BİR İZMİR HİKAYESİ

Screen Shot 2017-03-23 at 21.00.31Ben hiçbir zaman “İzmirci” olmadım. Yani çok gittim ama hep iş için gittiğimden hızlı yemekler, yorgun uykular, hızlandırılmış turlarla geçirdim. Bir türlü kendi kendime kalamadım. Hoş, “Canım midye yemek istiyor” diyerek arabaya atlayıp gitmişliklerim de var ama onlar da cidden midye odaklıydı. Çünkü deli olmak bunu gerektirir.

Geçtiğimiz hafta sonu ani bir kararla kendimi İzmir‘de buldum. İçeriğinde hem Pentagram hem Athena konseri olan (ki Athena’yı değil Melis‘i izlemeye gittim), Pentagram gecesi Hey Douglas‘la devam eden, arkadaşlarımı gördüğüm, 10 gün gibi geçen 3 gün geçirdim.

Cuma sabahı 10:30’daki uçak için 09:00’da uyandığımda “oo yine çılgınlık İpekcim!” demekten alamadım kendimi. Bir gece önce 04:00’e kadar dışarıda olmamın bunda etkisi var mı acaba? Olabilir.
Yağmurlu bir İstanbul sabahında inanılmaz derecede kolay bir şekilde taksi buldum. Yoksa her şey güzel mi geçecekti? Yaaani…
Taksici yol boyunca bana “evet”i anlattı. “Kadın dediğin çalışmaz.” dedi, “Reis ne derse odur.” dedi, “Sen nasıl hala evli değilsin? 3 çocuk!” dedi. Bozmadım sinirimi, tatlı bir günümdeydim ve sakin sakin konuştum. Kapanışta kafası karışık bıraktım onu ve ekledim, “Sen de haklısın be abi!”. Hayatta da başarılar diledim.

İzmir‘de ilk defa İzban’a bindim. Bir Avrupa şehrinde yol alır tatta Çağlan‘la beraber Alsancak‘a doğru yol aldık. Çağlan‘dan ayrılır ayrılmaz kendimi midye ve biraya ardından da sağanak yağmurda yürüyüşe adadım. Akşamında Pentagram konseri izledim ki BURADAN okuyabilirsiniz. Konserden sonra “yetmez hayır!” diyerek Bios Bar‘da Hey Douglas izlemeye gittim. Benim gidip de eğlenmediğim bir Hey Douglas gecesi olmadı henüz. Yoksa siz hala? Lütfen hemen yakalayın ve eğlenin. Ekip enteresandı elbet. İzzet Abi, Doğu, Çağlan böyle ufak bir İstanbul konseyi.

Esas Cumartesi çok eğlendim. Efendim ben biraz hedonist bir insanım. Yani hostel’de filan kalamam. Komforuna düşkün delinin tekiyim. Ama pek sevgili arkadaşlarım Cansu & Caner‘in arkadaşı Yunus‘un, My Happy Home adını taşıyan hostel’ine ufak bir ziyarette bulundum. 8 saat süren ufak (!) bir ziyaret. Son dönemde en eğlendiğim günlerden biri olabilir. Hostel’de o an kalan olmadığından, benim köşede prenses gib oturup “Ay rakı havası değil mi ya?” lafım yarım saat içinde kurulan sempatik rakı masası ile taçlandı. Misafirperverlikte son nokta, kahkahada tavan bir gündü. Bayılıyorum yeni insanlarla tanışmaya.
Fakat orada bir karakterle tanıştım. Adını söylemeyeyim n’olur n’olmaz… Ailesi kendisini Londra‘da okuyor zannediyor ama o İzmir‘de bu hostel’de ikamet ediyor. Ailesi Londra‘da diye ona para gönderiyor ama o İzmir‘de takılıyor. İnanılmaz bir karakterdi. Onlarca soru sordum ve her yanıtını o kadar keyifle dinledim ki (benden 7 yaş kadar küçük), “Ah keşke ben de böyle çılgınlıklar yapsaydım” dedim kendi kendime. Bu arada ufak bir reklam, Hostel’in geceliği 9 Euro. Instagram hesabına da BURADAN bakabilirsiniz.
O rakının devamında Athena konserine gitmekten son dakikada vazgeçerek kendimi hemen Volume Alsancak‘taki Melis Danişmend konserine attım. Böylece İzmir‘de de izlemiş oldum Melis‘i. Uzun uzun yazmayayım zira ne yazacağımı az biraz tahmin ediyorsunuzdur. Yine her zamanki gibi çok güzeldi 🙂
Sonra sen Alsancak‘ta kaybol! Hayatımın ilk kayboluşuydu. Yer – yön duygum yerine haritaya güvenmek en büyük hatamdı. Yanımda kafasında huniyle gezen adamla empati kurmakta sıkıntı çekmediğim bir andı.
Pazar günü ben dönüyorum diye olsa gerek, hava mükemmeldi. Bostanlı Sahil‘de bir güzel çimenlerde yuvarlandım. Tabii ki yuvarlanmadım oturdum. Eski Caddebostan günleri geldi aklıma. Hüzünlendim.
Özetle festival tadında bir hafta sonu geçirdim.
İzmir rahat, İzmir güzel… Belki 1 hafta daha kalsam aynı duyguyu yaşamazdım bilemiyorum ama şu an hala o duygudayım. Ve hatta geri dönmek istiyorum.
Cansu, Caner, Derya, Hasan‘a ayrıca teşekkürler sayelerinde karnıma gülmekten ağrılar girdi.
Boyoz yedim, olurmuş.
Hava çok güzelmiş.
Hayat bu aralar çok tatlıymış.
Yapımda ve yayında emeği geçenler sağ olsunmuş.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s