EKİM’E KADAR

Screen Shot 2017-10-01 at 22.36.27Çok değil bundan 36 saat kadar önce, deniz kenarında oturmuş, bitmek üzere olan yazın ardından kalan tek tük insanların olduğu bir plajda uzun uzun düşündüm. Genelde, fazlasıyla düşünecek vakti olup da düşünemeyenlerdenim. Gerçekten akıl yitirtmeye yetecek kadar düşünmeye vaktim var. Ama dediğim gibi, düşünemiyorum. Belki de “neyse ki düşünemiyorum”. Bir şekilde bundan 36 saat kadar önce bir şey oldu ve düşünebildim.

Oksijenden mi, dalganın sesinden mi, normalde “amma havladı ya!” dedirtecek kadar havlayan köpeğin sempatikliğinden mi, bayıldığım rüzgardan mı bilmem ama düşündüm. Düşündüğüm her şeye de tebessüm ettim. Hatta bazen dışarıdan bakan birinin “kesin deli” diyebileceği kadar tebessüm ettim. Bir ara elime telefonu aldım ki bakan birileri olursa telefonda bir şeye güldüğümü zannetsinler… Cidden telefon yokken nasıl oluyordu acaba bu işler? Neyse ama zaten kimsenin bakacak hali yoktu. Bence herkes düşünüyordu.

Önce hızlıca “keşke”lerin üzerinden geçtim. Ama “keşke”lerin yerine yaptıklarımı düşününce, eğer yapmasaydım onların “keşke” olacağına karar verdim. Zaten “keşke”lere pek takılan biri değilimdir. Bir de yeri geldiğinde kendimi rahatlatmakta üstüme yoktur.
Sonra hayallerimi düşündüm. En çok da onları düşündüm galiba. “Neden?”lerini, “N’için?”lerini, “Ne zaman?”larını, “Nasıl?”larını… Bugüne kadar bu hayaller için yaptıklarımı, yapmadıklarımı, yapamadıklarımı. Zaman zaman uçup gidişlerimi, arada olduramayışlarımı, yer yer beceremeyişlerimi, bazen “armut piş ağzıma düş” tavrımı… Bazıları için henüz zamanın gelmeyişini, bazıları için çok geç oluşunu, bazen de aslında hiçbir şey için hiçbir zaman geç olmayışını. Baktım ki bir noktada “düşün düşün b*ktur işin”e bağladım. Hop çıktım oralardan ve şöyle bir ana baktım. An o kadar güzeldi ki; o kadar güzel olur. Tüm “keşke”leri silip süpürdüğü gibi hayallere de ekstra güzellik kattı.
O günler de gelirse Ekim’e, gelmezse…
Çok da “şey etmemek” lazım. An güzel bir şey.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s