YALIKAVAK’IN YENİSİ: MUFLA

Mufla’nın Facebook’undan çaldım fotoğrafı 🙂

Yeni bir yer açıldı mı “denemezsem ölürüm” hastalığına yakalandığımızı artık hepimiz biliyordur diye düşünüyorum.
Mufla’yı Didem’in (Özgen) paylaşımlarından ve gidenlerin yorumlarından ötürü merak ediyordum. Hazır bu yaz Yalıkavak’ta ikamet ederken denemeden olmaz dedim ve İstanbul’dan gelen bir arkadaşımla hop Mufla’ya gittim.

Notcuklar…

  • Mekanın çok güzel olduğunu söylemeliyim. Deniz kenarında, güzel manzaralı, gün batımını keyifle izleyebileceğiniz bir yer.
  • Önden mücver ve fırında keçi peynirli pancar yedim. İkisi de gayet başarılıydı ve hatta mücver efsaneydi.  Ardından ana yemek olarak karidesli risotto’da karar kıldım. Arkadaşım ise ‘mufla’ yedi. Güveçte kuzu eti ve üstünde unlu, sütlü vs’li bir sos. Kırmızı et yemediğimden mufla’yı denemedim ama yorum 10 üzerinden 10 şeklindeydi. Risotto da oldukça güzeldi.
  • Bu gidişimde denemedim ama menüde olmayan ve gidip kendinizin seçebileceği zeytinyağlılar var. Kesin çok lezzetlilerdir.
  • Saatlerce süren serüvenin ardından kendilerinin yaptığı (içinde tuz ve bir şey daha unuttum, tütsülenmiş diyeceğim yalan olmasın!:)) bir tereyağları var. Ben ki hiç tereyağ sevmem denedim ve beğendim. Tereyağ severlerin ilgisini çekecektir.
  • Bu arada esas hayalim makarna yemekti ancak maalesef yoktu. Kendileri yaptıkları için bitmiş sanırım ya da başka bir şey. O an risotto dikkatimi çekmemişti gerçi, görür görmez ona koştum 🙂 Ama makarnayı kendilerinin yapıyor olması detayı çok iyi.
  • Garsonların yemekleri abartılı anlatımı cidden abartılıydı. Ben hep samimi ve sakin olan garsonları sevmişimdir. Kocaman gülümsemeli, abartılı anlatımlı ve en az 20 kere “her şey yolunda mı?” sorulu olunca insan daralabiliyor. Kibarlıklarına diyecek hiçbir şeyim yok ama yordular 🙂
  • Fakat müzik konusunda kafalar çok karışık. Amy Winehouse’dan ‘Love Is A Losing Game’ çalarken Tarkan’dan ‘Kuzu Kuzu’ya geçmek… Sonrasında başlayan depresif bir Türkçe şarkının ardından İngilizce hareketli bir şarkı ve üstüne Kenan Doğulu’dan ‘Aşk Oyunu’ çalmak…

Ve fakat, genel olarak beğendiğim bir mekan oldu. Müzik hep böyle ise insan kaçırır ama değilse mis. Özetle yolunuz Yalıkavak’a düştüğünde lezzetli yemek isterseniz mutlaka uğrayın.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s