ÇOKTAN SEÇMELİ

wineŞimdi diyeceksiniz ki “hayatın kendisi ikilem, çoktan seçmeli ne diyorsun. Derim çünkü canım istiyor. Ben ikilemleri sevmem. Mümkün olduğunca da ikilemlerin kıyısından köşesinden kaçarım. İkilem yaşadım mı neyi seçeceğimi bilemeyecekmişim gibi gelir. Denedim mi? Pek değil. Ama zaten hep istediğime koşarım. Çocukken de test sevmezdim, yazılı canımdı. Tabii ‘sevmem’ ve ‘bana ne’ gibi söylemler hayat tarafından bir bir insana yutturulabiliyor. Henüz sağ olsun bana o kadar yutturmadı ama içinde ikilem barındıran çoktan seçmeli günler yaşadığımı da inceden hissettirmiyor değil. Gitmek mi kalmak mı? Yapmak mı yapmamak mı? Sevmek mi sevmemek mi? Sevilmek mi sevilmemek mi? Kızmak mı kızmamak mı? Gerçek mi sahte mi? Mecburiyet mi yüreğinin götürdüğü yer mi? O mu, bu mu? Hatta yaz mı kış mı diye bile sorar oldum ki en çok kışı severim.

Diyeceğim şu ki -yok sadede gelemedim- ne hayat toz pembe, ne ülke, ne de dünya. En kötüsü: ne de insanlar… O sebeple sürekli olarak insan önce kendini, sonra yaşadıklarını bir de yetmezmiş gibi çevresindeki insanları sorgularken buluyor kendini.

Gelelim sadede -inanılmaz ama gerçek-, ben, şahsen, bizzat kendim ilk defa çoktan seçmeli alternatifleri önüme koydum ve bir takım seçimler yaptım. Hem de tam 3 tane. Yazı ile ÜÇ. Pişman mıyım? Hayır. Güzel mi? Eeeh.

Aslında en güzeli ne biliyor musunuz? Tabii ki biliyorsunuz, soru mu… O yüzden ben cevap vermeyeceğim buna. Siz verin. Kendi en güzeliniz olsun cevap. Ben de bu vesileyle doğru hissetmiş olayım sizin için.

Ve fakat, ama, lakin Leonard Cohen’le bitirmek istiyorum…

“Ring the bells that still can ring forget your perfect offering. There is a crack in everything, that’s how the light gets in” ama, “How can i begin anything new with all of yesterday in me?”

Bye.

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s