RED BULL BC ONE HİP HOP BULUŞMASI

12495061_860319087429568_2733941266860300008_n
by Nuri Yılmazer @ Red Bull

Sonunda beklenen gün geldi çattı ve hafta sonu Red Bull BC One Hip Hop Buluşması gerçekleşti. Ama her güzel şey gibi oldukça heyecanlı ve bir o kadar da keyifli geçen iki günün ardından da sona erdi. Japonya‘nın Nagoya kentinde düzenlenecek Last Chance Cypher‘a katılmaya hak kazanan isim ise b-boy Jester oldu. Her ne kadar ön elemeleri izleyememiş olsam da ön elemelerin ardından finale kalan 16 b-boy’un mücadelesini izleyebildim. B-boy kavramı Anadolu Break zamanı Roxrite ve Neguin ile hayatıma girmişti ve ardından takip edebildiğim kadarıyla ilgilendiğim ve bazen videoların içinde kaybolduğum şekilde de devam etmişti bu hayatıma giriş. Bu sebepledir ki dün en az b-boy-mania yaşayanlar kadar ben de heyecanlandım!

 

Gelelim bu Hip Hop buluşmasının diğer güzelliklerine… Bu sene diğer senelerden farklı olarak workshop’lar ve de söyleşiler eklendi bu heyecanlı sürece. Ben de söyleşilerin moderasyonunu üstlendim. Hip hop ve içinde barındırdığı ögeler ilk olarak Ulaş‘ın (Demiröz) zamanında Ana Sahne‘ye önce Organize Oluyoruz – 1 ve arından Organize Oluyoruz – 2 ekiplerini çıkarmak istemesiyle hayatıma girdi diyebilirim. “Yıllar önceydi çok da güzeldi…” diye geyik şarkı sözlerine bağlayasım geldi ama yapmayacağım (yaptı!). Ayben, Selo, Sansar Salvo, Kamufle, Server Uraz ve Kayra ile o zamanlarda tanışmıştık. Turbo ise malum zaten eski Blue Jean! Amigo ile Anadolu Break, Kabus Kerim ile hayatını ve müziğini anlatacak olan belgesel için Avrupa ve Anadolu derken tanıdık simalar ve bol bilgiyle dolu iki gün geçirdim diyebilirim kendi adıma. Hiçbir zaman çok hakimiyet iddia ettiğim bir konu olmasa da takip ettiğim bir alan olduğundan söyleşiler en az izleyenler kadar beni de heyecanlandırdı. Çünkü alacağım cevapların bir kısmını ben de en az izleyiciler kadar merak ediyordum. Birçok alanda alacağım cevapları daha soruyu sorarken bilir olduğum şu dönemde, söylenecek bir sonraki kelimeyi/cümleyi tahmin etmeden söyleşi yapıyor olmak bambaşka bir keyif.

İlk gün Kadir ‘Amigo’ Memiş, Duygu Etikan, Aydan Uysal, Boris Rock, Lexx ve Try Soldier’ın katılımı

12924398_860252310769579_6561294527604215445_n
by Nuri Yılmazer @ Red Bull

ile gerçekleştirdiğimiz Dans Söyleşisi’nin ardından, Tunç ‘Turbo’ Dindaş, MET, DSK, Furkan ve ‘Nuka Birgün katılımı ile Sokak Sanatı Söyleşisi’ni yaparak günü sonlandırdık.

İkinci gün ise Cypher Türkiye öncesinde  DJ Mahmut, DJ Ace, DJ NoFrost ve VEYasin’in katılımı ile DJ / Prodüktör Söyleşisi; Ayben, Selo, Yener Çevik, Sansar Salvo, Joker ve 9Canlı’nın katılımı ile 1. MC Söyleşisi, Mode XL, Kamufle, Anıl Piyancı, Allame ve Fate Fat’ın katılımı ile 2. MC Söyleşisi ve son olarak Tunç ‘Turbo’ Dindaş, Kabus Kerim, Erci E, Server Uraz, Kayra ve Ais Ezhel il 3. MC Söyleşisi gerçekleşti.

Hazırlık aşamasında hiphoplife.com.tr ekibi ve Ulaş‘ın desteklerine değinmemek de olmaz tabii. Bugüne kadar kimsenin hazırladığı sorulara bu kadar az müdahale ettiğim olmamıştı. İşini severek yapmak, bu kültürü yaymak ve tabii bunu hem inanarak hem de en iyi şekilde yapmak zor bulunur bir kombinasyon. Red Bull da aynı şekilde yine çok ama çok keyifli bir olaya imza atmış oldu. Sahi Red Bull’la alakalı olup da keyif almadığımız bir etkinlik olmadı sanırım şu ana kadar? Ah bu arada, sizi videolarla başbaşa bırakmadan önce, Fate Fat’e “Feyt fet” dediğimi de şuraya not düşmek isterim. Hem gülersiniz fena mı? 🙂

Sokak Sanatı Söyleşisi için TIKLAYIN

DJ / Prodüktör Söyleşisi için TIKLAYIN

1. MC Söyleşisi için TIKLAYIN

2. MC Söyleşisi için TIKLAYIN

3. MC Söyleşisi için TIKLAYIN

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s