya da ben merak ediyorum diye herkes ediyor sandım, bilemiyorum 🙂
  • Sahnede bir boşluk hissetmiyor değil insan. Ama bir noktadan sonra 3 kişinin de sahneyi doldurduğunu görebiliyorsunuz. Hatta biraz daha sonra boşluk bile hissetmemeye başlıyorsunuz.
  • Konseri çeşitli noktalardan izleyip sinsice yorumları da dinledim. Pek de bir olumsuz tepki almadığımı söyleyebilirim. Herkesin keyfi yerinde; hoplamalı, zıplamalı, şarkıya eşlik halindelerdi. Ama tabii arada “Neden ya?”, “Öf” ve “Pöf” içerikli yorumlar da vardı.
  • Tabii sahnede 3 kişi olduklarından dolayı bol bol alt yapı vardı. Bu şekilde şarkıların bazıları daha bir tempo kazanmış sanki. İyi mi, kötü mü siz dinleyenler karar verin elbet ama ben sevdim bu durumu.
  • Doğan‘ın yeni şarkılar üzerinde çalıştığını biliyordum. Hatta birçok sözü de okudum, merak ediyordum müzikli hallerini. Bir tanesinin mini kaydı dışında hiçbir şeyi de dinlememiştim ama konserde yeni bir parça çaldılar. Mükemmel demek istiyorum. Ben çok çok sevdim.
  • Bu arada acaba önümüzdeki yıllarda elektronik müziğe mi geçiş yapacaklar diye merak etmeden de yapamıyorum. Neden olmasın?
  • Konser sonu ağrılıklı olmak üzere bazen Berke davulunu bir başına bırakıp sahnenin önüne doğru geliyor. Ben nedense bu durumu pek de güzel bulmadım. Konser sonu tamam tabii ama ne bileyim, bence gerek yok.
  • Bir tane Jeff Buckley cover’ı dinledik. Başka cover çaldılarsasa kaçırdım diyeceğim ama sanmıyorum. Doğan & Güneş konser verdiklerinde de çalıyorlar bunu, seviyoruz.
  • Bundan sonra her ay Redd konseri olacak Bronx‘ta. En azından bir müddet öyleymiş. Bence bir gidin. Bronx bir yana, önlerinde yoğun bir konser programı mevcut, birçok şehir ziyareti filan.
  • Bundan 3 ay sonra da yeni parçaları dinleyeceğimizi söyledi Doğan.

İşte böyle bir akşamdı. Ne ile karşılaşacağım diye gittim, karşılaştığım şeyi sevdim. Ama tabii gönül isterdi ki grup dağılmasın. Bir şekilde özleyeceğim o halini.

Konser izleyici sorunsalı. Her konserde ve hep…
Bu arada konserde beni itip kakan, kısa boylu sevgilisi olan kısa boylu kabadayıcığa da seslenmek istiyorum. Dostum senin boyun benim omzuma geliyorsa bu tamamen senin problemin. Ben nasıl her açıdan konseri görebiliyorsam ve istediğim yerden de izleme özgürlüğüne sahipsem sen de her nereden izlersen izle, hangi konsere gidersen git en önde olmadığın sürece sahnedekileri göremeyeceksin. Kabul et, kompleksiz yaşamaya devam et. Neymiş “10’da geldik biz buraya, tamam mı?”ymış. Ben de geç geldim, sana ne. Kız da “Aşkııığm, erkeğimmm”e bağladı hemen. Körler, sağırlar işte…
Aynı günün öğleni ben de FilmEkimi’nde “Rio, I Love You”ya gittim. Zaten Beyoğlu Sineması’nda eğim sıfır, otobüsteymiş gibi gibi arka arkaya oturuyorsun. Salonun en uzun insanı benim önüme oturdu. Filmi hep ortada bir kafa görüntüsü ile izledim. Ne adamın kafasına vurdum ne bir şey söyledim. Saygı?
Maalesef her konserde benzer durumlar yaşadığımdan dolayı çok sıkıldım artık. Hele yanında kız arkadaşı olan erkeklerin o horoz edası beni benden alıyor. Neyse.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s