18 – 21 MAYIS 2017 – CAPPADOX

FullSizeRender

Bu sene -ki hala yarısında bile değiliz- enteresan bir sene oldu. Yani yeni yıla adam akıllı giremedik bile aldığımız haberlerden. Sonra ardı arkası kesilmeyen konser iptalleri, yok efendim ülkeye gelmek istemeyenler. O yüzden Cappadox‘u iple çekiyordum. Ardından bir hafta öncesine Parkfest’in eklenmesi de bonusu oldu. Özlelikle etkinlikleri detaylı bir şekilde RedBull.com‘da okuyacaksınız ama ben daha şahsisini buraya da iliştireyim.

YOLLAR

Epeydir arabayla uzun yol yapmamıştım ki çok severim. 2 sene önce yine Nil‘le İstanbul – Kapadokya yaptığımız için bu sene de öyle yapmaya karar verdik. Ki ben o sene gecenin bir yarısı Bodrum’dan, Nil’de Sicilya’dan dönmüştü ve yorgun argın yola çıkmıştık! Neyse, İstanbul – Ankara‘yı tek başıma Nil‘i almak üzere katederken uzun zamandır üstüne düşünemediğim birçok şeyi düşündüm. Adeta terapi gibiydi. Yol boyunca en çok Lianne la Havas – Green & Gold şarkısı eşlik etti bana. Yetmedi, devamında Nil‘in de beynini yedim bu şarkıyla. Annesi & babasının beni somonlarla, avokadolarla karşılamasını anlatmayacağım bile. Zira içten içe şımarmak en sevdiğim ata sporu! Ardından yine yola çıktık ve hop, biraz gecikmeli Cappadox‘taydık.

IMG_3679
Harika yol ve festival arkadaşı Lil

Bu yıl konsepti “Dünyadan Çıkış Yolları”ydı (Ways Out From The World) İlk gün bir sürü etkinliğe katılmayı planlıyorum ancak maalesef direkt Kaan Tangöze‘nin konserine dahil olabildim.

YAŞASIN CAPPADOX

Kaan‘ın konseri ilk sene olmayan ve çok güzel olan bir yerde, Uçhisar Çiftlik Evi‘nde gerçekleşti. Kendi albümünde yer alan şarkılar, türküler ve cover’larla geçti konser. Yağmur geliyorum diyordu ve o esnada geldi zaten. Hop sahnenin üstü kapandı ve devam. Benim en büyük dramım bir şey yiyememekti zira Sokak Yemekleri konseptinde olan yerde et yemeyenleri hiç düşünmemişlerdi… Veganı geçtim , vejetaryen bir nokta bence her festivale/konsere şart. Yıllarca Rock’n Coke’ta kuliste röportaj için koştururken de festivali sunarken de köfte-ekmeğe maruz kalan ben (bu bizim ekibin hatası tabii) aç kalmaya bağışıklık kazanmıştım neyse ki. Tam 24 saat bir şey yemeden durdum! Ben de bol bol zararlı, zararsız sıvılar tükettim. Yemek yemeyince çok sinirli olmama rağmen ortam o kada güzel, insanlar o kadar tatlıydı ki bırakın sinirlenmeyi sürekli kahkaha attım. İlk günün sürprizi Büyük Ev Ablukada Fırtınayt‘tı. Onu da RedBull.com‘da okursunuz.

SAĞANAK ZAMANI

İkinci gün yine Lianne la Havas – Green & Gold şarkısını dinleyerek Babylon @ Cappadox‘ta gerçekleşecek olan basın yemeğine doğru yol aldım. O da nesi! Arabayı park ettim ve dolu başladı. Herhalde geçer diye biraz arabada bekledik Nil’le. Ben geçmeyeceğine kanaat getirince indik ve koşmaya başladık -ki şahane bir video var elimde üşenmezsem yüklerim bir ara-. Tam Babylon‘a geldik yağmur durdu ama tabii biz sırılsıklam. Ve o günün kaderi sürekli olarak ıslanmak üzerine kuruldu. Kaç kere kıyafet değiştirdim. Uçhisar Kalesi‘ne çıktım, inerken yağmur bastırdı. Rhye konserine gittim yağmur yine bastırdı. Tabii ki şu an hastayım ama neyse ki hastalığı yine müzik ve eğlence ile tedavi eden bir insanım 🙂 Rhye üstü İlhan da harika oldu.
Festivalin büyük bir kısmında merkez üssü bir anda arkadaşlarımızın kaldığı Taş Konaklar oldu. Hem Çiftlik Evi sahnesini yukarıdan izleyebiliyor, hem vejetaryen menüsünden faydalanabiliyor, hem leziz şaraplar içebiliyor hem de bol kahkaha atabiliyorduk. Ben zaten hep gülüyorum ya neyse.
Kokteyl Atölyeleri‘ne katılayım dedim beceremedim, Doğada Açık Ateşte Pişirme‘ye katılayım dedim birini yoldan ötürü kaçırdım, diğeri havadan yalan oldu. Gündoğumu Konseri dedim o saate kadar oturdum o saatte uykum geldi. Normalde benim içten içe kavga etme durumum bu şekilde gerçekleşir ama etmedim. “Vay efendim neden uyudum” ya da “vay efendim daha erken gitseydim” şeklinde. Ama o kadar eğlendim ki buna fırsat kalmadı. Hemen koydum Lianne la Havas – Green & Gold şarkısını, geçti. Şaka şaka, yapmadım öyle bir şey.

Cappadox vesilesiyle bol bol vakit geçirdiğimiz Büşra‘nın, arkadaşının tavsiyesi üzerine Tandır Evi‘nde yemeğe gittik ve kendimizi rakıya verdik. Çok şanslıyım ki vejetaryen menüleri vardı. Kapadokya‘ya yolunuz düştüğünde mutlaka gidin, güzel bir yer. Adresini bilmiyorum ama Uçhisar Kalesi‘ne benzeyen ama Uçhisar Kalesi olmayan bir kaleye baktığını söyleyebilirim. Evet, “yakınında peri bacası var” demek kadar saçma oldu bu ama idare edin.

FESİVAL SONU

Son gün “Neden son gün!” diye isyan etmeme sebebiyet verecek cinstendi. Jehan olsun, Yasmine Hamdan olsun, gece sonundaki Acid Pauli olsun pek eğlendim. Dans etmekten yorgun düşmedim çünkü yetmedi. Ama bana hiçbir zaman yetmiyor. O yüzden beni pek de ciddiye almamak lazım. Hava bizimle dalga geçer gibi serin olmasına rağmen düzeldi. Resmen dedi ki “Tadı damağınızda kalsın, seneye tekrar gelin”. Ben zaten kesin yine oradayım. Hoş geçen sene de her şeyi ayarlamıştım ama festival zamanı New York‘taydım. Benim sağım solum belli olmaz.

DÖNÜŞ YOLU

Dönüşte aşırı nazik (!) insanlar olarak Şafak‘ı Kayseri Havaalanı’na bıraktık. Long weekend dönüşü İstanbul trafiğine yakalanmamak için de bir akşam Ankara‘da konaklamaya karar verdik. Şafak‘ı bıraktıktan sonra ilk Ankara tabelasını takip etmeye başladık ve ardından da derin bir sohbete girdik Nil‘le. Bir ara bir baktık yolumuz yol değil! Kendimizi Yozgat‘ta bulduk. İn cin top oynuyor ve belli ki o yoldan geçenler ne benzin alıyor ne de tuvalet ihtiyacı gideriyor. Öyle bir “in the middle of nowhere”. Neyse ama doğası nefis, Yozgat‘a mı yerleşsek? Özetle 3.5 – 4 saatlik Kapadokya – Ankara seyahatimiz 8 saat sürdü. Ama eğlendik mi? Eğlendik.

IMG_3664
Dünyadan çıkı yolları ararken ben.

Notcuklar…

 • Cappadox her sene daha güzelleşiyor orası kesin. Havaya müdahale edilemez sonuçta ama yağmur ve soğuğun da bir başka hava kattığını söylemeliyim.
 • Ya acaba bir de kış festivali mi yapılsa? Glühwein’lı filan? Valla fikri bile heyecanlandırdı. Kesin yapılmalı.
 • İlk sene gölge yer bulamazken bu sefer yağmurdan kaçacak yer bulamadım ama şunu söylemeliyim ki yağmuru kesinlikle güneşe tercih ederim. I’m a winter person!
 • Festivalin bana kazandırdığı en büyük şey Büyük Ev Ablukada Fırtınayt oldu.
 • Pazar Yeri çok daha şenlikli, çok daha alternatifli olabilirdi. İnsan orada vakit geçirmeyi seviyor çünkü.
 • Et yemeyenler için daha fazla alternatif talep ediyorum. Ama bunu yıllardır her festival ve konserden talep ediyorum. Babylon @ Cappadox öğlen kurdukları açık büfe ile bu açıdan en iyi yerdi. Bol bol kuşkonmaz kemirdim.
 • Yeme – içme fiyatları çok makuldü.
 • Dışarıdan bakınca pahalı gelebiliyor festival ancak herhangi bir 3-4 günlük tatilden daha pahalıya mal olmuyor. Bir de üstüne eğlence var öyle düşünün.
 • Müzik konusunda başka başka alternatifler de olabilirdi bence. Bir ufak daha güçlü bir line-up mesela?
 • Nil, Şafak, Ali, Büşra ve yine adını unuttuğum 2 kişiye daha çok teşekkür ederim kahkahalarıma kahkaha kattılar.
 • Nil‘e ayrıca teşekkür ederim. Kendisi yıllardır en en en ve de en sevdiğim festival arkadaşım.
 • İlk gün benimle viskisini paylaşan Gülşah‘a da ne kadar teşekkür etsem azdır. Yol yorgunu mutlu edici! 🙂
 • Bir de son dakikada gelmekten vazgeçse de Mededi‘ye teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bu vesile ile onun montunu giyerek festivali kurtardım. Çünkü ben hava durumuna baksam da kabullemedim ve şort, postal, yağmurluk kreasyonum (!) ile katıldım haha!
 • Bir de tuvalet kapasitesi kesin arttırılmalı. İlk seneden bu kısma dair bir şey hatırlamıyorum ama bu sene biraz dertliydi.
 • Bir de acaba tuvaleti aynaya baktığı için uzun süre meşgul eden kadınlar için sadece aynadan oluşan “Aynaya Bak” odaları mı yapılsa? Fikir sadece.

Biz festivallere gidelim ki festivaller devam etsin. Hep müzik dinleyelim, hep dans edelim, etrafımız hep güzel insanlarla dolu olsun ve hep gülüp eğlenelim lütfen. Zaten hayata dair daha iyi başka bir alternatif düşünemiyorum.

Teşekkürler Pozitif, Artı İletişim Yönetimi ve Kapadokya ahalisi.


One thought on “18 – 21 MAYIS 2017 – CAPPADOX

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s