EN GÜZEL KAHVELER

FullSizeRender-1Kahve hayatımızdaki derin mevzulardan bir tanesi. Genelde bağımlılıktır. Kimi sadece Nescafe ile tatmin olurken kimi sürekli arayış içerisindedir. Bizde önce Starbucks ile başlayan ve burnumuza sokulan kahve dünyası, “3rd wave coffee” olayı ile bir sabah uyandığımızda evimizin salonunda bir kahveci (!) bulmamızla son bulacak sanırım. Valla sabah kahve kokusu ile uyanmaya bayılıyorum. Yakışıklı bir kahveciyse hayır demem! Şaka bir yana artık İstanbul’da da kişi başına 3 kahveci düşer oldu. Neyse… Tek tek yazmaktansa buradaki bir kaç mekandan kısa kısa bahsetmek istedim. Gerçi o kadar çoklar ki şimdilik sadece 4 tanesini yazacağım.

Toby’s Estate Coffee

IMG_6498
Toby’s Estate

Sanırım Brooklyn’deki ilk göz ağrım olabilir. Ben daha önce buradayken yalnızca  o şubeleri vardı. Şimdi isi Flatiron’da espresso bar’ları, West Village’da ise yine büyük bir dükkanları var. Brooklyn’deki mekan bilgisayarı alıp da çalışmak adına on numara. Güler yüzlü çalışanlar ve en önemlisi leziz kahveleri ile kalbimde çok mühim bir yerdeler. (Adres: 125 North 6th Street Brooklyn, NY)

Blue Bottle Coffee

Yine Brooklyn’deki mekanlarını daha çok sevdiğim ama sağda solda bolca rastlayabileceğiniz bir yer. Yine gidip, oturup çalışmak ve hatta güneşli bir günde kitap alıp önündeki bankta okumalık bir yer. Özellikle cold brewed coffee’leri çok güzel. Bu mekan sadece New York’ta değil, Los Angeles ve Tokyo’da da var. Bence yakında İstanbul’a da bir tane açılır. Brooklyn’deki şubelerinin tek kötü yanı internet olmaması. Ama olsun seviyorum. Bryant Park, Chelsea, Dean Street, Hell’s Kitchen, High Line ve Rockefeller Plaza Blue Bottle’a rastlayabileceğiniz diğer adresler… (Adres: 160 Berry St. Brooklyn, NY 11249)

IMG_5715OST Cafe

Evime en yakın en sevdiğim cafe’lerden biri OST. açıldığı andan kapanana kadar sadece soundtrack çalıyorlar. Hafta içi kullanıma izin verdikleri internetleri hafta sonu ne yaparsanız yapın yasaklı. Ahım şahım kahveleri yok ama East Village’ın cicilerinden. Lower East Side’da da var ama ben East Village’cıyım. (Adres: 441 East 12th Street @ Avenue A)

Irving Farm Coffee RoastersFullSizeRender

Sadece dışarıdan görüp de beğenerek girdiğim, ardından kahvelerine de bayıldığım bir yer Irving Farm Coffee Roasters.Yine sağda solda her yerde mevcut ama ben evin dibindekini seviyorum. Hem zaten aşık olduğum mekan da o. Güzel müzikler, hoş bir kitle zaten en büyük artısı. Aynı zamanda bir çok ürünlerini şahane bakery’lerden alıyorlar. Misal çikolatalı kruvasanları Balthazar’dan gibi gibi…

Adres: 71 Irving Place

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s