SEN DE ANLAT

Düşündükçe kanımı donduruyor olanlar. Gencecik bir insanın, bırakın gencecik olmasını bir insanın, bırakın bir insan olmasını bir canlının buna maruz kalmış olması kanımı donduruyor.
Haberi okuduğumdan beri dolmuşun ters yöne gittiğini farkettiği andaki korkusu ama korkuyla karışık uyarma isteği duyuşu ardından gerçekten de bir şeyin ters gittiğini anladığı andaki çaresiz korkusunu düşündükçe öfkeleniyorum. Çünkü tabii bir kadın olarak o korkunun ne olduğunu anlayabiliyorum neden mi? Çünkü bu ana temaya dayalı olay hepimizin en az bir kere başına geliyor hayatta.
İlkokuldayım minibüsle eve dönüyorum en arka solda oturuyorum. “Müsait bir yerde” diyerek inmeye çalıştım. Yanımda oturan adam resmen arkadan dayadı. Ben neye uğradığımı anlamadım. Anlayamayacak kadar küçüktüm ama kendimi iğrenç hissettim.
Üniversitedeyim, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nün oradaki durakta otobüs bekliyorum. Saat 16:00 belki de 17:00 yanıma yaklaşan bir adam popomu avuçluyor. Aklmı kaçırıyorum. Tam bir şey diyecek oluyorum bir daha avuçlayıp göz kırpıyor. İşte o noktada şuurumu yitirip adama vurmaya başlıyorum. Hemen ileride iki tane polis duruyor. Çığlık atıyorum yardım için. Sadece ellerini kavuşturup gülümsüyorlar uzaktan. Bir daha da o otobüs durağına gitmiyorum.

Hep sorarlar bana “Korkmuyor musun geceleri sokakta yürürken?” diye her zaman “Ne korkacağım ya, tabii ki korkmuyorum” diyorum. Halbuki içimden hep korkuyorum. “Korkuyorum” demek istemiyorum çünkü korkuyla yaşamak istemiyorum. Korkmadan, istediğim gibi, kendim gibi yaşamak istiyorum. O yüzden de korktuğumu kendime bile itiraf etmek istemiyorum.

Gecenin bir yarısı peşine takılan biri yüzünden hızlanan nefesin, hızlanan adımın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Adımlar hızlandıktan sonra “en iyisi normal yürüyeyim, korktuğumu çaktırmayayım” hissini de biliyorum. Dolmuşta, otobüste, minibüste gecenin bir yarısı tek yolcu olmanın verdiği korku hissini de biliyorum.
Özgecan’a ve Özgecan’lara yapanların cezasız kalmayacağını da…

Hangi noktada bu zihinler bu kadar kirlendi ve bu kadar hastalık dolu oldu çok merak ediyorum.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s