2018 DİLEKLERİ

New-Years-Resolutions1Yine geldi 10 Aralık. Ama ben bunu çok daha önce yazıyorum. Neden? Çünkü içimden geldi. Bir an önce dileklerimi dilemek istedim. Belki 10 Aralık geçtir de önceden dileyip yazınca dilek geçekleşme oranında değişiklik oluyordur filan diye. Ama ritüel ya, yine gününde paylaşıyorum. Kendime almayı gerçekten çok istediğim şeyler var ama tahmin edersiniz ki tutup da onlardan bahsetmeyeceğim 🙂

Ve dilekler…

 • Öncelikle herkesin sağlıklı ve mutlu olması. El Clásico.
 • Sevdiklerimin daha da mutlu olması. Başkaları da olsun tabii ama sevdiklerim çok daha fazla mutlu olsun.
 • Her sene, “hayatımı güzel kılan birkaç ufak ama mühim şey mümkünse bozulmasın” diye azimle diliyorum. O iş öyle olmuyor tabii. Mutlaka bir şeyler sekteye uğruyor. Ama neyse ki insan bir şekilde yolunu buluyor. Sağlığa bir şey olmasın da… Yine de “lütfen bozulmasın”lık birkaç şey var. Onlar kendini biliyor.
 • Hayatıma dair yapmayı/değişmesini çok ama çok istediğim bir şey var. Onu mümkünse ilk çeyrekte başarabileyim. Hatta bence kesin olacak. Şimdi detaylı yazmayayım, her şeyi de yazamam di mi?
 • Önce ruhen sonra da madden tatmin edici işler yapacağım bir sene olsun 2018. “Vay be neler yapıyorum” diyeyim. Tabii en önemlisi düzgün insanlarla, keyifli ve güzel işler yapayım.
 • Bir miktar daha sağlıklı yaşayayım. Örneğin sigarayı tamamen çıkarayım hayatımdan ki nispeten azalttım sayılır. Tekrar pilates’e döneyim. Zaten çok da özledim… Artık bu madde ‘dilemelik’ mi, ‘gaza gelmelik’ mi bilemiyorum. Ama ikisi de olsun.
 • Mesela Fransızca’ya kaldığım yerden devam edeyim, aksiyon olur. Bir şey öğrenmek her zaman iyi hissettiriyor. Je veux vraiment faire ça! (salladım tuttu mu?)
 • Bu sene çok az seyahat ettim. Edebilecektim de etmedim değil tabii; edemedim. Bir tek yaz güzel ve keyifliydi. Hem sevdiğim hem de daha önce görmediğim bir sürü yere gittim. Hem de bunları tam bir tatil insanıyla yaptım. Umarım 2018’de hiç yerimde durmam. O kadar durmayayım ki, “of yoruldum” diyeyim. 2017’de New York’a hiç gitmedim. 2018’de bir kere o mutlaka olsun. Onun dışında tek tek görmek istediğim ülkeleri ve şehirleri saymayacağım. Sonra yazdıklarımı okuyup “ulen yine şunu şunu yapamamışım” demek istemiyorum çünkü 🙂 Hem onlar da kendini biliyor.
 • ‘Gitmeler’i ve ‘kalmalar’ı geçeli epey oldu. Aradığım şey belli: Huzur. 2018’de huzur barındırmayan her şey benden uzak dursun mümkünse. Ben de huzur barındırmayan her şeyden uzak duracak gücü bulayım.
 • Beni çok heyecanlandıracak şeyler olsun bu sene. Heyecanlandıracak insanlar, heyecanlandıracak olaylar. 2017 biraz zayıftı bu konuda.
 • Bu seneye ya da bana özgü bir durum değil ama kendimi çaresiz hissettiğim zamanlar oldu 2017’de. Herkes yaşıyor böyle şeyler/hisler. Hepsi de bir şekilde çözülüyor zaten. Ama 2018 biraz daha anlayışlı olsun bu konuda ya.
 • Boş sözler, boş laflar, boş vaadler filan olmasın 2018’de. Çok sıkıldım.
 • Hiçbir şey “-mış gibi” de olmasın 2018’de. Ya tam olsun ya da hiç olmasın. Aksın her şey. Sadece aksın.
 • Hep müzik olsun, eski ve yeni güzel şarkılar olsun, harika albümler çıksın. Her sabah kahve kokusu ve müziğe uyanayım, çok güzel konserler olsun ve hepsine gideyim.
 • Tabii ki bir klasik olarak yeni yaşıma güzel girmeyi diliyorum. Çok mühim bir şey bu benim için. Hem de 30! Biraz üzüyor bu 30 hadisesi ama olsun. Büyük gibi davranmaya hiç niyetim yok zaten 🙂 Geçen sene yeni yaşıma biraz enteresan girdiğimi kabul etmeliyim. Güzel desem değil, kötü desem değil böyle bir garip. Ah, ama o pastam… Doğum günümün yıldızıydı 🙂
 • Heyecan ve huzur dolu olsun 2018.

YılınDersi…

2017 başından sonuna kadar enteresan ve de beklenmedik bir sene oldu. Ki daha 20 günü var! 🙂 Ne işler, ne ilişkiler, ne de bazı planlarım kafamdaki olasılıklar dahilinde gelişmedi… Her biri tamamen ayrı telden çaldı. Ama düşünüyorum da, ben zaten bunu seviyorum. Roller Coaster tadında bir hayat! Tabii istesek de istemesek de kafamızda bazı çerçeveler oluşturuyoruz ve buna hiç gerek yok aslında. Çünkü günün sonunda hepsi boş. Zaten biliyordum da bir kez daha görmüş oldum.

Çevremde çok acayip şeylerin olduğu bir sene oldu. Bu da bana, zaten bildiğim ve yapmaya çalıştığım bir şeyi bir kez daha hatırlatmış oldu: anı yaşa. Gerisi cidden fasa fiso. All we have is now!

İnsanların içinden; korkunç, çirkin ve bir o kadar da zavallı şeyler çıkabileceğini gördüm bu sene. Bu da bana yaş, baş, eğitim, ortam, cool’lukla insanları kategorize etmemeyi öğretti. Cool birinin içinden aniden aklınızın hayalinizin almayacağı bir varoş çıkabiliyor. Yani bu durumda, öyle olduğunu düşünüp de uzak durduğumuz biri de aslında öyle olmayabilir. Özetle insanları çeşitli kriterlerle kategorize etmemeye özen göstermeli.

Sağlığın ne kadar da mühim olduğunu bir kez daha gördüm. Biraz fazla cenazeye gittim bu sene, biraz fazla hastalık oldu çevremde…

Arkadaşlığın ne kadar mühim olduğunu da yine yeniden gördüm. O açıdan şansımı yadsıyamam. Arkadaşlar = yastık.

Çok sevmemek gerektiğini bir kez daha gördüm. Gerek birini, gerek bir şeyi; farketmez. Aşırı sevmek beraberinde hep üzüntüyü de getiriyor. Az, öz, kararında sevmeli. Ya da düşünmeden çok mu sevmeli ya? (Yazar buradan pek de ders çıkartamamış galiba!)

Bazı şeylere çok moral bozmamayı, bazı şeylere de çok sevinmemeyi öğrendim bu sene. Öğrendim öğrenmesine ama uygulayabilir miyim göreceğiz. Ki bunu uygulayabileceğimi hiç sanmıyorum.

2018, 2017 gibi olsa da kabul. Türlü sıkıntılarım olsa da, kesinlikle “tü kaka” diyeceğim bir sene değildi.
Ama sen yine de sen ol ve yap bir güzellik be 2018 🙂

& Thanks to…

Mom
Zeynep the Mededi
Nil the Kutluk
Zeynep the Sipahi
Şafako

 


One thought on “2018 DİLEKLERİ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s