BİR TATLI HUZUR

Screen Shot 2016-05-12 at 16.56.49Huzur çok acayip bir şey. Varlığına teşekkür edilen bir duygudan ziyade yokluğuna söylendiğimiz bir duygu. Ve gitti mi çok özlüyoruz kendisini. Acaba kendisi kim için ne? Benim için özgür olmak mesela, derin bir nefes alırken “Oh özgürüm” diyebilmek ve yapabilmek istediklerimi. Çok sevdiğim birine sıkı sıkı sarılmak bazen (ki çok nadir yaparım!). Ya da alakasız bir yerde çok uzaktan gelen epeydir dinlemediğim ama sevdiğim bir şarkının melodisi. Biraz rüzgar, biraz da kuş sesi bazen.

Dün Central Park’ta çimenlerde uzanırken, hava hafif eserken ve bir adam Frank Sinatra’dan ‘I Fall In Love Too Easily’ çalarken bunları düşündüm de… O anki huzurum epeydir hiç yaşamadığım bir huzurdu. Sevdiğim şehirde, babam sayesinde tanıdığım Frank Sinatra’nın şarkısı eşliğinde, mükemmel renklerin arasındaki o huzur. Sonra oradan “keşke”lere geçtim. Neden? Çünkü insan denilen varlık mazoşist. Mesela keşke birkaç dil konuşabilseydim ve herkesle kendi dilinde iletişim kurabilseydim. Tamam İngilizce var ve azıcık Fransızca ama daha çok olsaydı! Keşke kendimi daha çok eğitseydim. Keşke dünyada hala görmediğim bir sürü yer olmasaydı çünkü görebilecek kadar yaşar mıyım bilinmez. Keşke hayal ettiğim işleri yapabileceğim bir ortam olsaydı. Keşke babam hala benimle olsaydı mesela, görseydi yaptığım birçok şeyi. Keşke geleceğim için bu kadar endişeli olmasaydım. Keşke gerçekten sevdiğim biri olsaydı. Keşke bu kadar çok kalp kırmamış olsaydım. Keşke kalbim hiç kırılmasaydı. Keşke birazcık daha yarınımı bilebilseydim. Bildiğiniz keşkeler işte. Ve dün ilk defa vazgeçtim. Benim için hayatımda bir ilk ama vazgeçtim işte. Neden vazgeçtiğim değil vazgeçmiş olmam burada asıl mesele. Gerçekten geçtim, inanılmaz. Sonra durdum ve sadece teşekkür ettim boşluğa. Neden ettim bilmiyorum ama ettim. Zaten şikayet etmem çok büyük haksızlık olur.

Diyeceğim şu ki o huzur neyse onun için bir şeyler yapın. En kötü yapmak için bir şeyler yapın. Ben deniyorum. Olduramıyorum henüz ama deniyorum. Açın Frank Sinatra’dan bir ‘Fly Me To The Moon”, şöyle güzel de bir çay yapın ve düşünün ne o huzur?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s