KEREM SEDEF (Model) ile spor üzerine

Screen Shot 2016-03-16 at 13.52.32
Photo by Cihan Ünalan

Bir müddetdir Kerem‘i ciddi ciddi takip ediyorum. İnanılmaz bir değişim süreci ve azimlilik sergiliyor. “Spor benim yaşam stilim yeaaa” diye ortalıkta geyik geyik dolaşıp haftada bir gün 100 metre yürüyenlerden değil. İnanıyor, yapıyor, hedefleri var ve gerçekten bununla yaşıyor. Ben de tam kafayı kırıp tekrar spora başlamışken “Neden Kerem‘le bu konuyu masaya yatırmıyorum ki?” dedim ve hop Kanyon’da buluştuk. Röportajın tamamını okuduktan sonra “Hadi Kerem bir yer aç da gelelim!” diye baskı yapmak serbest.

Hangi noktada spor dünyasına bu kadar ciddi girmeye karar verdin?

Askerden döndüm ve sıkıntılı bir dönem geçirdim. Çok kilo aldım o dönemde. Bir gün kalktım ve “N’apıyorum ben?” dedim. 122 kilo olmuştum. Çok yakın bir arkadaşımla ufak ufak çalışmaya (crossfit) başladık. O zamanlar crossfit daha yeni Türkiye’ye gelmişti, henüz bu kadar popüler değildi. Çünkü klasik gym’e gideyim olayını değil de hareketli şeyleri daha çok seviyorum. Bir de sonuç olarak sahneye çıkıyorum. Çok çirkin duruyordu kilolar bence, giydiğin şeyler yakışmıyor. İyi gözükmek güzel bir şey. Bir tane t-shirt’ümü çok yakın zamana kadar tutuyordum, kocaman bir t-shirt ve onun içini dolduruyordum! O noktadan buraya geldiğime ben de inanamıyorum bazen. Bir de çok kötü besleniyordum. Günde sekiz öğün filan fast-food yiyordum. Sabahları 3 poğaça, 1 simit, krem peynir filan yediğim zamanlar var ya da içim kıyıldığında filan 2 tane sosisli sandviç filan yediğim… 2,5 litre cola içiyordum. Sonra Model de başladı ve “Artık yakışanı yapmam gerekiyor” dedim. Bir de her şeyi yaşadım, rock’n roll’luk filan geçti. Eniştem doktor, bir gün bana “35’ine nasıl girersen bu hayatı öyle bitirirsin, benden söylemesi” dedi. İlk başta biraz zorlandım, hala zorlandığım zamanlar oluyor.

Tabii insanlarda “Müzisyen dediğin rock’n roll’dur, içer. Sabahlara kadar ayaktadır” algısı var. Ben bu genel algıya zaten karşıyım da seninle o kadar dışarıda olduk akşamları, hatta en yakını doğum günüm ve yudum alkol almıyorsun. Ya da bazen instagram’da görüyorum, ben yatarken sen yeni güne başlıyorsun. Zorlanmıyor musun?

Hiperaktiflik var bende. Zaten dünyada “sex, drugs & rock’n roll” kafası bitti. En büyüklere baktığın zaman hepsinin personal trainer’ı var, çoğu vejetaryen, sahneye çıkmadan önce çoğu meditasyon ya da yoga yapıyor. Ben çok erken yaşta başladım müziğe ve o zamanlar içmek filan çok acayip geliyordu. Zaten çocuksun ve eğlenceyi öyle zannediyorsun ama eğlence öyle bir şey değil. Herkesin böyle bir dönemi var. İçmeyi insanlar amaç olarak görüyor ama aslında araç olması gerekiyor. Şunu çok duyuyorum, “Hadi çıkıp içelim”. Ama onun yerine “Hadi çıkıp eğlenelim” olmalı. Çünkü içmek bir araç. Amerika’da her yerde mahalle pub’ı var. Adam evden işe giderken uğrayıp bir birasını içip öyle gidiyor.

Ama dipsomani yok? 🙂

IMG_3891
Snapchat’ten fotoğraf çalmak…

Evet, öyle bir çılgınlık yapması gerekmiyor 🙂 Benim bir hedefim var. O sebeple bana alkol ve geceler çok cazip gelmiyor artık. Tam tersine böyle olmak daha çok hoşuma gidiyor. Sabahları kalktığımda aç uyanıyorum gayet güzel kahvaltımı ediyorum ve bir günü daha başarılı bir şekilde geçirmiş oluyorum.

Ne kadar zamandır bu şekilde dikkat ediyorsun?

İki seneyi geçti. Ama işte yavaş ilerleyen bir süreç. Tipik diyetler yapıp,2 haftada mucizevi kilolar verip, sonraki 2 haftada çok daha fazlasını almak üzere kurulu bir düzen değil. Bir de bu “challenge” benim hoşuma gidiyor. Biraz fetiş bir durum var. Gerçekten oturup ağladığım zamanları biliyorum. Bazen yetmiyor sonuçlar bana, o kötü mesela. Yani o hırs seni iten bir güç ama bazen de yorucu olabiliyor.

Hırslı birisin yani?

Çok! Dışarıdan belli olmasa da yapmak istediğim şeyler konusunda çok hırslıyım. Hayatımı zindan edecek şekilde değil ama bir şeyi kafama koydum mu olması için elimden gelen her şeyi yaparım.

Diyelim ki elinden gelen her şeyi yaptın ama olmadı. Delirir misin?

Mutlaka bir yerde hata ararım. Mesela beslenme okumam da o yüzden. Daha doğrusu iki sebebi var. Bir tanesi de sürekli yeni bir şey öğrenmem lazım.

Aldığın beslenme eğitimi konusunda ne noktadasın? Zor muydu o süreç?

Aldım sertifikamı. Bir dönemim sadece okumak ve araştırmakla geçti. İngilizce biyoloji okumam da çok iyi (!) oldu, hiç okumamıştım. İnsan everek yapınca oluyor. Türkiye’de herkes birbirinin kuyusunu kazar ya, ben kimsenin ayağına basmak istemiyorum. Ama tabii ki bunu bir yerlere getirmek istiyorum. Mesela şimdi antrenman bilgisi öğreniyorum. Onunla ilgili de bir sertifika alacağım. Araştıran bir insanım. Aklıma bir şey takıldığı zaman bile hemen anında açıp bir yerlerden okurum. Destek ürünlerinden beslenmeye, spor bilimlerine kadar her şeyi araştırıyorum.

Bunu nereye taşımak istiyorsun?

Küçük bir yerim olsun istiyorum. Böyle PT (personal trainer) verebileceğim, insanların beslenmesine yardımcı olabileceğim bir yer. Sabah erken kalkıyorum biliyorsun ve istiyorum ki o sırada birileri daha olsun, eşlik etsin. Hep Amerika’da gördüğüm şeyler, böyle sabah erken gider insanlar, açar kapısını garaj gibi bir yerdir ve antrenmanlar yapılır… İnsanların hayatlarına bu şekilde dokunabilirsem bu çok güzel bir şey olur. İlk kendimde yaptım zaten ve kendi hayatımın nasıl değiştiğini gördüm.

Valla ben gelirim! Bu arada Model’e de değinmeden olmaz. Albüm yerine bir sinlge çıkarıyorsunuz, klip geliyor…

Şöyle bir şey var artık kimse albüm almıyor. Hatta şöyle bir şey anlatayım, geçen gün internet bağlatmak için bir yere gittim “Abi sizi çok seviyorum, sizin parçaları dinliyorum” filan dedi birisi ve telefonunu çıkarıp indirdiği videoları gösterdi. Onu yapmasaydı keşke, bir de gösteriyor! 10 şarkı çıkarıp 5 tanesini kliplendirince diğer 5 tanesi güme gidiyor. Sadece gerçekten hayranın olup seni sevenler o şarkıları dinliyor. Konserlerde bile albüm çıkalı 2 – 3 sene olsa da bilinmeyen şarkılar oluyor. Neyse özetle heyecanlıyız. Bakalım nasıl olacak.

O halde susuyorum, kocaman teşekkürler. Son olarak eklemek istediğin bir şeylar var mı?

İpek Atcan’ı seviyosss! (kahkahalar)

 

 

 

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s