BEN GİTTİM

Screen Shot 2016-07-19 at 17.17.31Ben yine döndüm. Kafamda türlü düşüncelerle döndüm ama dönüşümden 6 saat sonra bir şey düşünemez oldum. Ben 4 gündür müzik dinlemedim o ne ki!

New York benim için, “hayat” demek ve belki de “aşık olmak”. Haliyle midede kelebek, göz içinde tebessüm, kalpte çarpıntı eksik olmuyor oradayken… Sabahları East River‘ın kenarında kulağımda The xx‘in şarkıları eşliğinde koşmak, kilometrelerce sokakta yürümek, her yerde, her köşe başında taze kahve kokusunu içime çekmek, birbirinden lezzetli yemekler yemek, Central Park‘ta Sheep Meadow‘a gidip saatlerce yatmak, yazılar yazmak, bazen bu keyfin yanına bir şişe de buz gibi şarap eklemek, en sevdiğim Washington Square Park‘ta -ki çimenleri bir Central Park değil- saatlerce yine çimen üstünde insanları izlemek, orada yazılar yazmak, daha sonra çok daha fazla yazmak, McNally Jackson‘da saatlerce kitaplara bakmak, bir tanesini alıp cafe’sinde kahve eşliğinde takılmak, bazen The Strands‘da yine kitapları kurcalayıp birbirinden güzel kitaplar bulmak, müzelerde saatlerce gezmek, East River State Park‘ta güneşi batırmak, kulakta sürekli müzik ile kafada kendi kliplerini çekmek, ne yediğini bilmeden yoldaki bir taco truck’tan taco’ları mideye gömmek, gece yarısı açlığını 10. kez ısıtılan bir dilim pizza ile bastırmak, flörtleşmek, sarhoş olmak, Chelsea Market‘ın o kaosunu sevmek, şahane bir Mexican restoranda harika margarita’lar içmek, rooftop party’lerinde sabaha kadar kahkahalar atmak, arkadaşlarla keyifli zamanlar geçirmek, bazen insanları anlayamamak, bazen zaten anlamanın manasız olduğunu anlamak, yeni insanlarla tanışmak, kendini ait hissetmek, kendini özgür hissetmek, kendini ‘var’ hissetmek… Evet, New York demek benim için bunların hepsi ve çok daha fazlası demek.

Çok değil, 3 ay geçirdim. Ama daha gittiğim ilk günden itibaren sanki hiç ayrılmamışım ve zaten hep oradaymışım gibi hissettim. Aynı ev, aynı sokak, aynı laundry, aynı Deli, ve aynı deliler… Bu sefer tek fark kalbimde ve ruhumda farklı kıpırtılar ve hayaller olmasıydı. Hayat ya bu, insan değişiyor. Daha bir düşük ve soru işaretli gittim bu sefer oraya. Haliyle bol bol dalgalanmalar yaşadım. Ama şehir, her zaman olduğu gibi; dünyanın en cool, burnundan kıl aldırmayan ama bir o kadar da şefkatli sevgilisi gibi yaklaştı bana. O sebeple dönerken de tebessümle ayrıldım. Hem komple ayrılmıyorduk. Ayrılıkları hiç sevmem de… Gerçi kim sever?

Ben yine döndüm. Gelecek planımda sadece bir gün sonrasındaki “kız rakısı” yer alarak döndüm. Nil‘in dünya seyahatini dinleme, Mededi‘nin yeni işini kutlama, Deniz‘in Ali maceralarını dinleme, Çiçek, Rüya ve tabii ki kendi maceralarımı anlatma heyecanı ile döndüm. Annemi ve Susu‘yu sarılıp öpme mutluluğu da var tabii. Bu sadece 6 saat sürebildi benim için. 6 minicik saat! Sonra darbe… Biraz sonra son bulan darbe… Ölen insanlar… Daha çok ölen insanlar… Kutlama (!) için silahla havaya ateş eden insanların arasında kalıp ağlama krizine girişim… Sessizlik, korku ve ümitsizlik. RScreen Shot 2016-07-19 at 17.24.58akı mı? Yaptık be. Hayal ettiğimiz gibi olmadı ama yaptık. Bol bol sessiz durduk, bol bol gelecek endişelerimizi konuştuk ama yaptık. İnadına yaşadık o anı.

Ve ben… Dönmemişim ya. Ben zaten kafa olarak dönememiştim ki. Olamıyorum burada. Olmaya çalışıyorum, deniyorum, istiyorum ama olamıyorum. Keşke olabilsem. Korkuyorum, korkmaktan yoruluyorum. Endişe, anksiyete… Aslında daha çok yazacak şey var üstüne ama yazarken de içim sıkılıyor. Ama -evet hala bir ‘ama’m var- bir yandan da bütün bunların geçeceğine inanıyorum. Züürt tesellisi diyebilirsiniz. Ya da Polyanna. Ama cidden, içimde bir yerlerde inanıyorum. Ben görür müyüm, biz görür müyüz orası muamma tabii. Belki de deliyim?

Neyse. Ben gittim. Esas kafam gitti.

Çok değil, bir sene kadar önceki gelişimde de inanılmaz bir 72 saat yaşamıştım. BURADAN okuyabilirsiniz.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s