SPOR GÜNLÜKLERİ – 1

IMG_4001Küçüklüğümde spor hep hayatımın bir parçası oldu. Her küçüğün hayatından geçen “yaz okulu” kavramı ile voleybola başladım ve aşık oldum. Yıllarca Vakıfbank Güneş Sigorta, ve İller Bankası gibi takımların da alt yapılarında oynadım ve hatta ilk paramı voleyboldan kazandım. Ama bir noktada spor dünyası yorucu geldi, zaten belimde de arızalar çıkmıştı. En önemlisi de ruhum rock’n’roll’du. Sonra hayatım hep eser miktarda spor barındırdı. Çok uzun zaman düzenli Pilates yaptım hatta bir ara “Ya acaba sertifika alıp işin eğitim kısmına geçebilir miyim?” diye düşündüm 3 yıl kadar önce. Ama gördüğünüz üzere yapmadım öyle bir şey. Hatta yapamadım. Neyse efendim gel zaman git zaman yine bir “Eh artık spor yapmanın zamanı geldi” diyerek bu sefer bir Personal Trainer ile konuya giriştim.

“Bir Personal Trainer” dediğime bakmayın. Kendisi Cihangir’den arkadaşımız Demir (Çemberci). Bundan bir süre önce 9 Performance House adında bir olaya girişti. Peki Demir kim? 25 yıldır sporla ilgileniyor. 8 yaşında atletizme başlayan, Enka ve Fenerbahçe’de profesyonel olarak yarışlara katılan biri. Bu da yetmemiş gibi Avrupa ve Türkiye şampiyonlukları yanında Türkiye rekorları ve milli takımda uzun yıllar yarışmış olması da var. Ama 22 yaşında sakatlanıyor ve işin sporcu kondisyonerliği kısmına geçiyor. Beşiktaş , Galatasaray, Fenerbahçe takımlarında voleybol ve basketbol kondisyonerliği yapıyor. Hala da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde voleybol kondisyonerliğine devam ediyor.

NEDİR?

Geçtiğimiz hafta kendisi ile derslere başladık. Temel prensibi kişiyi sağlıklı bir forma kavuşturmak, fit olmasını sağlamak ve insanı kendi doğasına özgü antrenman yapabilmeyi öğretmek olunca “işte benim aradığım!” dedim.  Sistemin en önemli noktası ise tamamen vücut ağırlığı antrenmanları olması. Yani Pilates gibi sadece kendi vücut ağırlığınız ile çalışıyorsunuz. Her ay sonunda belirli testler uygulanıyor. Belirlenen kriterleri tamamlayınca da bir ileriki seviyeye geçiliyor. Adından da anlaşılacağı üzere 9 aylık bir süreç. Kriterler neler mi? Kilo, vücut yağ oranı ve en önemlisi oksijen kapasitesi.

KARAR AŞAMASI ve BAŞLANGIÇ

Benim “kilo aldım” ve “hantallaştım” sözlerim çevrem tarafından hiç ciddiye alınmadı. Ama yapılan ölçümler sonucunda vücut yağ oranımı herkesin yüzüne “Gördün mü bak!” diye vurdum. Kaç mı çıktı? 25! Yazı ile “yirmibeş”. Anlayacağınız yüksek. Özellikle New York’un bir kısmını kilo olarak yanımda getirdiğimin farkındayım ve neredeyse 1 yıldır da beraberimde taşıyorum. Artık onlara veda etmenin vakti geldi de geçiyor. Bunun yanında biraz dikkat ederek ve alkolsüzlük ile bu işi çözeceğime inanıyorum. Özellikle alkol çok ciddi bir konu. Zira kendimi “sosyal içici” olarak tanımlayabilecek olsam da bunun yanında çok ama çok sosyal bir insan olduğumu da belirtmek isterim! Alkol demişken, daha önce 1,5 aylık versiyonunu gerçekleştirdiğim, bu sefer 21 gün gibi az bir sürede karar kıldığım “No Alkol!” sürecine girdim. Henüz 13. gün. (Arada New York’taki ev arkadaşım gelince bozuldu tabii biraz. Ama inanın biraz.) Beslenme konusuna gelince, zaten hiçbir zaman şeker tüketmedim (Çay, kahve hiçbir şeyde kullanmam. Tatlı herhalde ayda bir kere belki yerim. Kokteyllerimi bile şekersiz içerim) ve karbonhidrat sevici değilim. Esas karbonhidratı hep alkol sonrası tüketmişimdir. Ve gece yemek yemem. Özetle o kısımda pek bir şey yapmayacağım.

Şimdi ciddi bir çalışmanın eşliğinde bundan 1 ay sonraki ölçümleri bekliyorum. Haftada 3 gün 9 Performance House ve 1 gün Belgrad’da çalışma ile bakalım ne sonuç elde edeceğiz?  İddialara göre 1 ayda ciddi fark görecek olmakla beraber 3 ayda istediğim forma kavuşacakmışım. Detayları sizlerle buradan paylaşıyor olacağım.

Are You ready?

Web: http://nineperformance.com/

Instagram: nineperformance

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s