GRİPİN ile “Beni Boş Yere Yorma” sohbeti

g-imphoto-10.02.2016-gripinröportaj_49Bazı gruplar, albümlerin arasını açsalar da verdikleri konserlerden ötürü bu anlaşılmıyor. Gripin de onlardan. Bir önceki albüm üzerinden 4 yıl geçtiğine inanmak imkansız. Bence onlar da farkedince inanamış olmalı ki bir ara gaz olarak ‘Beni Boş Yere Yorma’yı dinleyici ile buluşturdular. Ben de hemen soru yağmuruna tuttum tabii. ‘Rüzgar’ı da anmadan geçmedik elbet!

‘Beni Boş Yere Yorma’ diyerek ufak bir selam verdiniz dinleyiciye…

Birol: Şarkımız yine bir Gripin ve Haluk Kurosman oluşumu. Yaylı düzenlemelere sahip. Hayatın çok kısa olduğundan, her an her şeyin olabileceğinden, kendisinin bazı şeyler için hazır olduğundan ve göze alabildiğinden bahsedip karşı cinsi ikna etmeye çalışan bir karakterimiz var.

Arda: Hamuru biraz farklı yoğurduk bu sefer. İlk etapta Gripin’den farklı gelebilir ama ilerleyen dakikalarda Gripin’leşiyor.

Sizle olan bütün sohbetlerimden albüm geliyor zannediyordum ama single ile şaşırttınız. Neden single?

Murat: Birçok insan albüm sanıyor. Albüm çalışmalarına başladık aslında, muhtemelen sonbahara çıkacak ama sonbahara kadar bekleme lüksümüz olmadığını düşündük. Elimizde bir şarkımız varken single çıkaralım istedik. Sonrasında yetişirse bir single daha çıkarırız. Yetişmezse sonbahara bütün şarkıları…

Birol: Bir küskünlük de oldu tabii. Yani albümü yapıyoruz kliplendirmediğin şarkı maalesef ulaşma konusunda sıkıntı yaşıyor. Senin de emeğin orada öyle uzay boşluğunda kalıyor.

Ilker: Sistem oraya kaydı. Ama biz eski kafalılar elimizde albüm tutma sevgisine sahip olduğumuz için sonuçta bunu da albüm olarak çıkaracağız.

Murat: Direniyoruz.

Birol: Bir yandan da tek şarkı yapmanın ne kadar zor olduğunu gördük. Bütün korkular, heyecanlanlar, duygular orada.

Arda: Yabancıların yaptığı gibi, albümden önce şarkıları verip ardından albümü çıkarmaktı amaç ama tabii biraz gecikince bir şeyler, artık çıkaralım dedik.

Birol: Hayaller albüm, gerçekler single diyebiliriz.

Bir yandan stüdyoda sonbahara hazırlanırken bir yandan da 27 ile ‘Muhtemel Aşk’ı yaptınız. Amerika turnenizde onlarla tanışmış ve performanslarını çok sevmiştim. Yapımcı Gripin macerası nasıl gidiyor?

Birol: Biz sadece çok sevdiğimiz insanların çok sevdiğimiz şarkılarını burada yayınlamak için çıktık bu yola. Bakalım nasıl oluyormuş bu işler dedik. Güzel de gidiyor şu anda.

Arda: Kendi müziğimiz ile 15 yıldır orada (Los Angeles) dinledikleri müziği çok iyi harmanlamışlar. Kayıtlara başlarken ilk hedefimiz adamları bozmamak, kalıplara sokmamak ama mümkün olduğunca yıllar içinde edindiğimiz tecrübelere dayanarak yolu kısaltmaktı.

Ilker: Ruhu korumak için çok da müdahale etmedik.

Birol: Sözlerin bir kısmını da beraber yazdık.

Gripin yapımcılığa devam edecek diyebilir miyiz?

Arda: ‘Muhtemel Aşk’ hepimizi çok heyecanlandıran bir şarkı oldu. Devamlı dinlememize rağmen hiç sıkılmadan heyecanımızı koruduk. Yine öyle bir şey olması gerekiyor bunun için.

Peki sonbaharda çıkacak olan albüme gelecek olursak, ters köşe bir şeyler olacak mı? Misal ben ve benim gibiler için ilk albüm havasına bir dönüş?

Murat: Şaşırtacak şeyler var tabii ama böyle ters köşe demek iddialı olur diye düşünüyorum. Bir tek proje bazlı bir şey yaparsak ya da biriyle ortak bir çalışma yaparsak bizim şarkıları başka türlü duyma şansın olabilir.

Birol: Bir şarkı var mesela albümde, onun şaşırtacağını düşünüyorum. Tam burada “Rüzgar çalacak mısınız?” demeyecek misin?

Murat: “Bir Rüzgar ne zaman gelecek bir daha?” (kahkahalar)

Sahi olacak mı bir değişim?

Birol: Belki çok hissedilmiyor ama başladı o değişim. Başladığımız yerde bitireceğiz bence. Bu bir yolculuk ve bence dönüp dolaşıp oraya doğru gidiyorsun. Zaman gösterecek.

İlker: Önceki albüm için “MS.” ile ilk albüm arasında duruyor diyorduk. Bu daha da yakın.

Birol: Ama seni kesin tatmim etmeyecektir. Beni de tatmin etmeyecektir. Neden? Biz o değiliz, sen de o değilsin.

Röportajla beraber klip de çıkmış olacak.

Birol: Evet, Cem Talu çekti. Ağva’da çektik. Bakalım beğenecek misiniz?

Peki Birol, sayende House of Hops & The Barley girdi hayatımıza. Geçtiğimiz sayılarda mekandan bahsetmiştim. Nereden çıktı bu fikir ve bu yola girdiniz Berti (Tektekçi) ile?

Birol: Çok yeni bir şey ama uzun zamandır olsa ne güzel olur diyorduk. Keyifli, mümkün mertebe fazla bira viski çeşidinin yer aldığı bir pub. 150 çeşit viski, 109 çeşit biramız var. Ve pub mutfağı dediğimiz yemekler var. Asıl işimizin yeri ayrı tabii, asıl işimiz Gripin.

Mart 2016 / Blue Jean


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s