2021 DİLEKLERİ

Ne kadar enteresan, ne kadar acayip bir sene geçirdik di mi? Büyük bir çoğunluğumuz için alışkanlıklarımızın çok dışında bir seneydi. Kimi için kayıp bir seneyken, kimi için manen kazançlı bir sene oldu. Oldu ve de bitiyor… 15 tane dilek dilemişim geçen sene. Kuçu sahiplenmek isteyip pisi sahiplendim ama hadi o dileğimi de oldu varsayayım. Ama kuçu da olacak bir gün! 🙂 Neyse, 10 dileğim gerçekleşmiş yani 66%. Eh böyle bir sene için fena sayılmaz…

Ve dilekler…

 • Öncelikle herkesin sağlıklı ve mutlu olması. El Clásico.
 • Sevdiklerimin daha da mutlu olması. Başkaları da olsun tabii ama sevdiklerim çok daha fazla mutlu olsun. İris de hem sağlıklı olsun hem de uslu bir kedi hayvanı olsun.
 • Sigarayı bırakmayı diliyorum. Ki epey azalttım. 2-3 gün içmeyip sonra bir gün çok içiyorum gibi garip bir düzenim oldu. Vedaya yakınım. Yakınım di mi?
 • Bu sene kısa bir Bodrum ve şahane bir tekne tatilini saymazsak “hiç” seyahat etmedim! Gerçi kim etti ki? Bu açıdan bu seneyi de hayatımın en b*ktan seneleri arasına ekleyebiliriz. Geçen sene de berbattı gerçi bu konuda. Umarım 2021’de bol bol seyahat ederim/ederiz. Uzak, yakın, kısa, uzun farketmez, yeter ki bir yerlere gideyim, yeni yerler göreyim. Ki yine zor bir sene olacağa benziyor… Ama bir New York olsun be! Bir de Londra’yı haaaaala görmedim onu göreyim. Amalfi Coast da hala göremediklerim arasında. Bir de Paris fena olmaz, özledim. Machu Picchu zaten malum, baki. Of çok yer ver hala görmek istediğim! Sanırım dolar ve euro’dan ötürü hemen aşağıya bir başka madde daha eklemeliyim (ilk kez)…
 • Çok ama çok para kazanayım. Hepsi seyahat için, başka türlü namümkün!
 • Fransızca derslerine devam etmek istiyorum. Halbuki karantina tam buna uygundu. Yapacağım bu sene!
 • Yaptığım işleri çok severek yapıyorum. Bu sene pandemiden dolayı 6 ay neredeyse hiç (ufak tefek şeyleri saymazsak) iş yapamamış biri olarak bir daha böyle bir şey olmamasını diliyorum. Hem kendim, hem de zorluk çeken birçok tanıdığım için. Hem varolanlar bozulmasın, hem de yenileri eklensin. Bol kazançlı ama en çok da bol eğlenceli olsun.
 • 2020, pandeminin getirdiği kaygıları saymazsak huzur bakımından güzel bir seneydi. 2021 bunu deli gibi aşsın. 2021’de aşırı huzurdan baygınlık geçirmek istiyorum.
 • Yine geçen 2 senede gerçekleşmeyen dileklerimden birini aynen copy/paste yapıyorum: “Kendime yeni bir bilgisayar almayı diliyorum. Bu emektar 7 yaşında (Hatta artık 9 oldu!) ve çok kilo. Benim hafif bir şeye ihtiyacım var. Çok düşünmeden alayım. Aldıktan sonra düşünsem mesela?” Benim bu dileğimi bu sene hem Nil hem de Deniz gerçekleştirdi, hem de aynen “sonra düşünürüz” diyerek. Darısı başıma haha 🙂
 • Her sabah kahve kokusu ve müziğe uyanayım 2021’de de. Ama ben yapmayayım, hep bana yapılsın. Kahvemi yatakta içip kitap okuduğum çok sabahım olsun ki 2020’de bol bol oldu, yine olsun. Çok güzel konserler olsun ve her zaman olduğu gibi yine hepsine gideyim. 2020’de konserleri ve festivalleri çok özledim ya! Yine bu koşullarda olan her şeyi yakalamaya çalıştım gerçi… 2021 de bu açıdan zorlu olacak gibi ama belli mi olur?
 • Bütün fazlalıklardan arınmayı diliyorum bu sene. Fazla kitaplarımı başkaları okusun, fazla kıyafetlerimi başkaları giysin. Az, öz, gerekli şeyler kalsın hayatımda. Ki 2020’de bu olaya başladım zaten.
 • Spora çok daha azimli devam edeyim istiyorum ki evde bile yaptım 2020’de. Biraz mecburiyettendi ama olsun. Hiç yoktan iyidir.
 • Evimi ve mahallemi çok seviyorum ama belki daha sessiz sakin bir yere taşınırım ya da oturduğum cadde aniden trafiğe kapatılır belli mi olur! Zaten gürültü sevmeyen bir insanımdır ama toleransım gittikçe azalıyor.
 • Ben yine kuçu diliyorum! Kuçuuuuuu!
 • Bundan 2-3 sene sonra gerçekleştirmek istediğim bir şey var. Onun için güzel adımlar atayım diye de diliyorum bu sene.
 • Tabii ki bir klasik olarak yine yeni yaşıma güzel girmeyi diliyorum ama pek de bir beklentim olamıyor malum bulunduğumuz dönemden ötürü. Ama etrafımdaki tüm insanları seferber olmaya davet ediyorum. Şaka şaka 🙂 Yok ya şaka değil, gayet gerçek.

Yılın Dersi…

Benim gibi sosyal, neredeyse her gün programı olan biri için evde bu kadar vakit geçirmek ve yer yer fazlasıyla kendi kendine kalmak değişik bir tecrübe oldu. Yani biri sorsa/söylese “Yok ya ben yapamam” diyeceğim şeyi aşırı keyifle yaptım. İlk kez kahvaltı ve makarna çeşitleri dışında yemeklerle haşır neşir oldum, evle ilgilenmeye başladım (temizlil sucks!). Tabii ki mecburiydi ama sevdim de bunu. Uzun zamandır okuyamadığım kitapları okudum. Ders 1: Kendine vakit ayır!

Bütün bunların yanında panik atağım (kaygım) tavan yapınca psikoloğa başladım ki 2020’de yaptığım en iyi şeylerden biri. Keşke herkes gitse/gidebilse. Keşke psikolojik danışmanlık almak “lüks” olmasa bu gerzek dünyamızda. Çünkü bence herkesin ihtiyacı var. Kendimi hem çok sevdim hem de ara ara kendimden nefret ettim bu sene. Ama kesinlikle kendimizi sevmeliyiz. Yılın en büyük dersi bu oldu sanırım. “Kendini sev, gerisini …. et!” Hele ki birinin/birilerinin seni sevmesini asla bekleme. Ya sevmiyorlar ya da istediğin gibi sevmiyorlar. Ders 2: Kendini çok sev!
Hayatın bu “sosyalleşme” maratonunun aslında beni ne denli yorduğunu fark ettim. 16 yaşından beri bilfiil dışarıda/konserlerde/etkinliklerde olan bir insan olarak ne yalan söyleyeyim, durmak iyi geldi. Kim bilir benden büyükler ve yaşlılar ne hissetti 🙂 Ama pandemi olmasa kendim bu kararı alamazdım öyle diyeyim. FOMO kötü bir şey 🙂 FOMO yaşamayana saygım sonsuz. Pandemi sağ olsun bunu tecrübe ettim. Şimdi her ikisini kendi istediğim oranlarda harmanlayabileceğime inanıyorum. Umarım başarırım. Ders 3: Fuck you FOMO!

Doğaya ve çevreye nası büyük saygısızlık ettiğimizi düşünüp üzüldüm. Tüm dünya mecburen durunca nasıl kendine geldiğini görünce büyülendim. Dilerim yaşadığımız çevre için daha iyi bir birey olma yolunda hali hazırda attığım ve yeni yeni atmaya çalıştığım adımlar büyüyerek çoğalır.. Ders 4: Çevreye duyarlı ol!

Hayallerimi çok içime atar oldum. Artık atmayacağım, hatta haykıracağım. Beni ben yapan hayallerim ve heyecanlarım oldu hep. İnsanların mutsuzluklarının, heyecansızlıklarının, karamsar konuşmalarının hayallerime zarar vermesine izin vermeyeceğim. Biraz zedelendiler çünkü hıh! Ders 5: Hayal kurmaya devam!

Bring it on 2021!

& Thanks to…

Mom
Nil
Rüya
Şafako
Bir de kesinlikle kendim


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s