23.10.2015 – MAVİSAKAL

Yaklaşık bir yıldır ha geldiler ha gelecekler, aman albüm çıkaracaklar, yok EP oldu filan derken esas gün geldi çattı. Mavisakal, ‘Naklen’in tanıtım turnesi kapsamındaki ilk konserini Kadıköy Sahne’de gerçekleştirdi.
Bu konser için Zeynep’le beraber erken bir saate Kadıköy’ün yolunu tutup kendimizi rakı masasına attık. Konser öncesi rakısı her zaman pek bir tatlıdır. Tabii bu tatlılığa ulaşana kadar sırılsıklam olduğumuz bir Cihangir  – Karaköy yürüyüşü, arabaların su sıçratması, kaçan vapur, bir sonraki vapurla karşıya geçiş ve oturacağımız mekana kadar yine sırılsıklam olmamız gibi detaylar da mevcut. Evet, durmayan yağmurun olduğu bir gündü. Normal şartlarda deli işi o kadar yol gitmek ama ilk konser işte. Kaçar mı? Kaçmamalı.
Konserden önce Murat, “22:45 ilk nota” demişti mesajında. Ben inanmamıştım. Ki zaten 22:45’ten geç çıktılar, iyi de oldu. Sanırım bu konserlerde bir ritüel. Ve ilk nota ‘Naklen’ için tınlamaya başladı… Bundan sonraki kısımda “Notcuklar” ile baş başa bırakıyorum sizi…

Notcuklar…

 • Mekana gittiğimizde kapıdan bilet almak isteyen birkaç kişiye denk geldim. Konserin Sold-out olduğunu söyledi görevliler. Onlar da tıpış tıpış geri döndü maalesef. Ama içerisi delicesine dolu filan değildi. Doluydu ama birçok “sold-out”tan iyiydi. Eğer bu mekanın tavrı ise helal olsun, nefes alabildik. Yok eğer yağmurdan dolayı gelemeyenler olduysa yapmurda erimediğimizi ve hatta çok güzel bir şey olduğunu söylemek isterim.
 • ‘Naklen’ şarkısını herkes sevmiş, benimsemiş, kucaklamış çok hoşuma gitti.
 • Sahne önünde yer alan, şarkının ne olduğunu pek önemsemeden headbang yapan, kendi çapında bir ayinde olan ikili çok iyiydi. “Hop!” deseler hop kafa sallıyorlardı. İzlemek çok hoşuma gitti.
 • Yine sahnenin solunda yer alan,bütün gece bütün şarkılara eşlik eden, muhtemelen Mavisakal ilk kurulduğundan beri dinleyen bir yaşta gözüken kadın da mükemmeldi. Kimsenin dikkatini çekti mi bilmiyorum ama biz bir klip gibi kendisini izledik.
 • ‘Balta’ şarkısı nasıl da günümüze uydu, sözler nasıl da cuk oturdu. Bazı şarkılar zamansız, güncelliğini hiç yitirmiyor.
 • Eski parçalara verilen tepki bir başkaydı tabii. Olacak o kadar. ‘Al Beni’, ‘İki Yol’, ‘Ben Kimleyim’ filan harikaydı. Zaten en sevdiğim 3 Mavisakal şarkısı bunlar, canlı dinlemek pek şahane oldu.
 • Yüzlerindeki mutlu ifade görülmeye değerdi. En çok dikkatimi çeken ise ara ara Kaan’ın yüzüne yerleşen gülümseme ile Murat’ın başında davul çalmadığı bir parçada arkasına yaslanıp yine bir gülümseme ile kalabalığı izlemesi oldu.
 • Bis’te tekrar ‘Naklen’ çalındı güzel oldu.
 • Kadıköy Sahne’nin acilen ses sistemini ya da sorunu yaratan her ne ise onu değiştirmesi lazım. İlk 2 parça uğultudan, devamında ise yer yer kendini gösteren ses karmaşasından kendi adımıza zorlandık. Ki ben bir ruh hastası olarak, her konserde olduğu gibi mekanın çeşitli yerlerinden dinledim müziği. Sesin en iyi olabileceği yerden, en kötü olabileceği yere kadar… Genelde “Kötü ses sistemi yoktur, kötü sesçi vardır”ı savunur ve mekanına göre ses yapılır elbet derim ama sesçilerin ne kadar iyi olduğunu bildiğimden ve yıllardır tanıdığımdan ötürü Kadıköy Sahne’yi acil müdahaleye çağırıyorum, kesin bilgi.
 • Yıllarca Murat’la bazen evde otururken gecenin bir vakti, bazen kahvaltıda, bazen durup dururken kulaklarını çınlattığımız, hikayelerini dinlemekten delicesine keyif aldığım Mavisakal’ın (Evet, Mavisakal’dan bir birey gibi bahsediyorum), o dostluğun ve o birikimin sahnede tekrardan vücut bulduğunu görmek gerçekten güzeldi.

Umarım harika bir turne geçirirler, umarım müzik yaparken hep yüzleri güler ve umarım müzik hiç susmaz. İstanbul’da bir diğer konser 12 Aralık’ta. Ama Ankara, Eskişehir, Antalya, Adana ve Bursa da unutulmadı tabii. Tarihler aşağıda…

Konser programı:

06/11/15 ANKARA – Route
13/11/15 İZMİR – Volume Alsancak
04/12/15 ANTALYA – The Roxx Pub
05/12/15 ADANA – Pick Up Bar
11/12/15 ESKİŞEHİR – SPR Pub
12/12/14 İSTANBUL – Garajistanbul
​29/01/16 BURSA – Hayal Kahvesi


One thought on “23.10.2015 – MAVİSAKAL

 1. Bu kadrodan kötü iş çıkması imkansız, olumlu tepkiler umuyorum üretkenlikleri için üretici bir güç oluşturur. Mavi Sakal yelpazesinin sadece bir iki yaprağına ait yeni şarkılar. Bu işin Şaşkın'ı da var, Günler'i de.

  Daralan ekonomi, siyasi saçmalalıklar yüzünden stadyum konserlerini festivallerini hayal bile edemediğimiz depresif bir yılın en güzel haberi Mavi Sakal'ın bir araya gelmesi, üzerine de albüm çıkarmasıdır.

  Garajİstanbul biletleri karaborsa olur, konserdeki kitle yine Kaan'ı ve diğer arkadaşları uzun süre gülümsetir.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s