VE MELİS… MELİS DANİŞMEND ile VE EV’i konuştuk

md1

“Ne kadar çok dinledim ya!” diye başlamak istiyorum. Çünkü şarkılarını gerçekten de çok fazla dinledim. Evde dinledim, sokaklarda yürürken dinledim, seyahatlerde dinledim, konserlerde ve festivallerde zaten defalarca dinledim. Her dinlediğimde de daha bir sevdim. Ve “albüm geldi, gelecek” derken sonunda geldi “Ve Ev”. Üzülerek söylemeliyim ki henüz yeni albümü de içinde barındıran bir konserine gidemedim… Zamanında ‘Büyük Kaçış’, ‘Masa’, ‘Gölgemde Dinlenmeye Gel’, ‘Sır’, ‘Her Şey Normal’ gibi şarkıları hayatımın fonunda sıkça çalarken ve şimdi tam da “Ve ev…” demeyi arzu ettiğim bir dönem ve ruh halinden geçerken “Ve Ev” ile hislere (yine!)  tercüman oluyor Melis 🙂 Neyse susayım ve siz röportajı okuyun di mi? Bence evet.

Önce “Daha Az Renk” dedin sonra “Biraz Gülmek İstiyordum” şimdi ise “Ve Ev”. Albümlerin isimlerine bakınca “Ve sonunda ev” hissi alıyorum. Doğru mu o verdiği his? Diğerlerine göre daha umut dolu olması da bunu hissettiriyor tabii…
Evet aynen bu his hakimdi bende şarkıları yazarken. Aslında albümün ismini daha şarkıları yazmadan koydum. Yani önce gideceğim noktayı belirlemek istedim. Evin verdiği o güven duygusu, huzur vardır ya, kapıyı kapatırsın ve tüm dünyayı dışarıda bırakırsın, ona ulaşmak istiyordum. Hala kağıt, kalemle iyi bir ilişkim var. Her albüm için bir defter alıyorum. Ve Ev defterine de 2015’in ilk ayında bir şeyler yazmaya başladım.

Çıkış şarkısı ‘Bugünler Parlak?’ çok güzel, favorim ise ‘Mucize’ (yine buldum tabii kendime şarkı) sana favorilerini soracak olsam?
Valla şimdi “Hepsi benim çocuklarım” klişesine gireyim mi? 🙂 Bahsettiğim defterde bir sürü şarkı vardı ama ben en sevdiklerimi albüme aldım. Yine de ‘Bazı Günler Unutulmaz’ ve senin de favorin olan ‘Mucize’ye birazcık daha iltimas geçebilirim sanırım.

Türkiye’de yaptığın müziğin durumunu nasıl görüyorsun? Günün sonunda mainstream diyemeyiz. Ama çok da ciddi bir kitlen var tabii. Hoş müzik genel olarak yavaş yavaş ölüyor, öldürülüyor ama…
Aynen dediğin gibi, mainstream değil ama hiç tahmin etmeyeceğim yaşlardan, yerlerden insanların dinlediğini görüyorum. Bana yazdıkları mesajlara, maillere şaşırıyorum hatta bazen. Müzik yapmaya başladığımdan beri bu şaşırma, inanamama duygusu hiç geçmedi bende. Yani içimdeki, “İnanamıyorum, şarkı söylüyorum, bir de üstüne konser veriyorum, dahası albüm yapıyorum!” hissi hala benimle. Şükür tezahürüdür belki. Müziğin yok edilme kısmı ise ayrı bir konu. Bundan iki-üç sene öncesine göre bile daha farklı bir noktada olduğumuz kesin. İnsanların öncelikleri değişti. Sebepler malum. Üzerine yazılıp çizilecek, düşünülecek o kadar fena konu var ki, müzik maalesef biraz arka planda kalmaya başladı.

08f17-img_2515
Madem hep eski bir fotoğraf koyuyorum… Kemancı’da Tolga’nın doğum gününden (2011)

Birçok kişi single çıkardı (Gripin, Model, Koray, mor ve ötesi yolda…) ama sen albüm çıkardın. Kiminle konuşsam albüm çıkarma konusunda negatif konuşuyor. En azından günümüz tüketim toplumunda albümdeki birçok şarkının öldüğünden dem vuruyor. Sen ne düşünüyorsun bu konuda taze albüm çıkarmış biri olarak? Oldu mu böyle endişelerin?
Ben bir albüm yayınladığım vakit o tamamlanmışlık duygusuna sahip oluyorum. Eski ruhlu bir insan olarak da herhalde bu kafa yapım zor değişir. Şarkıların öldüğünden dem vuruluyor, hak da veriyorum bazen ama en azından benim yaptığım müzik türünde albüm formatı daha isabetli bir karar gibi. Aslında ilginçtir, çok fazla, “Albüm ne zaman CD olarak yayınlanacak? Biz dijitalden dinlemek istemiyoruz,” yorumları da geldi. Bakalım şimdi bu soruları ısrarla soranlar albümü satın almak için müzik mağazalarına koşacak mı? 🙂

Canlı performanslarında eşlik eden Gülşah Erol’un varlığı bu albümde daha da çok hissediliyor.  Aynı şekilde trompette Serkan Emre Çiftçi’nin varlığı da… Bu enstrümanlara bu kadar ağırlık vermendeki sebep ne?
“Ve Ev”in prodüktörü uzun zamandır birlikte çalıştığım, çok sevdiğim Emre Ataker. Yeni albüm için bir şeyler yazıp çizmeye başladığımda Emre’yle bir araya gelip konuştuk. Ona kafamdaki müziği anlattım. Kat kat, çok sesli, şenlikli bir şeyler hayal ediyordum. Emre şifacı gibi bir müzik adamı 🙂 Çok güzel fikirleri var. Düzenlemleri yaparken çello ve trompeti şarkıların en güzel, en uygun yerlerine oturttu. Bu iki enstrümanın yaptığımız müziği çok iyi tamamladığını düşünüyorum. Sahnede de kalabalığız biliyorsun zaten, yedi kişiyiz. Epey şenlikli bir ortam oluyor.

Sonuçta bu 3. albüm dünden bugüne bakıp, “Şuydu şuraya geldi müziğim” diyecek olsan ne derdin?
Akustik gitar ve piyano ile çok sakin bir şekilde başladı benim yolculuğum. “Ve Ev”de de bir şarkının düzenlemesine katkıda bulunan Deniz Ilgar’la yapmıştık “Daha Az Renk”i. Davulsuz, usulca giden bir albümdü. Şu anda ise benim ölçülerime göre bayağı hareket kazanmış durumdayız. Hele ki konserlere gelenler daha iyi biliyor bu hareketliliği. Sonuçta davul başında Burak Gürpınar oturuyor 🙂 Uzun yıllardır aynı ekiple birlikteyim. Emre’nin, kayıt ve miksleri de yapan Ozan’ın (Öner), Faruk’un (Kavi), Burak’ın bu albüme ayrı ayrı büyük katkısı var. Keza Serkan ve Gülşah’ın da. Çok sesli, renkli bir müziğin mimarları hepsi. Bir de bu albümde şöyle bir yenilik de var. İlk kez sözü ve müziği bana ait olmayan bir şarkı yer aldı. Çok sevdiğim Pinhani’den Sinan Kaynakçı, Ondan Öyle adlı şarkısını armağan etti “Ve Ev”e, harika oldu.

md4Müzik yapmak, müzisyenin hayatı zorlaşır oldu mu gerçekten günümüzde yoksa biz mi abartıyoruz? Ve sence bu değişecek mi?
Müzik yapmak zor değil de bunu sunmak ve birilerine ulaştırmak hem kolay hem de zor artık. Kolay çünkü internet herkesin elinin altında. Zor çünkü internet herkesin elinin altında 🙂 Yani seçenek çok olunca her şeyden bir parça almak istersin ya. Bu durumda bir şarkıya, albüme, gruba odaklanmak, onu baştan sona tanımak, defalarca dinlemek, kafana nakşetmek ortadan kalkıyor artık. Daha kısa ömürlü ilişkiler oluyor. Bu da müzisyenin hayatına etki ediyor tabii. Zaten halihazırda konser iptallerinden telif haklarına, ülkenin müziğe bakış açısından kültür erozyonuna kadar pek çok zorluğun olduğu bir yerde bir mücadele maddesi daha ekleniyor hayatına. Ama ben artık durumu olduğu gibi kabullenme evresindeyim. Bu şartlar altında en iyi hissettiğim noktayı bulmaya ve yaşamaya çalışıyorum.

Türkiye’de festivallerin bir bir yok olduğu son yıllara nazaran bu yaz birçok yeni festivalimiz oluyor. Sen de Sia, Selah Sue gibi isimlerle, geri dönüş yapan Masstival’de sahne alacaksın. Enteresan bir şekilde kadın egemen bir festival oldu Masstival 🙂 Neler düşünüyorsun?
İlk Masstival’de üçnoktabir’le sahne almıştık. Neredeyse 10 yıl olmuş, inanamıyor insan. Çok sevdiğim bir festivaldi ve tekrar düzenleniyor olmasına seviniyorum. Bir de dediğin gibi ‘kadın festivali’ oldu tam. Festivallerin, konserlerin giderek azaldığı günleri yaşıyoruz. Çok güzel bir gün olacağına eminim o günün.

Yakın zamanda konserler var mı?
Eğer ülke şartlarında bir değişiklik olmazsa yakın zamanda yeni konserleri açıklamaya başlayacağız.


2 thoughts on “VE MELİS… MELİS DANİŞMEND ile VE EV’i konuştuk

  1. Melis Danişmend’i o güzel tatlı öfkesiyle tanıyıp çok sevmiştim. Bu albümde öfke yok ama huzur var, barışıklık var sanki ki bu aralar benim ruhumda eksikler ama Melis’in sesinden duyup hissetmek çok çok iyi geldi. İpek Atcan’ı da çocukluk arkadaşımla Dream Tv izleyip spiker olmak istediğimiz dönemlerden tanıyorum. Bu iki güzel kadının bir araya gelişini, röportajlarını okuyor olmak çok keyifli. Umarım yaptığınız şeyleri yapmaya devam edebilirsiniz, en azından bizlere çok iyi geliyor umarım size de iyi gelmeye devam eder.

    Like

    1. Güzel yorumum için çok teşekkürler 🙂 ben de umarım ki yaptığım/yaptığımız şeyleri yapmaya devam edebiliriz. Ve birileri bundan keyif alıyorsa ne mutlu bana 🙂

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s