BAHARDA NEW YORK

Ben New York‘a dair yazacağım şeyleri aslında çok önceden yazmıştım ancak ara ara Seyahat bölümüne yeni bir şeyler karalamayacağım anlamına geliyor mu? Gelmiyor. Malum park bizde (İstanbul) ciddi bir problem. Tamam Maçka Parkı var ancak o kadar. Yıldız Parkı filan da var ama aslında yok. Abbasağa Parkı kurumuş halde. Gezi konusuna girmek bile istemiyorum. Neyse konumuz anladığınız üzere parklar, parklarımız… Bronx‘ta, Brooklyn‘de, Queens‘de, Staten Island‘da ve Manhattan‘da birçok park mevcut. Bugün Manhattan‘dakilerden bahsedeyim sonra belki bir de Brooklyn patlatırım. Ama Queens, Bronx ve Staten Island bende pek yok 🙂

Bryant Park: Yolunuz New York’a düşünce illa ki bir New York Public Library’i göreyim dersiniz. İşte tam da bunu dediğiniz esnada canınız biraz yeşillik çekerse kendinizi hemen Bryant Park’a atabilirsiniz. İçinde birkaç adet heykel de bulunuyor sallamayayım ama yanlış hatırlamıyorsam en eskisi 1911’den kalan bir heykeldi. En favori parklarımdan değil ama alfabetik gidince ilk kendisini yazmamak olmazdı.

IMG_5518
East River Park

Central Park (Manhattan’ın göbeği): Bu parka dair olan hissimi kelimelerle nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Yani sanki park değil de New York içine yerleştirilmiş bir başka şehir gibi. Yürüyeni, koşanı, köpeğini gezdireni, banklarda oturup kitap okuyanı, bir şeyler yiyeni, müzik dinleyeni, canlı müzikler, mutlu insanlar, kuş sesleri… En iyisi sabah koşusu sonrası kendimi Central Park’a atayım, kendi yazdığımdan etkilendim haha!

East River Park: Boylu boyunca East River’ın yanında yer alan bu park benim her sabah koştuğum yer. Mis gibi esiyor, ve müzik dinleyerek koşunca kafanızda kendi klibinizi çekebiliyorsunuz! Ama şunu söylemeliyim ki koşuyor olmasam pek de uğrayacağım bir park olmaz. Ama eve çok yakın olunca da Central Park’a gitmek çok manasız.

Gramercy Park: Yine en sevdiğim parklardan bir tanesidir Gramercy Park.

IMG_5769
Gramercy Park

Özel bir park olduğu için maalesef içine girilmiyor ancak dışarısında yürümek ve içine bakmak bile insanın içini açıyor. Bir diğer özel park ise Sunnyside Gardens Park, Queens’de yer alıyor ama onu görmedim. Sanırım bu parki görmediğimiz film kalmadı zaten. Buraya mutlaka ama mutlaka uğruyorsunuz. Yine eve çok yakın olduğundan yürürken rotamı uzatmak pahasına yanından geçtiğimi de itiraf etmeliyim.

High Line: Neredeyse 5 km’ye yakın tren yolunu sen al, yeşillendir ve parka çevir. Nasıl güzel anlatamam. Özellikle 23. caddeden bakacağınız manzara (bence) müthiş. Tepeden ciddi bir New York görüyorsunuz ki tam fotoğraflık.

Madison Square Park: Flatiron’ın hemen karşısında yer alan bir park. Bence çok uzun oturup vakit geçirmelik olmasa da bir kahvelik, kısa bir kitap molalık, arkadaşla kısa bir sohbetlik bir park.

Tompkins Square Park: Yine eve çok yakın diyebileceğim bu park (ya aslında burada her yer birbirine yakın benim yakın/uzak tasvirlerime bakmayın) tam çimenlere uzanmalık, sincaplarla didişmelik. Ama neden bilmiyorum en çok Hare Krishna ağacı ile sempatimi topluyor. Bunu çok önceden yazmıştım sanırım tekrar yazamayacağım ama bir google’ınıza bakar. Charlie Parker Jazz Festival ve New Village Music Festival da buranın parçası.

Uninon Square: Yine eve çok yakın… (tamam sustum) Burada olup da metro kullanıyorsanız yolunuzun mutlaka geçeceği bir park Union Square Park. Christmas zamanı çok tatlı Christmas Market’lar vardı. Ama normalde de mutlaka sağda solda bir şeylerin satıldığı (bkz. organik yiyecekler, içeçekler) bir yer. Zaten el mahkum geçeceksiniz.

IMG_5635
Washington Square Park

Washington Square Park: Neden bilmiyorum ama Central Park’tan sonra en sevdiğim park Washington Square Park. Artık Arc de Triomphe benzeri -ki sonrasında yapılmış- Paris’i hatırlatan yapısından mı, eksik olmayan müziğinden mi, sakin bir bölgede yer alışından mı bilmem çok seviyorum. Ah bir de “August Rush”ta Robin Williams’lı bir sahne vardı hiç unutmam… Sahi o filmde de ne ağlamıştım ben…

Durun ben önce koşayım, sonra ağlayayım, sonra Central Park’a gideyim… Şaka şaka ağlamak yok, gülmek var.

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s