GECE ile KALBE KÖRDÜĞÜM’ü konuştuk…

663x320_35f2bab3-1259-42ea-8e71-6d976dab299d

Bu aralar geçmiş dergileri kurcalıyorum. Bundan yıllar önce Blue Jean için Gece ile moda çekimi yapmışım mesela. İnanır mısınız tamamen unutmuşum! Yine yıllar önce Ana Sahne’de nadir yaptığım şeylerden biri olarak onları sezon içinde iki kere konuk etmiştim. Hatta bir tanesi sezon kapanışıydı, özellikle davet etmiştim ki keyifli bitsin sezon. Öyle de severim anlayacağınız. Van İçin Rock’tan kimseyle fotoğrafım yok onlarla var mesela. Sahi neden çekilmişti acaba bu fotoğraf? Biliyorsunuz 4. albümlerini çıkardılar ve “Kalbe Kördüğüm” diyorlar. Röportaj yapmasam garip olurdu di mi? Bence kesin garip olurmuş.

Şaka maka dördüncü albüm “Kalbe Kördüğüm”. Artık albüm yapım sürecine, piyasaya filan bakış açınız değişti mi?

Can: Biz müzik dinleme alışkanlıklarımızdan dolayı hep albüm yapmak isteyen bir grup olduk. Son derece zorlu ama bir o kadar eğlenceli ve arkasında gururla durabileceğiniz bir olay albüm çıkarmak. Fakat, hem dünyada hem Türkiye’de müziğin gidişatından ötürü pek tercih edilen bir durum değil artık. Müzik piyasası için işler cidden iyi gitmiyor ve bundan dolayı yaşadığımız bazı zorluklar ve bunalımlar, etrafımızda ve ülkemizde yaşananlarla birleşince yıpratıcı olabiliyor. Bu açıdan dürüst olmak gerekirse biz de albümden önce aramızda albüm çıkartıp çıkartmamayı fazlaca tartıştık. Sonunda alışkanlıklarımız ve arzularımız baskın geldi. Umarız bu geleneğimizi hep devam ettirebiliriz.

Albümde Harun’la çalıştınız. Zaten Harun, Koray ve siz ayrılmaz bir ekip haline geldiniz. Karşılıklı destek uzun zamandır baki. İlk albümde de Koray’la çalışmıştınız. Nasıldı Harun’la beraber çalışmak?

Gökçe: Müzik piyasasında pek çok zorlukla boğuşuyoruz ama bir yandan da kendimizi şanslı hissediyoruz çünkü İstanbul’a geldiğimizden beri hayat karşımıza çok güzel insanlar çıkardı. Senin de söylediğin gibi ilk albümü Koray’la bu albümü de Harun’la yaptık. Harun’la mazimiz de İstanbul’a geldiğimiz ilk yıla dayanıyor. Zamanla da yakın arkadaş olduk.  Müziğine de her zaman çok saygı duyduğumuz bir insanla albüm yapmak bizim için çok anlamlıydı. Albümde de hep beraber stüdyoya kapanıp grup müziği yapmanın tadını çıkarttık diyebiliriz. Harun her zaman alternatif bakış açıları sunabilen ve doğru soruları sorarak sizi motive eden bir insan. Alman disiplinine sahip olmasının yanı sıra çok da duygusaldır kendisi 🙂 Kendisinin albüm sürecini çok hızlandırdığını söyleyebiliriz.

Klibi kim çekti, nasıl geçti çekimler? Bir anda Gece’yi ring’lerde görmüş olduk 😉

Gökçe: ‘Gönder Gelsin’in videosunu Gürcan Keltek çekti. Gürcan’la daha önceden Nilüfer ile beraber yaptığımız ‘Başıma Gelenler’in videosu için çalışmıştık. Boks temasına gelecek olursak; bu daha şarkıyı yapma aşamasında konuştuğumuz bir şeydi. Şarkının nakaratındaki ruh hali ve sözler aklımıza boks sporu ile ilgili bir şeyler yapabileceğimiz fikrini getirdi. Tabi ki bu fikir doğal bir evrim geçirdi ve sonuç olarak çalmalı, dövüşmeli eğlenceli bir video klip ortaya çıktı.

42c1a-adav1acceai1hwv_large
Maziye bir bakış… Gece & ben (2011 Van İçin Rock)

“Gece sound’u” diyebileceğimiz bir şey kulaklarda yavaş yavaş ve emin bir şekilde otururken sound yorumu almak istesem, ilk albümden bugüne geldiğinizde neler değişti?

Eren: İlk albümden beri şarkıları stüdyoda veya evde beraber çalarak yaptığımız için 4’ümüzün çıkardığı bir ses bütünlüğü oturdu artık. Fakat doğal olarak, hayatı algılama biçimimiz, insanlar ve mekanlarla kurduğumuz diyalog değiştikçe sound’umuzda da değişiklikler olabiliyor. Bazen daha indie sound’lara yakınken, bazen daha pop bir sound kullanabiliyor, bazen de daha sert rock şarkıları yapıyoruz. Yine de özünde, hep beraber çalmaktan gelen GECE sound’unu koruduğumuzu düşünüyoruz. Aynı zamanda ilk albümden beri de farklı prodüktörlerle çalışmamızın albüm soundlarımıza direk etkisi oldu diyebiliriz. Mesela son albümde GECE sound’unun içinde Harun’un müzikal tavrını net bir şekilde duyabiliyoruz. Albümlerde çalıştığımız insanların çıkardığı sesler bizim çıkardığımız seslerle bütün olması bizim soundumuza farklılık ve zenginlik kattı.

Sözlere değinecek olursak; önceden Ankara’lı bir insanın gözünden söz yazılırken artık bu albüm itibariyle İstanbul’lu bir insanın gözünden yazılmaya başlandı. Arada duygu durumu olarak ne gibi değişiklikler var diyebilirsin?

Can: İstanbul dünyanın en özel şehirlerinden biri. Dünya üzerine bir çok sanatçıya ev sahipliği yapmış, ilham vermiş bir şehir. Bu albümde de İstanbul çok önemli bir tema. Ve tabi ki bizi de etkiliyor bu şehir. “Kalbe Kördüğüm” önceki albümümüze göre çok daha yalın bir dilde yazıldı. Derdini tasasını lafı dolandırmadan direk söylüyor. Sekiz senedir İstanbul’da yaşıyoruz ve bu bizi artık biraz bu şehirli yaptı. Ama bir yandan da müziğimizde her zaman soğuk, gri ama bizim için özel olan Ankara’nın da hissedildiğini düşünüyoruz.

Bir yandan Eren ödüller alıyor, Gökçe doktor oluyor. Gece’nin müzik dışında hayatında nasıl aksiyonlar gelişiyor?

Can: Müzik dışında gelişen çok somut bir aksiyon yok aslında. Eren iç mimarlık mezunu ve ara sıra ablasıyla beraber projeler tasarlıyor. Geçen sene ortak yaptıkları bir projeyle İngiltere’de değerli bir ödülün sahibi oldular. Gökçe ise ilk albüm zamanı başladığı doktorasını son albüm zamanı bitirmeye çalışıyor. Onun da aslında sürekli hayatında olan bir durumdu akademik hayat.

Yakın zamandaki konserler neler?

Erdem: 14 Nisan Alanya, 15 Nisan Antalya, 23 Nisan İzmir, 28 Nisan Eskişehir belli olan konserler. Burdan dinleyicilere de bir mesaj verelim. Kimi dinleyip, seviyorlarsa o sanatçıların canlı performanslarını desteklesinler lütfen. Bu hem kendilerinin çılgın, deli hayattan bir süreliğine kurtulmalarına yardımcı olacaktır, hem de sevdikleri sanatçılardan daha fazla müzik duymalarını sağlayacaktır.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s