PAYLAŞAMAMANIN DAYANILMAZ…

Sonunda “Up” yaptım haha!

Başlığın dramatik oluşuna bakmayın 🙂 Sebebine birazdan geleceğim ama öncesinde “neler oluyor hayatta?” adlı paylaşımı yapmadan olmaz. Az değil, 20 gündür New York‘tayım. Kim bilir daha ne kadar daha burada olacağım… Ama günün sonunda sonsuza kadar değil.

Thanksgivig?

@ The Smiths

Thanksgiving ile ilgili birçok “bir yalnız oluyorsun, bir yalnız oluyorsun ki anlatamam” adlı yorumları dinlemiştim. Hazırlıklıydım yani. Nitekim öyle de oldu. Şehrin bir kısmı ailelerinin yanına gidenlerden ötürü boşalıyor zaten ve şehir içinde olanların da çoğu aileleri ile birlikte… Mekanlar deseniz kapalı, adeta Gotham City! Oldukça sakin bir günün ardından aşırı acıkıp kendimi sokağa attım ve tahmin edersiniz ki açık yer bulmakta epey zorlandım. Açık olan yerler de aile yemekleri ile dolup taşıyordu -yo yo hayır, fonda bağlama filan çalmıyor!- Neyse eve çok yakın The Smiths isimli mekana gittim. İki katlı koca mekanda sadece barda tek bir yer boştu ve oraya oturdum. Bira ve mac&cheese sipariş edip, yalnız olmama rağmen bir ritüel olan telefonuma gömülme kısmını da bir kenara atıp insanları izlemeye koyuldum. Sonra farkettim ki barda oturan herkes yalnız zaten 🙂 5. dakikada gülümsemeler, 10. dakikada sohbetler başladı. Ultra-sosyal bir insan olduğumdan cok eglendim. Sonra herkesin hikayelerini dinlemeye başladım mesela bir tane adam -60 yaşlarında- 1 hafta önce boşanmış. Bir kız sevgilisinden yeni ayrılmış filan yüzlerinden düşen bin parça. Ama mükemmel şebek bir insan olarak sanırım hepsini epey güldürdüm. Güzel bir tecrübeydi benim için, seviyorum bazen yalnız olmayı 🙂

5 yıl sonra ben. Mesela? 🙂

Leziz Yemekler…
Burada olduğumu bilen birçok arkadaşımdan “şunu yap, bunu yap” diye yorumlar yağıyor elbet. Birol (Gripin) da uzunca bir mail attı. Hatta bu aralar instagram’da sürekli New York fotoğrafları paylaşması içindeki özlemi harekete geçirdiğim hissini veriyor! 🙂 Birol’un önerilerinden biri olan Freemans‘a gittim geçen gün. Şehrin içinde gizli, saklı, sakin ve leziz yemekleri olan bir yer. Brunch için ve akşamüstü kokteylleri için harika bir mekan. Yine bugün NoLita‘da gittiğim Mother’s Ruin de brunch için inanılmaz iyi. Tamamen kendi keşfim ve şiddetle tavsiye ediyorum yolu düşenleri. Canlı müzik eşliğinde brunch tam benlik hareket cidden. Onun dışında Sidewalk Cafe‘nin yemekleri de fena değil, eh. Özellikle gece acıkmaları için birebir. Yine East Villiage‘daki komik mekanlardan biri de Benny’s Burritos hem komik fiyatlara yemek yiyebiliyor hem de süper margaritalar içebiliyorsunuz.

Vintage Cenneti…
Vintage mağazaların hangi birinden bahsetsem bilemiyorum ama şimdiye kadar gezdiklerim içinde NoLita‘daki Screaming Mimi’s ve SoHo‘daki What Goes Around Comes Around favorilerim. Özellikle Screaming Mimi’s tam bana göre kıyafetlerle dolu ve fiyatları da inanılmaz uygun. Ya sanırım ben bu vintage konusundan sonra ayrıca bahsedeceğim şimdi üşendim. Bye.

Paylaşamamanın Dayanılmaz Hüznü…
Gelelim ana başlığımıza. Birçok kişinin anlam veremediği -öyle söyledikleri için diyorum- şekilde yalnızlığı seven bir insanım. Yalnız dolaşmayı, yalnız akşam yemeklerini, tek başıma sinemaya gitmeyi, tek başıma saatlerce yürümeyi ya da şu an yaptığım gibi bir cafe’de kahvemi yudumlarken yazı yazmayı çok ama çok seviyorum. Tarifsiz bir sevgi. Ama tabii ki özlediğim insanlar da yok değil. Annem ve Susu bir yana dursun -çünkü onları özleme biçimim başka- arkadaşlarımı acayip özlüyorum.
– Mesela günün büyük bir bölümünde her ne yaparsam Mededi‘ye anlatmak istiyorum. Ama öyle böyle değil. Hem dedikodu (!) yapacak da birçok şey oluyor. Gerçi bütün bunları kendisine sürekli olarak sevgili whatsapp aracılığı ile iletiyorum ama neredeyse haftada birkaç kez gerçekleştirdiğimiz oturup şarap içme seanslarının yerini hiçbir şey tutmuyor. keşkeburadaolsa.com
– Burada kurukafalı gördüğüm her şeyde aklıma Emre geliyor mesela ve tabii ki mükemmel konser afişlerinde de. Benden çok seviyor olmasın, fena (!) sayılmaz o da kurukafa konusunda. Bence Emre kesinlikle burada yaşamalı. Yanlış yerde doğmuş çocuk! Hem onunla sokaklarda yürürken yapılacak o kadar fazla geyik malzemesi var ki… Şöyle doya doya küfür ederdik hem haha!
– Sipahi‘nin öflemelerini ve pöflemelerini özledim mesela! Şaka bir yana kendi aramızda “anne” dediğim Sipahi ile paylaşacak bir dolu şey var. Ama zannımca New York‘u hiç ama hiç sevmezdi, ona Paris lazım 🙂 Bir de Sipahi & Burak‘la oyun oynamayı özledim ben.
– Sağım solum her yanım vejetaryen restaurant dolu. Bu da sürekli aklıma Çiçek‘i getiriyor. Bir de yemek konusunda anlaştığım nadide insanlardandı kendisi. Rakı masasında meze seçildiğinde “Çiçek ne yerse ondan yerim” diyebildiğim biriydi. Bütün bu restaurantları alıp kendisine götürmek istiyorum! 🙂
– Müze müze dolaşırken de aklıma hep Deniz geliyor. Yanımda kahkaha atarak benimle dolaşıyor olsa fena olmazdı mesela. Hem ben şahane absürd yorumlar yaparken kendisi ciddi ciddi inceleyebilirdi her şeyi.
– Bir de ben burada çok fazla mekan geziyor, bir sürü kokteyl deniyor, müziklerden inanılmaz keyif alıyorum. O noktada da Nil büyük eksiklik. Kaç gece oldu ki “Ulen Nil burada olmalıydı” dedim. O da benzer düşünüyor olmalı ki her Yan‘a, Sefahathane‘ye gidişinde benim sevdiğim şarkılar çalınca hop bana whatsapp’tan yolluyor.

Sanırım en çok da haftasonu yaptığımız toplu kahvaltıları özledim. Çoğunlukla hangover halde yaptığımız ve 3 – 4 saat süren bu kahvaltıların yerini hiçbir kahvaltı tutamaz sanırım. Ayıptır söylemesi burada çok daha güzel şeyler yiyorum ama parmağımı burnuma (!) koyup şımarık ulusa sesleniş konuşmaları yapamıyorum.

Özetle inan arkadaşları ile paylaşmak istiyor işte her şeyi 🙂 Hoş paylaşıyorum aslında ama yetmiyor bazen işte. Çok şanslıyım ki mükemmel -hadi mükemmele yakın olsun, şımarmasınlar!- arkadaşlarım var.

Ve fakat burada çok mutluyum o da ayrı mesele 🙂

MiniNot: ya bu arada zamanında “eatsnbites” diye bir instagram hesabı açmıştık mama dolu. Onu biraz kullanır oldum. Merak ederseniz buyrun bakın 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s