04.11.2015 – IRON & WINE KONSERİ

Uzun zamandır adam akıllı konser izlemediğimden yakınıyorum. Tamam arada izlediğim birçok güzel konser oldu ama benim “adam akıllı” tanımım başka. Hem kulağa hem ruha hitap edecek, böyle beni alıp başka boyutlara geçirecek filan… Oh Land öyle olur diye düşünüyordum, değilmiş. Tamamen Iron & Wine’mış.
İlk kim bana dinletmişti Iron & Wine’ı tam olarak hatırlamıyorum. Ya da kendim bir yerde mi denk geldim acaba? Neyse hatırlamıyorum ama ilk dinlediğimde şarkılarından ne kadar etkilendiğimi en az dünkü konser kadar net hatırlıyorum.
O yüzden dünkü konser ilaç gibi geldi. Teşekkürler. Bitti.
Şaka şaka Notcuklar’la devam edeyim…
Notcuklar…

  • Konser öncesi Emre’nin eşliğinde kendimi Que Tal?’e attım. Neden? Dönem dönem gelen “Paella yemeliyim” durumundan ötürü. Çok da başarılıdır Que Tal? bu konuda ama dün tam bir hayal kırıklığıydı. Bayat deniz mahsüllü, bol bezelyeli berbat bir lapa yedik diyebilirim. Sahi güzel paella ve tapas yapan bir yer var mı bildiğiniz?
  • Saat 22:00 civarı Babylon Bomonti’deki yerimi aldım. Zira biraz sonra da konser başladı. Mekana gittiğim anda başlayan konserleri ekstra seviyorum.
  • Babylon Bomonti ile ilgili duygularım değişken. Eski Babylon’u çok özlüyorum ama bir yandan da konser için Beyoğlu kaosundan çıkmış olmak hoşuma gidiyor. Eski Babylon’dan çıkıp hayatın içine karışmayı seviyordum evet, ama bir yandan da Babylon Bomonti’de konser sonrası sohbetleri keyifli oluyor. Bilmiyorum, kafam karışık.
  • Samuel Beam’e bayıldığımı söylemeliyim. Bir insan sempatik olur da konser boyunca bıkmadan, yılmadan sempatik olur mu? Oldu valla. Malum Babylon’un sessizlik politikası mevcut ki olmalı da. Ama Samuel Beam abimiz buna da esprili yaklaşmanın yollarını buldu. Bu arada kendisinin henüz 41 yaşında olup da 5 kız babası olduğunu biliyor muydunuz? Hadi bu da magazinsel bilgi olsun.
  • ‘Jezebel’, ‘Cinder & Smoke’, ‘The Trapeze Swinger’, ‘Such Great Heights’ ve ‘Free Until They Cut Me Down” benim için Top 5, en sevdiğim şarkılarının başında bunlar geliyor. Hepsini de çaldı, sanırım şanslı günümdeydim. (Şansını müziğe göre ölçenler parmak kaldırsın) Hatta ‘Such Great Heights’ı bis’te çaldı ve son dakikada “Ama neden çalmadıııı?” diye söylenmelerim engellenmiş oldu.
  • Mekanı neden ağzına kadar doldurmuşlardı anlamadım.

    Eğer bu bir rekor denemsiydi (!) ise tamam, bir parçası olduk teşekkürler. Ama değilse, gerçekten üst üste, milletin teri ile haşır neşir, oksijen sorunlu bir konser geçirmiş olduk. Bir 50 kişi daha az alsalar, ne bileyim “sold out” noktasını bir tık öne çekseler çok daha unutulmaz konserler yaşayacağımıza eminim.

  • Barın yeri çok iyi olmakla beraber çevresi kötü! Şaka bir yana sipariş verirken rahatsız olup kızanlar, “şşştt” diye sessizliğe davet edenler vardı ki beni bilen bilir süper sakin konuşurum bir de… Ama huysuz insan sevimliliği diye de bir şey var bazen. (Konser beni öyle yumuşattı düşünün!)
  • Gelelim içki fiyatlarına. Bir kadeh Montes Sauvignon Blanc için 30 TL bence çok. İşin komik tarafı karttan önce 25 TL çektiler. Ardından “Pardon yanlış oldu” diyerek bir 5 TL daha çektiler. İlerleyen dakikalarda tekrar şarap almak üzere gittiğimde bu sefer de 20 TL çektiler (ki bence olması gereken bu). Ama ben tabii yanlış çektiklerini ilettim ve “Yani şimdi bu şarap tam olarak kaç TL?” oldum. Neyse 30’muş yanlış çekilmiş vs vs… 10 TL’nin hesabını yaptığımdan değil ama bir mekanda güzel bir yemek eşliğinde bir kadeh ortalama bir şarap içmiyoruz; bir konser mekanındayız. Sahi bira ne kadardı acaba?

Eve dönüş yolunda ne mi yaptım? Iron & Wine dinledim.
Evde ne mi yaptım? Yattım yatağa, taktım kulaklıkları ve Iron & Wine dinleyerek uyudum.
Bence Iron & Wine gibi isimlerin müziği doktorlar tarafından reçeteye yazılmalı. Özellikle dün gece birçok gergin insanı düşününce buna kanaat getirdim. Hoş onların hayata karşı mutsuzluğunu Iron & Wine yener mi pek emin değilim ama…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s