ORTADA KAKA VAR YANDAN GEÇ

Screen Shot 2017-10-29 at 15.42.20Yolda gördüğümüzde sempati duyduğumuz, zaman zaman yerimizden kalkarak gidip sevdiğimiz o çok şeker köpeklerin sahipleri her zaman onlar kadar şeker olamayabiliyor. Özellikle Cihangir ve Nişantaşı gibi evcil hayvanların yoğun olduğu bölgelerde sokaklarda yürürken attığımız her adıma dikket edişimizin de yegane sebebi bu. Yapılan kakaları bir poşet yardımı ile almayan bazı sahipler…

 “Billions” dizisini izlediniz mi bilmiyorum. 1. Sezonunun ilk bölümünde avukat Chuck Rhodos Central Park’ta köpeği ile yürüyor. Yine Central Park’ta köpeği ile yürüyen bir vatandaş köpeğinin kakasını temizlemeden ve yoluna devam ediyor. Onu durduran ve uyaran Chuck’a poşeti unuttuğunu söyleyen vatandaş, Chuck’ın uzun konuşması ardından kakayı elleri ile temizlemek durumunda kalıyor. Neden? Kanunlar… Peki ya bizde? Tabii ki yok öyle bir şey.

Genelde gözümün önünde böyle bir hadise gerçekleştiğinde gözlerimi, köpek sahibinin gözleri ile buluşturmaya çalışırım. Tabii ki yanlış yaptığını bilen kişi de anında “Ay yanıma poşet almayı unutmuşum ehe ehe” der ve uzaklaşır. Ancak o genelde unutmak değildir, kaka ile buluşmayı istememektir, sorumsuzluktur. Eğer unutmaksa 50 metre ilerideki bir bakkaldan poşet alınıp konu çözülebilir. Ama bizim ülkemizde çözülmez.

Dünyada ise bu olay çok daha farklı işliyor. Avusturya’da 2006 yılında başlayan “Temiz Sokak” kampanyası hala devam ediyor. Başkent Viyana’da bu kampanya başladığında, sokaklarda neredeyse günde 10 ton köpek kakası toplanıyormuş. Ardından da Almanya’da başlamış bu olay. Amerika’da ise durum daha da ileri bir boyutta. İlk olarak 1971’de New Jersey’de başlamışlar “pooper scooper law”a (kaka kepçeleme kanunu diye çevirebiliriz) ardından 1978 yılında New York’ta ve sonraki yıllarda da tüm eyaletlerde. Cezası mı? 2012’den beri 250 dolar. Kabaca 1.000 TL. Düşünsenize bizde böyle bir ceza olduğunu, muhtemelen sorun ortadan kalkar! Zaten Amerika’da ya da bir Avrupa ülkesinde sokaklarda kakaya rastlamak pek de mümkün değil. Ama biz bu konuda oldukça gerideyiz. Sokakların da hepimizin olduğunu düşünecek olursak evimizden farksız davranmamız gerekiyor.

“BİR POŞET VERSEM?”

Nişantaşı sakini iki köpek sahibi arkadaşım, “3 çeşit köpek gezdiren kişi modeli var. Bizim gibi kendi köpeğini gezdirenler, köpek dolaştırıcıları ve evlere gelen yardımcı kadınlar.” diyor ve ekliyor, “Son yıllarda ilk iki grup % 90 topluyor. Esas sıkıntı yardımcı kadınlar. Erken saatte çıkarıyorlar ve asla toplamıyorlar. Çok şahit oldum ve her seferinde poşet teklif ettim. Sokakta fazla görmüyorsun ama esas konu parkta başlıyor. Nedense köpek sahiplerinin bir çoğu parkı tuvalet olarak görüyor ve parkta kakaları toplamıyorlar. Uyardığınızda da sanki çok normalmiş gibi durumu savunuyorlar. Neticede parklar sadece köpekler için değil , piknik yapanlar için de var. Biz Maçka Parkı’nda artık çimlere bakmadan oturamıyoruz.” Aslında bu olay aynı zamanda insanların bıraktığı çöpler için de geçerli. Özetle sorunlular tatlı hayvan dostlarımız değil, insanlar. Durum Cihangir’de biraz daha farklı. Susam Café’nin sahibi ve aynı zamanda bir Cihangir sakini olan İdil İlbeyli, hayvan dostu bir semt olaran Cihangir’de metrekare başına düşen evcil hayvan sayısının oldukça yüksek olduğunu söylüyor. “Akşam iş çıkışından sonra köpek gezdirme trafiğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Benim bu trafiği gözlemlediğim yer ana sokaklardan biri olan Susam Sokak. Yıllar içerisinde hem köpeklere davranışın hem de çevreye karşı duyarlılığın oldukça arttığını söyleyebilirim. Cihangir’deki çoğu köpek satın alınmış değil, sahiplenilmiş köpekler. Son 2 senede birkaç kez insan uyarmak zorunda kaldık. Bir tanesinde genç bir adam cok mahçup oldu. Yanına torba almayı unuttuğunu söyleyerek bizden rica etti ve konu çözüldü. Sonuçta mahallenin kurallarını orada yaşayan insanlar belirliyor. Zamanla bu konuda ciddi bir hassasiyet geliştiğini söyleyebiliriz. Zamanla daha da gelişecektir”

ANA YOLDA MODERN ARA SOKAKTA İLKEL

Bir diğer Cihangir sakini, ara sokaklardaki durumun oldukça farklı olduğunu belirtiyor. “O çok modern dediğimiz insanlar bazen şaşırtabiliyor. Ana sokaklarda yürürken birer Avrupalı gibi davranan, köpeğinin kakasını mutlaka poşetle alan kişiler, söz konusu daha sakin ara sokaklar olduğunda kesinlikle aynı özeni göstermiyorlar. Yürüyüp gidiyorlar. Birkaç kere uyardım ve sonu çoğunlukla tartışma ile bitti.” diyor. Peki nedir bu durumun sebebi? İşte Avrupa’da birkaç pilot şehirde yapılan bir anketten çarpıcı maddeler.

 • Köpek kakasının doğal olduğunun düşünülmesi.
 • Köpek kakasını almanın mide bulandırıcı olduğunun düşünülmesi.
 • Poşet unutmak.
 • Poşete koyduktan sonra beraberlerinde taşmak istememek.
 • Bu konuda bir kanun olmaması ya da varsa bu kanundan haberdar olmamaları.
 • Bencil olmak ve yer yüzünde sadece kendilerinin olduğunu düşünmek.

KARİZMA MI?

Caddebostan Sahili’nde de durumçok farklı değil. Tıpkı parklardaki gibi birçok kişi köpekleri ile orada yüryüşe çıkıyor. Bağdat Caddesi’nde oturan ve sabah akşam köpeğini gezdiren Evren de benzer bir konuya değiniyor. “İnsanlar dost edinmek ve onlara güzel bir hayat sağlamak için köpek sahipleniyor. Ancak bazıları köpeklerini birer karizma aracı olarak kullanıyorlar. Haliyle çevreyi kirletmek umurlarında değil. Herkes olmasa da birçok kişi umarsızca köpeklerinin kakalarını almıyor. Caddebostan Sahil’de kaç kere kakaya bastım ve hatta üstüne oturdum ben bile hatırlamıyorum.”

“Peki ya sokak köpekleri?” diyenleriniz olacaktır. Özellikle Türkiye, sokak köpeği popülasyonunun fazlalığı ile dünyada başı çekiyor. Ama onlarda durum hiç de öyle değil. Son derece insancıl olmalarının yanı sıra sokaklar zaten onların evi olduğundan genelde kuytu yerleri tercih ediyorlar. Eh, evde yaşam süren bir köpekten bu hassasiyeti beklemek anlamsız ama sahibinden beklemek son derece anlamlı. Kim bilir belki bir gün bizde de hem yasalar hem bilinç bu yönde gelişir ve daha temiz sokaklara ve caddelere sahip oluruz.

AMERİKA’DAKİ CEZALAR

Ameerika’daki cezalar eyalete ve şehire göre değişiyor. Miktarlar oldukça yüksek.

 • New York, New York: 250 dolar
 • San Francisco, California: 320 dolar
 • Los Angeles, California: 500 dolar
 • Washington, D.C: 150 – 2000 dolar
 • Chicago, Illinois: 75 – 500 dolar
 • Philadelphia, Pennsylvania: 300 dolar
 • Miami, Florida: 50 dolara

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s