YENİ MEKANLAR: THE BARLEY & KULİS

Son dönemlerde (belki de yıl oldu) arkadaşlarımla en sık konuştuğumuz şey gidecek mekan bulamama hali. Eskiden her haftasonu yapacak bir şeyimiz vardı. Güzel bir konser, müziğinden keyif aldığımız ve içmeye gittiğimiz mekanlar, boş kalmayan geceler… Şimdi ise sakin bir cafe’de şarabımızı yudumlamaktan ya da saatlerce rakı masasında oturmaktan başka bir şey yapamıyoruz. Hep kendime soruyorum biz mı sıkıldık (isterseniz büyümek deyin) yoksa mekanlar mı sıktı? Sanırım benim cevabım mekanlardan sıkılmış olmak… Kaosun içine gireceğime teyze gibi Cihangir’de herhangi bir mekanda oturmayı tercih eder oldum çünkü. Ama şimdi hayatımıza The Barley ve Kulis girdi.

THE BARLEY
Bundan aylar önce Berti bana The Barley’den bahsetmişti. Birol (Gripin)’un da bu mekanın bir parçası, ortağı olacağını, farklı bir şeyler yapmaya çalıştıklarını, bira ve viski temalı bu mekanın çeşitlilik kadar mutfak ve dekor konusunda da iddialı olduğunu söylemişti. İddialar ve genelde karşılığını bulamaması durumunun bir ekol olduğu ülkemizde iddialarını asılsız çıkarmayan insanlardan biridir Berti.
Dekor on numara, içeri girdiğiniz andan itibaren İstanbul’dan çıkıyorsunuz. Benim için paha biçilmez bir duygu. Çeşit çeşit viski ve birası ile birçok mekanın önüne geçiyor. Mutafağı hala gelişebilir ufak tefek problemler var ama çeşitlilik tam mekana uygun. Domuz sosis, karides, mini börekler, mac & cheese balls favorilerim.
Benim gibi bir viski severseniz “Eh bugün de şunu deneyeyim” demek konusunda bolluğa sahip bir yer. Ben yeniyi denemek ve öğrenmek konusunda heyecanlı ve meraklı olduğumdan son derece keyif alıyorum. Keza bira sever olmasam da herkes gibi bira günlerim oluyor. Sağda solda içtiğimiz ve hayatımızın meşrubatı haline gelen biraların çok ötesinde seçeneklere sahipler. Yani illa ki bira içmeniz gerekmiyor.
Müzik ise tam 90’s! Ben keyiften ölüyorum o müziklerde.
Mekanın şimdilik tek problemi kokteyller. Ama kokteyl konusu her zaman zor olmuştur. Manhattan ve Old Fashioned’ı da kana kana içtiğim gün çantamı, yastığımı ve yorganımı alıp The Barley’nin üst katına yerleşmeyi planlıyorum 🙂

KULİS
Bebek’teki Tektekçi’ye gitmişsinizdir diye düşünüyorum? Lucca’nın hemen yanında, Bebek’i tepeden gören kendi halinde bir mekandı. Tabii ki shot’lar havada uçuşuyordu. Gel zaman git zaman orası değişti ve Buket & Yeşim Doran’ın da katılımıyla Kulis halini aldı. Terasta güzel DJ’ler eşliğinde içkinizi yudumlayabileceğiniz, alt katta birbirinden güzel ve özel mini konserlere denk gelebileceğiniz, yüzü gülen insanlarla bir arada olabileceğiniz gerçek bir müzik mekanı oldu.
Henüz sadece açılışında gittim ama Güvenç Dağüstün’ün sahne aldığı akşamda Özge Fışkın, Şebnem Ferah, Pamela, Tuna Kiremitçi ve Fatma Turgut gibi isimlerin de sahneye çıkması geceyi unutulmaz ve aşırı keyifli kıldı.
Sadece Bebek’e yolunuz düştüğünde değil, Bebek’e yolunuzu düşürmenize sebep olacak içerikteki bu mekanı seveceksiniz diye düşünüyorum.

Eh hadi o zaman Cheers!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s