SONAR İSTANBUL 2017

IMG_1251Sonar İstanbul bu sene ilk kez gerçekleşti. Mekan Zorlu PSM‘ydi. “Vay efendim AVM’de festival mi olur?” diyenler çok oldu. Arkadaşım, önce sen elinde kalan tek tük mekanlara, etkinliklere sahip çıkacaksın ki daha nicesi olabilsin. Bu afra tafra sevdamızı hiçbir zaman anlamayacağım. Evet, ben de AVM sevmiyorum ama Zorlu PSM çok iyi ses sistemine, ışığa, ulaşıma ve içkiye kolay erişime sahip harika bir mekan. Ayrıca müziğe açım. Nokta.

Hafta sonu benim için aşırı ve manasız koşuşturmalı geçtiğinden sadece geç saatlerde katılabildim Sonar‘a. Halbuki ne hayallerim vardı showcase’ler filan… Neyse…

İlk gün amacım HVOB saatinde gitmekti ama maalesef tam sonunu yakalayabildim. Daha önce izlemiş ve çok beğenmiştim. Bence gerçekten çok başarılılar ve umarım tekrar gelirler. Onun üzerine arada Shackleton‘a geçip Roisin Murhphy‘i beklemeye koyuldum. Roisin Murhpy‘i daha önceki izleyişlerimde beğenmiştim ama bu sefer pek de etkilendiğimi söyleyemeyeceğim Nina Kraviz ile tekrar toparladım ama geceyi. İlk kez izliyorum ve yine gelsin yine giderim tadında olduğunu söyleyebilirim. Studio’da Kodes‘e de bir ufak baktım ve gayet iyiydi. Saat nasıl oldu da bir anda gece 3 oldu ve benim nasıl uykum geldi anlamadım. Halbuki Fuchs & Cervus ile kapanış yapacaktım ama benim sistemim tahmin ettiğimden erken kapandı…

İkinci gün bırakın sadece festival için olmasını, haftamın motivasyonu Moderat‘tı. Bu onları 6. izleyişim oldu. Daha çok taze Kasım ayında yine Zorlu PSM‘de izlemiştim ama doyamıyorum. Tam Moderat saatinde mekandaki yerimi aldım. Ondan sonrası zaten görsel show ve kendime yeni bir gerçeklik yaratıp varolan çirkinliklerden uzaklaşmak… O müzik, o görseller, o karanlık, eğlenen insanlar filan derken leziz bir konser geçirdim. Bir ufak Ben Ufo ve Helena Hauff da izledim. Bir gece önce nasıl Fuchs & Cervus‘a kadar dayanamadıysam ikinci gece de Mabbas’ı bekleyemedim ki büyük üzüntü benim için. N’olur yaşlandığımı söylemeyin! Yaşlanmıyorum di mi?

Notcuklar…

  • İnsan festivali açık havada hayal ediyor, evet. Ben de öyleyim. Ancak kesinlikle oksijensiz kalmadığımız ve sigara dumansız bir alanda oradan oraya geçip konserlere bakmak da ayrı bir keyif.
  • Zorlu PSM’nin bir diğer güzelliği ise temiz tuvalet ve alkole ulaşımın rahatlığı.
  • Ses sistemi ve ışığa değinmeye gerek bile yok. Müthiş.
  • Moderat hep gelsin kampanyası başlatıyorum! Söz Jay Jay ve Anathema ile dalga geçtiğim gibi onlarla dalga geçmeyeceğim. Cidden söz!

Özetle Mabbas‘ı görüğüm an koşup “İyi ki böyle bir şey yaptınız!” diye sarılmama vesile olan bir olaydı Sonar İstanbul. Bana ilaç gibi geldi, sürekli gülümsememe bol katkısı oldu, dans ettim, insanlarla tanıştım, bir sürü sevdiğim insan gördüm, sohbetler ettim. Bir kez daha “Neyseki müzik var” dedim.

Ülkenin durumu malum, birçok yabancı isim gelmeye çekiniyor. İnsan zaman zaman hayret ediyor ama bu durumu çok da yadsımamak lazım…
Yapabileceğim tek olumlama, çok sevdiğim birçok mekanın yerli sanatçılara daha sık yer veriyor oluşu ve birçok yerli ismin bu tatsız vesile ile sahnelerde yer bulup dinleyici ile buluşuyor olması diyebilirim. Müzik ya bu, olumsuzluktan bile olumlu sonuç doğuruyor anlayacağınız… Sarıp sarmalayın, mekanları da etkinlikleri de müziği de.

Yapımda, yayında ve yanımda emeği geçen herkese teşekkürler madem.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s