KUZGUNCUK’TA BİR GÜN

Kuzguncuk sokakları…

Bazen İstanbul içinde yaşadığım hayata bakıyorum da, akıl alır gibi değil. Kötü bir hayat yaşadığımdan değil de manasızca bir yere kapanık yaşadığımızdan. Örneğin benim hayatım ağırlıklı Cihangir’de geçiyor. Arnavutköy ve Bebek de yer yer hayatımda yer alıyor. Eskiden Caddebostan’a da çok giderdim ama şimdi ona arada boğaz varmış gibi değil, okyanus ötesiymiş gibi davranıyorum. Nitekim geçen gün Puma Trinomic şerefine Kuzguncuk gezisine katılınca kendimi başka diyarlardaymış gibi hissettim.

İtalya Sokaklarındaymış Gibi…
En son ne zaman Kuzguncuk’a gitmiştim hatırlamıyorum. Kabataş’tan binip Üsküdar Sahil’de motordan inip de Çınaraltı Çay Bahçesi’ne geçip kendimi tost yiyip çay içerken bulunca şaşırdım. Ben ne beyaz ekmek yerim ne de üstüne yağ sürülmüş bir tost. Ama işte her şeyin bir büyüsü var ya bu deneyim de onlardandı. Şimdi bana “Aaa salak ilk defa mı böyle bir şey yedin ehe ehe” demeyin. Tabii ki hayır ama çevre, oksijen, manzara ve gerçekten lezzetli yapılan basit bir şey insanı mutlu edebiliyor.

Kuzguncuk sahil…

Ardından Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Klisesi ve Beth Yaakov Sinagogu’na gittik. Bu kadar camii ve kilise gezmiş olmama rağmen hiç sinagog’a gitmemiştim. Değişik oldu benim için.
Sonrasında en girmemem gereken formatlardaki dükkanlardan biri olan Pikaphane’ye gittik. Kendime, üzerinde “Karma is a bitch” yazan minik bir çanta aldım. Gerçekten de inanışım bu zaten. Başka bir şey almamak adına kendimi zor tuttum ve dışarıya attım. Homemade Aromaterapi’ye uğradığımızda şeker mi şeker dükkan sahibi ile epey sohbet ettik. Bize çakraları açan çeşitli yağlardan masaj yağlarına, aromatik kokulardan sabunlara birçok ürünü tanıttı ve detaylarını anlattı.

Homemade Aromaterapi…

Bu arada sokaklara değinmeden de yapamayacağım. Bir noktada sanki İtalya sokaklarında yürüyormuş gibi hissettim. Rengarenk evleri, yeşillikler içinde sokakları ve tarihi dokusu. Görmeye hasret kaldığımız cinsten.

Şehrin Göbeğinde Bostan

Ayşenur’un evi…

Bir diğer ilgimi çeken olay Kuzguncuk’taki bostan oldu. Sadece Kuzguncuk sakinlerinin işlemesine izin verilen bu bostanda çeşit çeşit ürünler yetiştirilmeye çalışılıyor ve her bir minik parça 1 yıl boyunca bir Kuzguncuk sakinine devrediliyor. Bence fikir çok iyi. Bir diğer güzel ziyaretimiz ise hemen bostanın karşısında oturan Ayşenur Arslan’ın evini ziyaret etmek oldu Kuzguncuk sakini olan Ayşegül bir kukla ustası. Ama kukla oynatan ustalardan bahsetmiyorum, kukla yapan bir ustadan bahsediyorum. İş Bankası’nın kuklalı reklamındaki kukla da ta kendisinin elinden çıkmış. Hem ev hem atölye olarak kullandığı minik daire cidden keyifliydi.

Refika’nın Mutfağı…

Parmaklarını Yemek Adlı Çalışma
Son olarak TV ekranlarından tanıdığınızı düşündüğüm Refika’nın Mutfağına uğradık. Refika’nın Mutfağı deyince buranın bir restoran olduğu sanılabilir. Ama değil. Refika’nın Mutfağı, Kuzguncuk Simotas Binası’nda yer alan bir mutfak atölyesi. Biz şanslı bir azınlık olarak kendisinin bizim için özel olarak hazırladığı (Neredeyse 20 dk gibi kısa bir sürede) yemekleri tatma fırsatını yakaladık. İzmirli’lerin pek sevdiği Kumru’nun fırında ve şipşak yapılan ev versiyonu (bana vejetaryen yaptı sağ olsun), Antakya’nın künefesinin 10 dk’da hazırlanan dil peynirli ve Maple Syrup’lu verisyonu ve beni benden alan pancarlı ve şalgamlı ayranı ile aklımızı kaçırmamıza sebebiyet verdi. Keşke her dakika yanına gidip yemek yiyebilsek. Son durağımızın burası olması da benim için güzel bir gün kapanışı oldu.

Özetle kendi küçük, saçma sapan (tamam çok eğleniyoruz o ayrı!) ve loop’a alınmış dünyamızdan arada çıkmamız lazım sanırım. Sürekli takıldığımız yerler ne de olsa bir yere kaçmıyor. Eğer olur da İstanbul’da sabit durmayı başarırsam -ki hayat pek öyle değil, şikayetçi de değilim- her hafta İstanbul’un bir başka bilmediğim ya da az gittiğim köşesinde vakit geçirmeye kararverdim. Acaba böyle turlar mı düzenlesek? 🙂

Sipeşıl tenks tu:
Leslie (Le Cool)
Taci (Puma)
Sarp (Le Cool)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s