DOĞAN DURU (Redd) “Mükemmel Boşluk”u anlatıyor

Screen Shot 2016-03-10 at 16.43.04

Albüm çıkmadan birkaç gün önceydi, Zeynep, Nil, Doğan, Güneş ve de ben albümü dinlemek adına Zeynep’te toplandık. Tabii o an başımıza geleceklerde habersizdik. Çalışmayan kablolar, hoparlöre bağlayamadığımız sistemler, CD player’a kaçan CD’ler ve en sonunda TV’den elde edebildiğimiz “olacak iş değil!” ses… Kendimizi “Mükemmel (bir) Boşluk”un içinde bulduk. Bunun üzerine kalktık Doğan’a gittik ve bir güzel dinledik. Ben şahsen albümü gerçekten çok beğendim. Şimdi sırada 12 Mart’taki Bronx Pi Sahne konseri var. Albümü bir de canlı canlı dinleyici ile paylaşacaklar. Neler mi olacak? Cevaplar aşağıda…

Henüz albüme dair tek bir kötü yorum duymadım.  Müziği ve belki de sizi pek sevmediğini bildiğim kişilerin yorumları da dahil. Önceki röportajda  zaten çok iyi bir albüm yaptığınıza inandığınızı söylüyordunuz. Ama yine de yorumların yorumunu bir de senden alayım.
Yorumların kötü veya iyi olmasından öte, biz tamamen içimize sinmeden bir albüm yapmak istemedik. Bu yüzden de biraz gecikti belki ama sonucunda duygusunu doğruca dinleyene geçirecek bir albüm ortaya çıkarttık. İnsanlar severlerse dinlesinler, sevmezlerse dinlemesinler. Ötesindeki mevzuları bilemeyiz. Sadece 8 – 10 yıl önceki yaptığımız işler gibi bir şeyler bekleyen insanlara üzülerek hatırlatmalıyım ki insan hayatında ‘an’ denen şey önemlidir ve tekrar eden şeylerin ‘an’ için yeni bir değeri ve heyecanı yoktur. Biz hiç bir albümümüzde geçmişte yaptıklarımızın aynısını tekrar edecek insanlar olmadık.

Herkesin “albümdeki klipsiz parçalar ölüyor” düşüncesinde olup single çıkardığı bu dönemde albüm çıkardınız. Ki ben katılıyorum bu görüşe. Sizde yok mu böyle bir kaygı?
Yok. Single da yok kaygı da yok. Albüm güzel bir şey. İnsanların albümle olan ilişkisi ile single ile olan ilşkisi zaten başka. Yazın single yapıp mevzuyu bitirenlerin dünyasında albüm yapmak delilik olabilir ama bize keyif veriyor.

Bu albümün önceki albümlerden farkını söyleyecek olsan ne olur?
Her Redd albümünde bir takım faklılıklar vardı. Bu albümde en belirgin fark sound. “Hayat Kaçık Bir Uykudur”da başladığımız ama bir takım “ben” sevdaları yüzünden yapamadığımız kollektif ve çok katmanlı sound, bu albümde istediğimiz gibi oldu. Bazı eleştirileri okuyunca insanların hayal gücüne hayran kalıyorum. Ne kimsenin yerine başka birini koymak gibi bir derdimiz (ki koyacak bi ton insan bulursun) ne de koymadık diye sound değişikliği yapacak boş ve ruhsuz bir hayat gayemiz var.  Dünya değişiyor. Biz istek üzerine değil içimizdekileri dışa vurmak adına müzik yapıyoruz. Bu albümde toplumsal travmalar yüzünden kendine zaman ayırmayı, duygularına kulak vermeyi unutmuş bir insanın itirafları var. Bu yüzden de tutucu bir tavırla aynılığa şartlanmış insanlar dışındaki herkes bu duygunun farkına varıp albümü sahiplendi. Biz kimsenin istediği şeyi hiçbir zaman kimse için yapmadık. Kimse için ne sound ne de bir tavır değişikliği de yapmayız. Bu bizim hayatımız ve nasıl ifade edeceğimiz sadece bize kalmış. Bu tür mevzularda da kimseye şirinlik yapacak halimiz yok.

Albümü dinlettiğinizde lansman yapmayacağınızı söylemiştiniz ama Cumartesi günü Bronx konseri dinleyici için lansman niteliğinde. Neler bekliyor bizi? Albümün tamamını çalacaksınız herhalde?
Albümün tamamını çalıyoruz. Canlı biraz daha sert oluyor, malum ama albümün duygusunu canlıda iki kat şiddetle hissedecekler. Güzel bir konser olacak, hadi gelin.

Favori şarkılarımı saymak istesem, favori olmayanlardan gitmeyi tercih ederim. Sanırım ‘Bügün Herkes Ölsün İstedim’ ve ‘Sextronot’ dışında bütün parçalar beni yakaladı. Bazı parçalar da en kötü nakaratla mutlaka yakaladı. Mesela ‘Senden Vazgeçeli Çok Oldu’. Senin favorilerin ya da sahnede çalmak için heyecanlandıkların hangisi?
Hepsini çalmanın ayrı bir zevki var ama yeni bir albümü çalıyor olamak yeni bir heyacan tabii. Provaları yaptık, güzeldi. Zamanla daha da güzelleşir.

Son olarak klipten de bahsedelim tabii…
Video Cemil Ağacıkoğlu imzası taşıyan futuristik, soğuk bir video. Görüntü yönetmenimiz en yeteneklilerden biri, Gökhan Atılmış. Çok güzel bir iş çıktı ortaya. Değişik bir şey yapınca iş dikkat çekiyor, bu albüm için bir çok videomuz olacak. Redd’i izlemeye devam edin… Bu albüm cidden değişik olacak.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s