LATİFE HANIM MEYHANESİ ve BAGUETTERIA & CO.

Yalıkavak günleri devam ediyor. Devam da edecek. Devam da edebilir yani.
(İstanbul’u pek özlemedim. Yine de seviyorum o ayrı. Hem aşk hem nefret çok acayip bir şey. Bence epey kışkırtıcı. )
Neyse çok güzel iki yerden bahsetmeden edemeyeceğim. İkisi de taptaze Yalıkavak mekanları.

LATİFE HANIM MEYHANESİ
Hayatının bir dönemini İstiklal Caddesi Bekar Sokak’taki Baykuş’ta geçirmiş, ardından Cihangir’deki Baykuş’ta yaşamış, sonra Latif & Engin açtı diye lezzetlerine doyamadığım yemekleri ile Homeroom’u mekan bellemiş bir insan olarak; Baykuş’ların kapanmasının ardından açılan Latife Hanım Meyhanesi’ne gitmeyerek büyük öküzlük gerçekleştirdiğimi söyleyebilirim. Engin’in açtığı Fedora Bistro çeşit çeşit biraları ile sevdiğim bir mekan olsa da Latife Hanım Meyhanesi’ne bir türlü gitmemiştim. Ve fakat, inanılmaz bir şekilde Yalıkavak’ta hop dibimde bir yer açtılar!
Açılalı üç gün oldu ben 6 kere filan gittim sanırım.
Öncelikle mekanla ilgili binbir türlü anım var geçmiş yıllara dayanan. O zaman ne Latife Hanım’dı ne de tanıdık kimse vardı. Ben şahsen bizzat kendim ve de türlü komikliklerim o mekandaydım.
Gelelim yemeklere…
Mezeler pek leziz. Peynirli ve cevizli bir ezmeleri var favorim. Atom pek çılgın. Ve sadece Yalıkavak’a özel rakılı levrek marin ağlamanıza sebebiyet verebilir. Ana yemeğe geçmek için yeterli kapasiteye sahip olmayan ben her zaman mezede tıkanıp kalıyorum. Ara sıcakta hellimli kalamar ızgarayı şiddetle tavsiye ediyorum.
Geleni geçeni izlemeyi seviyorsanız, iki hoş sohbet ve içten güleryüzle mutlu oluyorsanız mutlaka ama mutlaka uğrayın.

BAGUETTERIA & CO.
Güzel kahve ve iyi baget sandviç şu hayattaki küçük mutluluklar listesine mutlaka ama mutlaka giriyor benim için. Burada olduğum süre içerisinde açılan Bagueterria & Co.’yu da elbette ki hemen denedim. Bir kere Nespresso kullandıkları için 1-0 önde başladılar. Ardından kendi yaptıkları baget ve ciabatta’lar ile kalbimi çaldılar. Hiç aç değildim ama hemen bir baget sandviç patlattım tabii. Lezzet 10 numara, ekip güler yüzlü. Yol düşsün, sandviç yensin 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s