4th of July

IMG_0616Belki birçoğunuz buna zaten denk gelmişsinizdir ama ben ilk defa “göreyim” dediğim için,  yazmadan edemeyeceğim. Havai fişek sevgim yoktur ama her havai fişekte “ama kuşları öldürüyorlar!” diye ortaya da atılmam. Sanki tek öldüren o! Sırf 4th of July diye kalabalıklara karışamazdım çünkü bir yandan teyze ruhluyum ama makul insan sayısıyla her aktiviteye de vardım. Bakalım ne olacaktı?

Bir kere zaten uzun bir haftasonu olduğundan birçok insan şehir dışına kaçtı. Bu sebeple, gerçeklikle bağımın sık sık koptuğu bu şehirde bir anda bende de bizim bayramların havası oluşuverdi. Bayramda herkes delirmişçesine tatile giderken İstanbul’da kalmak… En sevdiğim İstanbul. Bu iyi oldu, en azından bugün anneme telefon açıp “iyi bayramler ehe ehe” derken ben de inandım.

Neyse konu dağılmasın. Benim için “insan” olmak mühim olduğundan arkadaşımın rooftop’ındaki party bile diyemeyeceğim ufak buluşmaya gitmeye karar verdim. No chaos, yes real people. Fakat öncesinde de bir başka ekiple buluştum.

IMG_0615
Kafalar gökyüzünde…

Ne olsa beğenirsiniz? Yağmur başladı. Hatta havai fişek gösterisi iptal olacak mı olmayacak mı dedikoduları bile dönmeye başladı bir anda. Şaşırdım mı? Genelde şaşırmam böyle şeylere. Rooftop’a gidemeyip 3 Türk, 1 Yunan, 1 Fransız, 2 Rus, 2 Amerikalı ve bir Danimarkalı’dan oluşan “fıkra” ekibi ile bütün gecemi geçirdim. Şikayetçi miyim? Asla. Hatta havai fişekleri de oradan görmek durumunda kaldım. Arzu ettiğim açıdan izleyemedim belki ama olsun. Garip duygular yaşadım.

İçimden, “İşte tam da burası, belki de kalan son özgürlük” diye geçti. Sonra düşündüm de “Belki de değil”? Bir güzel geldi o an havai fişekler. Ama sonra, önce kuşları düşünenleri, ardından da kuşları düşündüm. Ne gariptir ki tam da o sırada tepemden bir kuş uçtu. O an anladım ki “Aslında özgürlük bu kadar, o da ölebilirdi az önce aşırı (!) özgürlükten” Neden fotoğraf çekmiyorum diye düşünürken birkaç tane arka arkaya fotoğraf çektim, adettendir. Sonra fotoğraflara bakarken gördüm ki bana gülücük atmış özgürlük. Kim bilir belki dalga geçiyor? Ben bunun tatlı bir tebessüm olduğunu düşünmeyi tercih ettim gerçi. O ne diyor bilmiyorum da ben kendimi hiçbir yere bu kadar ait hissetmiyorum. O sebeple ben de ona gülümsüyorum.

IMG_0623
Ve gülümser.

Bütün bu kaosu, inanılmaz rahatlığı, zorlu hayat mücadelesi, çılgın aşkları, tahammül sınırlarını zorlayan yüzeyselliği, insanların birbirine saygısı, insanların birbirine saygısızlığı, pisliği, mükemmel düzeni, boş vermişliği, boş verememişliği, zaman kavramını yitirmişliği, kısacası tüm şizofrenliği ile seviyorum ben bu şehri. En çok da yalnızlığını. Burada “kimse yok”u asla unutmamalı insan çünkü. En başta onunla el sıkışabilmeli. Yüzümde saçma bir tebessüm, elimde sigaram, çığlıklar arasında bir başkasının özgürlük sevincine ortak oldum dün. Hatta ben de bir ara “wuhuuu!” diye eşlik edip üstüne bir de kendime kahkaha attım. Bütün tantana bittiğinde ve son birer içki içtiğimizde kendi adıma geceyi sonlandırdım. Yağmur artık sağanak halini almıştı. Tabii ben de ne şemsiye var ne de başka bir şey. Şaşırdım mı? Genelde şaşırmam böyle şeylere demiştim. Taksi de bulamayınca yürümeye karar verdim. Aslında taksi bahane, zaten yürümek istiyordum. Önce 4 blok metroya sonra 5 blok da metrodan eve… Eve vardığımda “donuna kadar ıslanmak” söyleminin karşılığına koyulacak bir figürdüm. Ben zaten yağmuru hep sevdim. Daha mükemmel bir gün kapanışı olamazdı.

Bir daha 4th of July’da havai fişek göreyim demem. Evimde TV izlerim ya da ne bileyim Upstate’e giderim, bir şey yaparım. Ama belki de yine izlerim ha? Belki de bir daha hiçbir zaman sahip olamayacağımız, olsak da belki bizim tanıklık edemeyeceğimiz bir özgürlüğü, bir başkasının özgürlüğünü, sanki benimmiş gibi hissetmek için…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s