Madame FERONIA Meyhanesi

IMG_0170Şu an rakı masaları vazgeçilmezim ama düşünüyorum da, rakı, şunun şurasında 6 senedir filan hayatımda. Daha önceleri bırakın içmeyi, kokusuna tahammül edemiyordum. Rakı sofralarını, mezeleri hep seviyordum ama kah cola’mla kah bir kadeh şarapla eşlik ediyordum. Oyunbozandım yani. Şimdi bayağı bayağı rakıcıyım! Özellikle de “kız rakısı” yok mu, favorim. Zaten bu konuda biraz uyuzumdur. “Bir ara rakı içelim mi?”lere hep “ok” der ama asla içmem. İlle de yakınlarımla içeceğim yani. Belki de içmeli mi ya? Bir döngüyü böylece kırarım ve acayip şeyler olur belki hayatımda?
Gelelim Madame Feronia’ya. Nişantaşı’nda bir apartmanın altında, “Eyvah kesin çok klostrofobik” dedirten ama hiç de öyle olmayan bir yer. Çok tatlı bir çiftin mekanı. Tabii ki yine isimleri unuttum ama mutfak tatlı mı tatlı olan sahibi kadından soruluyor.

IMG_0168Hepimizin aşina olduğu mezelere ufak tefek kendi dokunuşlarını gerçekleştiriyor ve sonuçları da çok güzel oluyor.
Kadehlerdeki ufak detaylar, duvarlarla tebeşirle bir şeyler yazabilecek olmanın eğlencesi, her biri birbirinden leziz mezeleri ve güler yüzlü sahipleri ile kesin gidin diyeceğim bir yer.

Kim ile neden gidilir? Arkadaşlarla, aileyle, romantik rakıya.

Ne yenir/içilir? Mezelerin her biri leziz. Börülceli maydonozlu bir salata vardı mesela, yine yorumlanmış bir Girit ezmesi vardı. Muhammarası da oldukça güzel. Ama esas olay ara sıcaklarda başlıyor ki biz 11 meze istediğimizden oraya geçiş yapamadık. Ama karides saganakisini bir dahaki sefere mutlaka deneyeceğim. Bir de yaprak ciğeri çok övdüler ama ben et yemiyorum malum.

Pozitif: Lezzeti, sunumu, güler yüzlü hizmeti.

Negatif: Servisteki arkadaş biraz zayıftı. Müziklerin sesi bir yükselip bir alçalıyordu. Bir de yan masalardaki insanların modeline göre kendinizi bir anda aşırı gürültülü bir yerde bulabiliyorsunuz ve sohbet etmeniz imkansız oluyor. Maalesef ki bizim şansımıza bunlar denk geldi. Normalde bir daha gitmem ama kesin bir daha gideceğim.

Adres: Teşvikiye, Hacı Emin Efendi Sk. 44/A, 34365 Şişli/İstanbulIMG_0175


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s